Български демонстранти са се опитали да нахлуят в сградата на турското посолство, обяви посланикът на Република Турция у нас. По думите на Сюлеймоан Гьокче това е станало вчера сутринта, а полицията е успяла да предотврати нахлуването. В интервю за „Преди всички“ по БНР турският посланик бе категоричен, че той и служителите от дипломатическата мисия нямат нищо общо с изчезването на турския гражданин Фарук Бекташ, който прегази двама мотористи край Драгоман, а след това не се яви пред съда.
Мотористите блокираха движението и организираха демонстрация без никакво разрешение от властите. Опитаха се да нахлуят в посолството. Това предизвиква огромно съжаление и отвращение.
Бях там лично. Полицията беше объркана. Мотористите се върнаха вечерта и бяха още по-многобройни. Доколкото разбирам, днес ще протестират отново.
Българският съд взима решението. Ние нямаме нищо общо. Това е проблем на българските власти. Знаем, че са се разпространили слухове между тези хора и те са подстрекавани да се насочат към посолството. Нямаме нищо общо с това. Смятам, че е срамно. Аз нямам никакви подозрения. Научих, че тези слухове са разпространявани в тълпата. Заявявам публично, че нямаме нищо общо с това. Съжалявам дълбоко за тяхната загуба, каза турският посланик.
Имаме много добро сътрудничество с българските съдебни власти. Научих за това едва вчера, когато посолството ни беше нападнато от тези хора, които се опитаха да нахлуят в сградата. Смятам, че е в задълженията на българските власти да направят изявление за това, което се случи вчера и да успокоят хората и да им разкажат каква е истината, подчерта Гьокче.
Той коментира и реакцията на турските власти на опита за преврат.
Имаше опит да се вземе властта и да се наруши демокрацията с участието на толкова много хора.
Извънредното положение, което беше обявено, е с разрешението и под надзора на парламента. В края на трите месеца всеки, който смята, че правата му са били нарушени, може да сезира съда, като включвам и правото на индивидуално сезиране на Конституционния съд. Като частно лице в България не можете да го правите.
На въпрос дали днес Турция е по- демократична, Гьокче отговори: Да.
Бихте ли предпочели преврат с отмяна на всички права, попита посланикът на Турция.
Никой не е бил арестуван, защото упражнява дадена професия. Всички тези ихора са под подозрение, че са въвлечени в този огромен опит за преврат. В Турция има повече от 400 телевизионни канала. Спрени са онези, които са свързани с Гюлен. Нищо не се е случило с повече от 390 от тях.
Разбирам, че в България или на друго място е трудно да се разбере случилото се, защото никога не сте били свидетели на подобно нещо.
Мисля, че би било огромна грешка, ако ЕС тръгне в посока на прекъсването на преговорите за присъединяване на Турция, каза още Гьокче. Причината е проста - ЕС трябва да реши дали ще остане верен на принципите, които изповядва - да се защитават върховенството на закона, конституционният ред и демокрацията. Трябва да се действа предпазливо и търпеливо и да се въздържат хората от прибързани решения, базирани на пристрастия и предразсъдъци.
Въпросът с бежанците няма нищо общо с този контекст, но представете си, че превратът беше успял и последва хаос .Смятам, че ситуацията би била твърде неприятна и по отношение на мигрантите. Турция уважава задълженията си по споразумението с ЕС с изключение на едно важно нещо: преразглеждането на Закона за борба срещу тероризма. Ние се борим с тероризма и това е известно на всички. Този опит за преврат беше терористичен по своя характер. Борим се с ПКК и ИДИЛ и всеки го знае. Но питам какви са задълженията, които ЕС е изпълнил досега?
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ранко
10:29 05.08.2016
2 Пиф
10:46 05.08.2016
3 МОНАРХ
Това е работа на "българското правосъдие"?!
Такова - обективно не съществува.
Това е чиста проба - ПРАВНА ФИКЦИЯ!
11:18 05.08.2016
4 георги
13:11 05.08.2016
5 един моторист
Ако не предостави такива, най-учтиво ще очакваме официално извинение от негова страна.
Ние, присъствалите на протеста, от своя страна разполагаме с голям брой записи и също ако е необходимо можем да предоставим.
Тъй като в интервюто се визира и МВР, очакваме да чуе и тяхната официално позиция относно "опита за нахлуване" - дали и кога се е състоял, колко са били участниците, какви силови средства са били употребени за да бъдат спрени участниците, имало ли е и какви щети? Или цялата съпротива на полицията се е състояла в "момчета преместете се на другият тротоар"?
Коментиран от #6
13:34 05.08.2016
6 Гост
До коментар #5 от "един моторист":
Много положително е ,че един от участвалите в събитията като вас [използвам учтивата форма на обръщение] е написал същественото. Всяко едно посолство,без значение на коя държава е неприкосновена територия,това е все едно държавата Турция на наша територия. Нападенията над посолства и опита за нахлуване е вандализъм,присъщ на африкански бананови държави. Нападаш ли посолството,все едно нападаш държавата. Протестирайте пред него, а не вътре в него. Аз също смятам,че този път сте прави, и трябва да се подкрепи този протест и от не мотористи ,но цивилизовано. Колкото до укрилият се,има международно сътрудничество ,и най-вероятно виновника ще бъде издирен и изправен пред съд,освен ако не потъне някъде в ЮАР,или такава страна където не действат системите за сигурност.Но това е малко вероятно.19:27 05.08.2016