Българският външен министър Даниел Митов участва в неформална среща на външните министри на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Срещата се проведе в Потсдам по инициатива на настоящото германско председателство на ОССЕ. Във фокуса на срещата бяха актуалните предизвикателства пред сигурността и определянето на практически стъпки за тяхното преодоляване, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Българският първи дипломат и колегите му от ОССЕ откроиха основните сфери на сътрудничество, сред които конфликта в Украйна, миграционната криза, „замразените” конфликти в зоната на ОССЕ (Грузия, Нагорни Карабах и Приднестровие), борбата с тероризма и енергийната сигурност.
„Изправени сме пред множество геополитически предизвикателства пред сигурността и като част от най-голямата регионална организация за сигурност в света ОССЕ ние имаме основна роля за гарантиране на мира и стабилността на региона”, посочи в изказването си министър Даниел Митов. Той подчерта, че кризата в и около Украйна поставя под въпрос основните принципи, върху които е изградена Европейската и евроатлантическата архитектура на сигурността. „Устойчиво политическо решение за кризата трябва да се основава на принципите на суверенитета, териториалната цялост, единството и независимостта на Украйна”, каза министър Даниел Митов. Той допълни, че осигуряването на ефективен и неограничен достъп на Специалната мониторингова мисия на ОССЕ в Украйна и пълното прилагане на Минските договорености продължават да бъдат приоритет.
Външните министри на организацията обсъдиха още миграционната криза и бежанските потоци, които имат сериозни последици за всички държави-участнички в ОССЕ. „България подкрепя продължаващите усилия на Организацията да допринесе за всеобхватните международни усилия за справяне с кризата. Участието на ОССЕ трябва приоритетно да е в области, където организацията има опит и експертиза, включително в борбата с контрабандата, противодействието на трафика на хора, сътрудничество при управлението и контрола на границите. ОССЕ също е полезна регионална платформа за диалог и сътрудничество между страните на произход, транзит и дестинация”, подчерта в изказването си министър Митов.
Българският външен министър и колегите му от ОССЕ се обединиха около мнението, че борбата с тероризма е основна задача пред всички страни-членки с цел гарантиране на европейската и международната сигурност. Сътрудничеството между ОССЕ, ЕС, ООН и други международни организации, както и по-засилената координация на усилията със средиземноморските и азиатските партньори са от решаващо значение, съгласиха се те.
В рамките на събитието министър Митов посочи, че страната ни придава важно значение на взаимовръзката между трите измерения на ОССЕ - политико-военното, икономическо-екологичното и човешкото, в съответствие с концепцията за всеобхватен подход към сигурността. Сред обсъдените теми бяха и енергийните проекти, като министрите на външните работи изразиха подкрепата си за ролята на ОССЕ като приобщаваща и ефективна платформа за диалог в сферата на енергетиката.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ваше дело
14:50 03.09.2016