Най-добре е българинът да инвестира в левове, щом печели и харчи в тази валута. Във всеки случай влоговете в евро няма да се обезценят рязко, тъй като единната европейска валута ще оцелее при всички положения. Около тази позиция се обединиха в студиото на “Тази сутрин” по бТВ икономистите Емил Хърсев, Владимир Каролев и Левон Хампарцумян.
„Дори физически е невъзможно еврото да спре да съществува. Няма да се обезцени рязко. Ще има по-скоро план, който ще позволи умерено печатане на пари и умерена инфлация – до 10%”, прогнозира Хърсев.
Каролев от своя страна подкрепи мнението на Саркози и Меркел, че е дошло времето на реалността за европееца.
„Меркел каза на южните страни: Трябва да работите повече и по-малко да почивате, за имате повече средства. И тя е права - не може като в Гърция да имат 16 заплати, средна пенсия като германската и ранно пенсиониране – такава система не може да издържи”, категоричен бе икономистът.
Той допълни още, че българската производителност е 40% по-ниска от средната за еврозоната. А освен това у нас има много привилегии в някои сектори, тъй като никъде в Европа военни и полицаи не се пенсионират на 45 години.
За новия фискален съюз
„Можем само да гадаем какъв точно ще е новият фискален съюз, за който се заговори от силните в ЕС. Посоката е по-висока степен на интерграция, финансов и бюджетен контрол, включване на повече държави с повече отговорности”, обясни от своя страна Хампарцумян.
Той разясни още, че печатането на пари не е адекватно решение на проблемите с европейската дългова криза, а и трудно би се реализирало.
„Единствената държава с привилегията да печата пари без никакъв контрол е САЩ, тъй като повечето долари са извън страната. И когато американските власти решат да слязат в мазето и да направят повече долари, всички ние плащаме за това. В еврозоната обаче не е толкова лесно – 17 държави трябва да се съгласят. А пък България не може да печата пари заради валутния борд. Него го имаше преди да има евро. Той гарантира, че БНБ може да отпечата 1 лев, само ако някой дойде и донесе 1 марка в трезора”, подчерта банкерът.
Гостите на “Тази сутрин” дадоха за пример конференция на най-големите световни финансисти, които управляват 3,5 трилиона евро, по време на която всички са били категорични, че еврото ще оцелее. Вероятността това да не стане е била оценена на 10-15%.
„Т.е., планът е еврото да бъде спасено на всяка цена. Това е единственият вариант”, казаха в заключение финансовите експерти и допълниха, че няма да има катаклизми, но ще има трудни години, ще има евро и работни места.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ние
13:05 07.12.2011
2 Иван Митев
Първа:
До 24 часа след преустановяване на държавната финансова "Грешка на Джон Лоу" в Европа (т. е. при условия на усъвършенствано съответно държавно финансово управление (ДФУ), което е ГОДНО за стопанство с евро) – стопанска криза ще е премахната.
Втора:
При никому ненужно запазване на представения държавен управленски недъг (Употреба на наследен от време със „Златни пари” начин на ДФУ, който е НЕГОДЕН за приложение при стопанство с „Незлатни пари”) ще последва (подобно през 1997 г. в България и през различни години в други страни) ескалиране на криза и хиперинфлация, при която по извратен пазарен път и с болезнени щети за участници в стопански живот се разрушават слаби стопански равновесия и се постигнат временно по-устойчиви такива.
Вече е известно, че кризата през второто десетилетие на XXI-и век е закономерна последица от наличие на "Грешката на Джон Лоу".
Необходимо и достатъчно е причината за кризата („Грешката на Джон Лоу”) да се прекрати и стопанската криза в съответна страна ще е успешно премахната.
Ползвано означение:
„Грешка на Джон Лоу”: По инициатива на Джон Лоу направена държавна финансова грешка – При стопанство с „Незлатни пари”, продължена употреба на наследен от време със „Златни пари” начин на държавно финансово управление, който е НЕСЪВМЕСТИМ с „Незлатни пари” и развива диспропорции и (за достатъчно време) криза.
17:50 07.12.2011
3 иван
07:03 08.12.2011