Last news in Fakti

19 Февруари, 2022 20:15 6 029 12

Една година след смъртта на Келнер: Какво става с бизнеса на най-богатия чех?

  • чехия-
  • петр келнер-
  • ppf group

Различни източници твърдят, че се очаква PPF да продаде руския клон на дъщерната си компания Home Credit на местната корпорация Sistema

Една година след смъртта на Келнер: Какво става с бизнеса на най-богатия чех? - 1
Снимка: DW

Една година след смъртта на чешкия олигарх Петр Келнер, PPF Group се изтегля от все повече източни пазари. Какво се случва с бизнеса на най-богатия чех?

Когато Петр Келнер загина в катастрофа с хеликоптер през март 2021 г., Чехия изпадна в шок. Той бе едва на 56 години, а страната си е добре известен като милиардера, който успя да стане най-богатият човек в Чехия, като вкара своята компания на най-рисковите пазари в света. Година по-късно PPF изглежда започва да играе на по-сигурно.

Келнер основава компанията си по време на спорната приватизация през 90-те години на миналия век. Бизнесменът за 30 години превръща PPF в най-големия финансов гигант в Чехия - в момента корпорацията има активи от около 40 милиарда евро, сред които инвестиции в банкиране, телекоми и медии. Въпросът как през 2010 година PPF се превърна в първата чуждестранна компания с лиценз за отпускане на кредити в Китай и как успя да пребори с кръвожадната конкуренция на руските олигарси остава поле за догадки.

Успехите на Келнер често се отдават на умелите му политически ходове. Милиардерът беше свързан с бившия проруски настроен президент на Чехия Вацлав Клаус и работеше с наследника му Милош Земан, както и с кръг от бизнесмени с връзки с Русия и Китай, които прекарваха години в опити да обърнат външната политика на Прага на изток.

PPF се изтегля от Русия и Китай?

През 2014 година Земан запозна Келнер с китайския президент Си Дзинпин. Две години по-късно, когато Дзинпин посети Прага, възникнаха подозрения, че олигархът е помогнал да бъдат затворени пътища и потушени протести срещу визитата му. Експерти казват пред ДВ, че сигурни доказателства, че политическите връзки на Келнер са мотивирали разширяването на PPF на изток, няма. Въпреки това, почти година след смъртта на милиардера, компанията му започва да се изтегля от някои от източните пазари и се обръща към Европа и САЩ.

Различни източници твърдят, че се очаква PPF да продаде руския клон на дъщерната си компания Home Credit на местната корпорация Sistema. От чешкия конгломерат отказаха да коментират слуховете пред ДВ. През декември обаче финансовият директор на PPF Катерина Жираскова намекна, че структурите Home Credit може да бъдат продадени на пазарите, които имат "ограничен потенциал”. Това изказване предизвика спекулации, че китайският офис на Home Credit може също да бъде продаден.

В същото време PPF работи по придобиването на нови бизнеси. Фокусът този път очевидно е върху пазарите, които са по-близо до "дома”. Компанията в момента работи върху сключването на сделки, с които ще създаде третата най-голяма банка в Чехия и ще разшири влиянието си върху телекомите в Европа, както и на пазара на недвижими имоти в САЩ.

"PPF винаги е бил и продължава да бъде опортюнистки настроен, но в момента сме концентрирани върху установените пазари”, заяви за ДВ говорителят на PPF Леос Русек.

PPF среща все повече трудности на рисковите пазари

Силно засегнати от пандемията, приходите на дъщерната компания Home Credit в Китай се свиха от 1 милиард евро през първата половина на 2020-а до 462 милиона в първата половина на 2021 г. Освен Ковид-19, компанията има и други проблеми в Азия, където конкуренцията значително нараства в последните години.

Местните конкуренти на Home Credit в Китай имат някои сериозни предимства - миналата година Пекин започна да ограничава достъпа на чуждестранни банки до местния финансов пазар. Именно такива промени в регулациите правят работата на пазар като китайския толкова рискова.

"Китай се промени, откакто PPF за първи път влезе на пазара там”, казва Лукас Кованда, главен икономист на Trinity Bank в Прага. "Постоянно нарастващото напрежение прави все по-рискова работата в страни с авторитарни режими, които приемат бизнеса за идващ от неприятелска държава. Вероятно това мотивира компания като PPF да преосмисли как иска да се развива.”

В Русия пък Home Credit среща геополитически трудности. "Очевидно е, че около Русия има много геополитическо напрежение”, споделя източник на ДВ от PPF. "Винаги следваме парите. Вижте какво става с рублата. Рано или късно трябва да се запитаме искаме ли да сме на пазар с постоянно обезценяваща се валута?”

Прага все повече се отдалечава от Москва и Пекин

"За да се задържиш на пазари като Русия и Китай, трябва да имаш много добри политически връзки”, отбелязва Кованда. Те обаче са на изчерпване за PPF, и то точно когато има най-голяма нужда от тях.

Изпълнителният директор на компанията Ладислав Бартоничек ясно признава, че не успява да позиционира PPF на рисковите пазари по същия начин, по който го е правил покойният Келнер. Бартоничек притежава половината от единия процент от акциите, които не се държат от семейството на Келнер.

Влиянието на бизнесмена беше толкова голямо, че след смъртта му чешките медии заговираха, че промените в конгломерата могат да променят и външната политика на Чехия.

Междувременно опитите на президента Земан, който е изправен пред сериозни здрасловни проблеми, да ориентира Чехия на изток срещат все по-голяма съпротива от политическия елит в страната. Това се случва на фона на дипломатически бедствия, които отдалечават все повече Прага от Москва и Пекин. "Загубата на влияние на Земан е почти толкова пагубна за PPF, колкото и смъртта на Келнер”, твърди източник от компанията пред ДВ.


Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ХАХАХАХАХАХАХ

    6 7 Отговор
    Да си имал мноо добри полит връзки?! ХАХАХАХАХАХ Бегат защото следва отчуждаване при непрехвърляне на всички активи на територията на Русия. Не са първите през последните дни, няма и да са последните...
  • 2 🐵🐵🐵

    17 0 Отговор
    Като парите на наще бандити ще ги разграбят
  • 3 Всеки нормален

    10 21 Отговор
    Бяга като луд от Расия
  • 4 Тома

    23 1 Отговор
    На такива хора бизнеса откъдето дошъл там и заминал.Няма нищо тревожно
  • 5 Свидетел от 1990г.

    35 2 Отговор
    Бог го прости...но източна европа след 90те се превърна в една огромна мафиотска структура, всички тея забогатяха по мутренския начин..от българия през чехословакия до македония и албания...мн хора не доживяха да си видят децата, камо ли внуците ..грабежа беше жесток и все още е!
  • 6 1112123334

    17 0 Отговор
    Сега ми стана ясно как катастрофира
  • 7 А на мен

    7 0 Отговор
    Веднага ми стана ясно защо катастрофира.
  • 8 Българче

    9 6 Отговор
    Руската мафия е активна и в България.
  • 9 Чудно

    8 0 Отговор
    Хеликоптерът май не е паднал случайно?
  • 10 Да Не

    5 1 Отговор
    Всички богаташи забравят,че са смъртни!
  • 11 Begoogle

    5 0 Отговор
    дойче веле признават дефакто, че щатите са го ликвидирали само защото не се е покранял пред американското посолство , не е давал парите са соросутници и не е бил травестит! те били подозирали, че, но, пък, обаче и така...
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.