Чешката държавна компания CEZ e избрала кой да купи активите й в България: консорциум между местния търговец на ток "Фючър енерджи" и неназована индийска енергийна компания. Новината съобщи чешката медия Hospodarske Noviny и "Капитал" я потвърди през свой източник.
Предложената цена според изданието е над 8 млрд. чешки крони, което по сегашен курс е 312 млн. евро. Сумата е от този порядък, потвърди източник на "Капитал". Пред чешкото издание и пред SeeNews говорител на компанията е заявил, че все още се водят преговори с повече от един кандидат.
Какво се продава
От февруари CEZ започна да търси нов собственик на българския си бизнес. Продава се един от най-големите активи в страната, припомня в. „Капитал дейли“. Годишните приходи от бизнеса с разпределението, дистрибуцията и търговията са за около 1.8 млрд. лв. Енергийната група снабдява 3 млн. клиента и покрива една трета от страната. Ако сделката приключи с продажба, тя ще е най-голямата за последната година. Отделно преди седмица от CEZ съобщиха, че вече имат сключен договор за продажба на неработещия ТЕЦ "Варна" на фирма на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Неофициално цената е около 50 млн. евро.
Кои кандидатстваха
Интерес към активите проявиха основно български групи и нито една голяма европейска енергийна компания. През август CEZ събра обвързващи оферти. По информация на "Капитал" общо пет кандидата предложиха цени, които през изтеклите месеци бяха повишени от някои участници. С най-високи предложения са били Христо Ковачки и пазарджишката соларна компания "Инерком", като са били от порядъка 360-370 млн. евро. Но и двамата кандидати не са успели да докажат с банкови гаранции, че могат да платят. При Ковачки дори е имало условие за първоначално плащане от едва 50 млн. евро, а остатъкът да се разсрочи през следващите години. Третият кандидат - чешката Energo-pro, също завиши офертата си до сума над 300 млн. евро. Единствено консорциумът между "Приста ойл" и турската STFA Yatirim не е завишил предложението си.
"Фючър енерджи" е собственост на Валентин Христов, който доставя електроенергия за България, Македония, Сърбия и Албания. Дружеството е сред добре представящите се търговци на електроенергия. Според консолидирания отчет за 2016 г. приходите са 52 млн. лв., а нетната печалба е 1.2 млн. лв. Христов до началото на 2016 г. имаше друг основен бизнес - хладилни инсталации главно за вериги магазини и бензиностанции. Бизнесът, с приходи от 18 млн. лв., стана собственост на австрийската Hauser. "Хладилните" му клиенти са и първите при дебюта му в търговията с ток през 2012 г., постепенно се разраства и в Сърбия, Албания и Македония.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 hh88
Коментиран от #2
12:26 08.11.2017
2 Пазарен Либерализатор
До коментар #1 от "hh88":
Братята шведи не крадат, те просто усвояват излишната електро енергия.Коментиран от #3
12:30 08.11.2017
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Патриот
Чие протеже е то?
Какви пари са се дали допълнително под масата за сделката?
05:13 10.11.2017