Случващото се с Дойче банк е същинска драма. Тази голяма и реномирана банка вече не влиза в първите сто на банковата класация. Цената ѝ на борсата падна до 14 милиарда евро, а това означава, че Дойче банк се превръща в лесна плячка за всевъзможни спекуланти.
Милиони и милиарди
Причината: Дойче банк продължава да се бори с последиците от грешките си в миналото. Тя много амбициозно се беше включила в играта с ипотеки на пазара за недвижими имоти в САЩ и беше един от главните играчи на пазара на така наречените събпрайм-кредити. Това са кредити, отпускани на хора, за които всъщност е ясно, че не могат да ги изплатят. И когато през 2007-2008 година пазарът на недвижими имоти в САЩ рухна, веднага се срути и цялата тази къщичка от карти. Всички помним фалита на Лемън Брадърс, с който започна и световната финансова криза. Тогава се наложи много банки да бъдат спасявани с парите на данъкоплатците. На Дойче банк не беше оказана помощ, а тогавашният ѝ шеф Йозеф Акерман дори каза, че би се срамувал да получава държавна подкрепа. Сега установяваме, че тогава Дойче банк е била един от големите мошеници — натъпкала си е джобовете по нечестен начин и днес си плаща тъкмо заради това. Междувременно банката е въвлечена в над 7 800 съдебни спора по цял свят — и ще трябва да плаща наказателни глоби в размер на милиарди. Само американското Министерство на правосъдието иска от нея обезщетение в размер на 14 милиарда долара. В крайна сметка тази сума ще бъде много по-малка, но никой не знае докога ще се точи всичко.
В същото време е пределно ясно, че ако Дойче банк изпадне в сериозна криза, това несъмнено ще има въздействие върху международните финансови пазари. Или както заявиха от МВФ: Дойче банк е най-рисковият фактор във финансовия свят. Включително и поради това, че в балансите на банката са натрупани гигантски количества от тъй наречените деривати, които са пръснати по финансовите пазари из цял свят. Тоест, ако Дойче банк се окаже в затруднено положение, тя може да повлече към дъното многобройни други банки. За сериозността на проблема можем да съдим по факта, че тази седмица МВФ изрично и поименно спомена Дойче банк и я призова да вземе мерки. А това е крайно необичайно.
Какво предстои?
Оттук нататък е съвсем логично да се запитаме дали в случай на сериозна криза германското правителство ще подкрепи Дойче банк. Още повече, че след световната финансова криза Г-20 положиха тържествена клетва, че никога повече няма да се стига дотам данъкоплатците да спасяват банки. Но като имаме предвид, че в балансите на Дойче банк са натрупани продукти, чиято стойност се равнява на половината БВП на Германия, веднага става ясно едно: друг начин сякаш няма. Казано накратко: ако се стигне до най-лошото, германското правителство ще се намеси и ще подкрепи Дойче банк.
В същото време е факт, че във финансово отношение банката е всъщност относително добре: разполага с повече от 200 милиарда евро и дори през последните години увеличи капитала си. Така че, Дойче банк едва ли ще рухне толкова бързо. Но човек няма нужда да бъде пророк, за да предскаже, че я очакват трудни времена
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 гост
И двете можеш да ги убиеш с вестник.
09:53 08.10.2016
2 дедо Моше
11:42 08.10.2016
3 ХайХой
14:36 08.10.2016
4 тиквичко
14:54 08.10.2016
5 Ahnenerbe
Коментиран от #6
15:14 08.10.2016
6 Plovdiv
До коментар #5 от "Ahnenerbe":
Една малка, но съществена поправка: Няма да го гледаме, а ще участваме в него. Но май само този вариант остана.Особено както не се вижда скоро толерастите да се излекуват от толерастията си, която е по-лоша от чума.16:10 08.10.2016