Влизаме в италианският сценарий. Това заяви пред Факти.бг социологът Мира Радева. Може би ще имаме удължен мандат на служебния кабинет, прлогнозира тя.
- Госпожо Радева, какво правителство предвиждате?
- Много ми е затруднено в тази конфигурация да видя каквото и да било правителство. През цялото време си мислех, че в този момент ни трябва наистина някой да поеме отговорността. Един истински лидер, който да каже и да обедини в крайна сметка всички институции. Да се постигне някакъв вид национално съгласие и да се намери някакво решение, защото помислете си колко хора чакат решение. Знаем какво се случва с банковата криза и тези непрекъснати нещастия, които ни връхлитат. Толкова много несвършена работа. Ужасяващо е! Но е ясно, че демокрацията в тези рамки, в които я заложи кръглата маса преди 25 години, вече не работи. Хората се отказват от този модел и политическата нестабилност предстои. Тук големият проблем е, че влизаме в италиански сценарии отпреди години.
Моето лично усещане е първите години на прехода – както не издържаха правителствата, нямаше икономическа стабилност. Знаете, това доведе до голяма инфлация. Не дай Боже да има по-сериозни икономически сътресения. Ролята на президента в този случай е огромна, но пък президентът като че ли не е истински политик в истинския смисъл на думата. Не е истински лидер. Той е по-скоро един мениджър, един технократ и много трудно ще ни бъде. Може би ще имаме удължен мандат на служебния кабинет. Нищо не мога да предвидя. Нека да изчакаме. Сега са на ход мъжете на България. Те трябва да кажат какво ще правим.
- С толкова много партии в парламента може ли да имаме стабилно управление?
- Съмнявам се, че ще има стабилно управление, че ще има въобще стабилна конфигурация. Но нека да не сме толкова черногледи. Сега е моментът лидерите да покажат качества – всички, не един.
- Къде ГЕРБ ще потърси сътрудници според Вас?
- Дори да ги поръси, аз много се съмнявам, че стабилна устойчива коалиция ще бъде създадена. Виждате, че те с реформаторите на този етап не могат да имат мнозинство. Това е очевидно. А и реформаторите в кампанията бяха толкова неустойчиви, толкова хлъзгави, та камо ли сега. Националистическите партии пък са много неясни като конфигурации. Може би ще се опитат да направят нещо с Патриотичния фронт и с Реформаторския блок, но това също ми се струва много неясно и много неустойчиво.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА