Отстраненото за корупция ръководство на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация” е допуснало сериозно количество психически непригодни лица да придобият документ за правоспособност. Това става ясно от отговор на депутатски въпрос на министъра на транспорта Ивайло Московски, пише в. "Монитор". 1791 лица, които са кандидатствали през 2015 г. за придобиване на правоспособност за управление на тежкотоварни, таксиметрови автомобили и автобуси, не са издържали психологическите изследвания. Общо кандидатствалите за “професионални” шофьори през миналата година са били 61 615 души.
Парите в брой се увеличиха с 1,3 млрд.
12,1 милиарда лева са парите в брой към края на март, отчете БНБ цитирана от в. "24 часа". Те са с 1,3 милиарда повече в сравнение с март 2015 г. При предишния едногодишен период ръстът бе с 1,1 млрд. От 1 януари т.г. книжното левче престана да е законно платежно средство и вече се обменя само на касите на БНБ. Средната по стойност банкнота е 31,33 лв., което е с 1,16 лв. повече спрямо декември 2015 г. и с 1,97 лв. повече към март 2015 г. Средната по стойност разменна монета е 0,13 лв. и остава без промяна втора година. Броят на банкнотите с купюри 2,10 и 20 лева намалява съответно с 0,01, 0,44 и 1,29 процентни пункта, а делът на тези с номинал 50 и 100 лв. расте.
Иван Евстатиев свалил 35 кг за 4,5 месеца в ареста
Бившият кмет на Пазарджик и Стрелча Иван Евстатиев е свалил 35 кг от личното си тегло за 4 месеца и половина в ареста, в който се очертава да остане до началото на съдебния процес срещу него, след като Пловдивският окръжен съд отряза поредното искане на адвокатите му за промяна на мярката за неотклонение "задържане под стража" в по-лека - подписка, пише в. "Труд". Този път Евстатиев се появи лично и видимо стопен в Съдебната палата в Пловдив, където защитниците му обявиха, че причината за неузнаваемия външен вид на клиента им се дължи на получен мозъчен инсулт, развит диабет, бъбречна недостатъчност и тежка депресия. "Ако не бъде пуснат, може да отключи старото му биполярно разстройство от 2008 година, а в ареста психиатри няма, те са на повикване", декларира адвокат Ташкена Колчева. "Не съм наясно защо съм тук", пък бяха първите думи на Иван Евстатиев пред Окръжния съд в Пловдив, от който бившият градоначалник и лидер на БСП в Пазарджик и Стрелча поиска по-лека мярка за неотклонение.
Магията на нестинарите възкръсва в Странджа
На 3 срещу 4 юни, когато в Странджа почитат свети Костадин, заради нестинарските игри планината се изпълва с живот, пише в. "Стандарт". Хиляди пристигат в село Българи, където светецът праща избраните в огъня. Това е единственият ден в годината, когато селото вижда толкова много народ - чужденци, българи от цялата страна, туристи и изследователи. Повечето по принцип обаче идват по-скоро за зрелището, отколкото да проследят целия ритуал, който започва рано сутрин.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Монго
13:37 04.06.2016