България ще търси подкрепата на Германия за въвеждането на таван на субсидиите по линия на директните плащания на площ. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов след срещата си с министърът на храните, земеделието и защитата на потребителите на Федерална Република Германия Илзе Айгнер в МЗХ.
Определянето на таван при преките плащания се налага, тъй като 3.4% от бенефициентите в България получават 78% от субсидиите, а някой от тях дори взимат средства в размер на финансовия ресурс за подпомагане на животновъдството. Това не е справедливо, посочи министър Найденов. В Германия нямат такъв проблем, защото там средната обработваема площ е много по-малка – около 50 хектара, стана ясно на срещата. Най-големите стопанства в Германия са около 4-5 000 хектара, докато в България вече има земеделци, които обработват близо 100 000 хектара. Това води до диспропорция и създаване на агромилионери за сметка на малките фермери, каза министър Найденов. По този въпрос министър Айгнер се ангажира да се търси баланс и регионален подход в бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП), съобразявайке се със спецификите на отделните страни-членки в ЕС.
България и Германия имат общи позиции по по-голямата част от законодателните промени на ОСП след 2014 г. Основното различие е по отношение на схемите за плащания, обвързани с производството. Германия настоява те да бъдат до 5%, докато България – до 10%. В момента в България няма друг механизъм за подпомагане на секторите овцевъдство, зеленчукопроизводство, овощарство, птицевъдство и др. освен използването на 10% от средствата за преки плащания, които да отидат по схеми, обвързани с производството, посочи министърът.
Министър Айгнер подчерта, че днешната среща е много важна и отбеляза, че между двете страни трябва да има активен и директен диалог. Тя подчерта, че заедно с министър Найденов са се опитали да сближат позициите на България и Германия по бъдещето на ОСП. И двете страни са за запазване на досегашния бюджет на ОСП и за намаляване на бюрокрацията.
По-късно двамата министри разгледаха втория събор на българското земеделие, който се провежда за втора поредна година пред сградата на МЗХ и съвпада с отбелязването на 100 годишнината от самостоятелното учредяване на министерство на земеделието в България. На щандовете пред МЗХ бяха подредени пчелен мед, вино, млечни и месни продукти и други традиционни храни. Министър Айгнер дегустира българско вино, кашкавал, луканка и сирене.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА