Асоциация „Прозрачност без граници“ изпрати до председателя на парламента Михаил Миков, до лидерите на парламентарните групи на ГЕРБ, БСП, ДПС и „Атака“ и до медиите открито писмо, в което изразява своята загриженост за липсата на публичност и прозрачност в процеса на подготовка на законодателство относно преструктурирането на Корпоративна търговска банка АД.
Приемането на специално законодателство с цел уреждането на конкретен казус, който да се приложи еднократно, противоречи на принципите на стабилност на закона и предвидимо управление. Подобен подход на приемане на законодателство в тази чувствителна обществена сфера би означавал практическо отдалечаване от принципите на нормативизма и обезличаване на закона като обществен регулатор. Не по-малко съществени са конкретните икономически последици, които този нормативен акт ще създаде за всички български граждани като данъкоплатци, доколкото той пряко засяга разходването на публични средства, казва се в писмото.
Обществената значимост на законопроекта налага висока степен на прозрачност и публичност в процеса на неговата подготовка и обсъждане. Асоциация „Прозрачност без граници“ смята, че в съответствие с принципите на модерното управление – открито към гражданите, почтено и отчетно – обществото следва да бъде информирано и призовава всички народни представители да декларират изрично и публично своите интереси в процеса на приемане на законодателство и уреждането на взаимоотношенията между КТБ, българската държава и „Креди Агрикол България“ ЕАД, като посочат по реда на чл. 12 т. 4 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси наличието на частен интерес за тях и свързаните с тях лица.
Обръщаме внимание, че по реда на чл. 19 ал. 1 от ЗПУКИ лице, заемащо публична длъжност, е длъжно само да се отстрани от изпълнение на правомощията си или на задължение по служба, когато по конкретен повод е налице частен интерес.
Асоциация „Прозрачност без граници“ е на мнение, че само с подобно публично действие народните представители от 42-рото Народно събрание ще положат основите на добра практика, като първа стъпка за връщане на общественото доверие в работата на институциите.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА