19 Септември, 2012 21:29 2 597 11

ЕС иска необратимо демонтиране на 4 блока на "Козлодуй"

  • ес-
  • аец-
  • демонтиране-
  • необратимо

Европейският съюз настоява за необратимо демонтиране на спрените ядрени реактори в България, Словакия и Литва. За да насърчи този процес Брюксел обмисля механизъм за контрол върху компенсациите, които отпуска за затворените реактори, сред които са и четирите блока на АЕЦ "Козлодуй".

ЕС ще въведе предварителни условия за отпускането им, ще ограничи възможностите за харченето им и ще наложи по-строг контрол върху използването им. Това се предлага в регламент на Съвета на ЕС, който се обсъжда в Комисията за промишленост, изследвания и енергетика на Европейския парламент, съобщава евродепутатът Ивайло Калфин, цитиран от БГНЕС.

Страните членки предлагат занапред България да не може да използва компенсациите за подобряване на енергийната ефективност и екология, за модернизиране на енергийните мощности и за нова инфраструктура. Досега около 43% от средствата отиваха за смекчаването на последиците от предсрочното закриване на четирите по-малки блока в "Козлодуй", но според Брюксел това бави демонтажа на реакторите. Целта на новата програма е извеждането от експлоатация да стане необратимо. Заради това от 2014 г. пари ще се дават единствено за демонтаж на турбинните отделения на блокове I-IV, за разглобяване на големи реакторни компоненти и оборудване и за обработка на ядрените отпадъци, както и за контрол, одит и изпълнение на програмата.

За да продължи да получава пари и занапред, до 1 януари 2014 г. България трябва да представи план с календар и сметка за разходите за изваждането от експлоатация, да подготви програма откъде и как ще набере недостигащите пари за демонтажа (668 млн. евро) и да въведе в националното си законодателство европейските директиви за ядрената безопасност и за управлението на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци, които между другото изискват и изграждане на постоянно ядрено хранилище.

Ако изпълни тези условия, тя може да разчита до 2020 г. на общо 208,5 млн. евро. Парите са наполовина по-малко от заявените от София нужди от 450 млн. евро. Те ще бъдат разделени на траншове, както следва.
Европейският съвет и Европейският парламент (проектодоклад на Джил Чичестър) планират да засилят контрола върху изпълнението на програмата за АЕЦ "Козлодуй", тъй като смятат, че досегашният е бил недостатъчен.

В частност се препоръчва в началото на всяка година Европейската комисия да определя работата, която трябва да се свърши, а в края да оценява изпълнението. Отделно пред 2015 г. е планирано изготвяне на междинен доклад, от който ще зависи дали финансирането ще продължи и как ще се преразпредели то между "Козлодуй" и централите "Игналина" (Литва) и "Бохунице" (Словакия), където има също предсрочно спрени реактори. През 2020 г. Европейската комисия ще направи цялостна оценка на изпълнението програмата.

Проектът за регламент предвижда още ОЛАФ - агенцията за борба с измамите на ЕС, да може да разследва харченето на парите, за да следи за корупция и злоупотреба със средства, а Европейската комисия и Европейската сметна палата ще могат да правят одити по документи и проверки на място на всички изпълнителни и подизпълнители, получили средства от ЕС. При нарушения, ще има санкции.

Освен това Брюксел иска да раздели Литва от България и Словакия, обявявайки, че двете страни са се ангажирали с краен срок за получаването на компенсации в договорите си за членство, докато Вилнюс не е подписал за такъв. София и Братислава не са поискали и средства за компенсиране на социалните последици от затварянето на мощности. Словакия пък няма да получава пари за обработка на ядрените отпадъци, за разлика от България и Литва.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ГИК ГИК

    5 0 Отговор
    Аз пък мисля, че е време да застанат начело на държавата(България, с която Европа си мисли, че може да прави всичко което си пожелае) да застанат смели и отговорни родолюбци и да отворят спрените реактори!!! ...а?! Европа не е съгласна, имало някакви договори... Ако винаги сме "питали" някой дали е съгласен и сме гледли договорите-те винаги са ни били в ущърб- да сме си останали Княжество България и Източна Румелия.
    Кога ще защитим националния си интерес? Кога ще защитим Майка България!!!
  • 2 Mercedes-Benz

    4 1 Отговор
    Искат да си демонтираме реакторите,щото истината е че са напълно годни и могат да работят дълги години,но не им трябва независима България,те искат тука да има роби и обслужващ персонал!
  • 3 кик

    3 1 Отговор
    нали искахте европа сащ нато ?ето ви ги
  • 4 пурко

    4 0 Отговор
    Трябва да похарчим 668 млн. евро за да може Европа да ни върне 208,5 млн. евро, и защо така настояват. Въобще наясно ли сте че в една 3 пъти по малка по териториа Белгия има 3 Атомни Електроцентрали.
  • 5 PlimP

    3 0 Отговор
    на ви ся, Европа, бъдете горди европеици-прецакани българи
  • 6 Атом

    4 0 Отговор
    Държавници и политици!
    Дупедавци и г.золизци!
    Всичко са готови да направят, само за да им сложат дебелия от европата....
  • 7 руснака

    4 0 Отговор
    като се смени власта, имаше надежда реакторите да ги пуснат пак. А сега ще похарчим 669млн евро за да унищожим българска инфраструктура и ще ни върнат 208млн. Равносметка за българия: унищожена инфраструктура и загуби от 461млн евро. Искам да видя политика, който ще се осмели да подпише това нещо
  • 8 Евгени Владимиров

    1 0 Отговор
    А Белене по оценки на различни консултанти е със средна цена от 20 млрд. лева, което, по прости сметки, се пада по около 3000 лева на човек. Това не е изобщо много предвид плюсовете. Ако ги връщаме тези пари 15 години се пада по 200 лева на човек годишно. Това много ли е?!
  • 9 тито

    2 0 Отговор
    Благодаря ви Европейци ----много ви благодаря!!!! Ставаме бананова република--без мнение - без интереси - без национално съзнание--ние се превръщаме в послушни демократични ОВЦЕ,,,,,,,,
  • 10 Емил Петров

    0 1 Отговор
    Това е цената да сме част от Европа, а не от Русия. По-добре със спрени реактори в Европа, отколкото да бачкаме за мутри-олигарси са жълти стотинки. Който го влече - Русия е голяма, особено в Сибир имало много място...
  • 11 Шофьорът

    1 0 Отговор
    То не бяха простотии от типа на щастливи прасета после кокшки,сега пък АЕЦ-а.Не виждат ли,че този евросъюз се разпуква по шевовете си.Не съм политик но гледам новините и виждам на къде вървят нещата.Искат от Българския народ да направят едни послушковци и да ни съсипат напълно с високите си изисквания.Искам европейска заплата и достоен живот.