Конституционният съд образува конституционно дело № 17/2016 г. по искане на президента на Република България за задължително тълкуване дали може да насрочи нови парламентарни избори, без да е разпуснал НС. В чл. 99, ал. 7 от Конституцията е записано, че ако не бъде постигнато съгласие за формиране на ново правителство и това се случва в последните три месеца от мандата на действащия президент, той съставя служебен кабинет, но не разпуска парламента.
Докладчик съдия по делото е проф. Цанка Цанкова. Предстои Конституционния съд да се произнесе по допустимостта на делото.
Вчера Плевнелиев поиска от Конституционния съд тълкуване как трябва да постъпи в края на мандата си, който изтича в края на януари, тъй като има различни и противоречиви мнения в общественото пространство и в правната литература.
Първата теза е, че през последните три месеца от мандата си президентът не може да разпусне парламента и не може да насрочи нови избори, а в неговата компетентност е само да назначи служебно правителство, подчерта Плевнелиев.
Втората теза е, че през последните три месеца от мандата си държавният глава не може да разпуска Народното събрание, но назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок, допълни той.
Пред БНР юристи коментираха, че категорично не може Плевнелиев да насрочи предсрочни избори, защото указът е обвързан с този за разпускането на парламента - тоест може да назначи служебно правителство, но Румен Радев ще е този, който ще довърши процедурата.
Най-ранната дата за евентуални предсрочни парламентарни избори е 26 март догодина. Според конституционалисти единственият, който може да ги насрочи, е избраният за президент Румен Радев, който ще встъпи в длъжност на 22 януари.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА