На 22 септември 1908 г. във Велико Търново княз Фердинанд с манифест обявява независимостта на България. С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и великите сили признават официално българската независимост.
Денят на независимостта е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековното робство.
Условията за обявяването на независимостта
на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от великите сили, наложили Берлинския договор, се готвела да анексира две от провинциите на империята - Босна и Херцеговина, т.е. да го наруши.
Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат се във Виена) да съгласуват действията си. Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта.
Но правителството вече е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство.
Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество.
Провъзгласяването на независимостта е не само голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича Царство България, а българският владетел вече се титулува цар.
Години преди това е нужна нова политика за сближаване с Русия. Началото е поставено от Фердинанд, който започва
задкулисните контакти с руската дипломация.
На 19 май 1894 г. Стамболов е свален от власт. Съставено е правителство, начело с д-р Константин Стоилов.
Князът постига своето международно признание чрез помирение с Русия. Във връзка с погребението на Александър ІІІ, българска делегация, водена от митрополит Климент, на 4 юли 1895 г. е тържествено приета от новия руски император Николай ІІ. Един ден по-рано в София е посечен Стефан Стамболов и това бележи новия политически курс на България.
На 2 февруари 1896 г. престолонаследникът княз Борис Търновски преминава в православието и негов кръстник става император Николай ІІ. Фердинанд вече се радва на официален прием във всички европейски столици, получава най-висши ордени.
Като главнокомандуващ на войската монархът се заема с нейното модернизиране и въоръжаване и с изграждането на елитен офицерски състав.
Князът подкрепя модернизацията във всички области – изграждането на пощи, железници, гари, пристанища. Любител е на автомобилите, влаковете и самолетите, строи дворци, паркове и градини.
Във външната си политика Фердинанд постига не само помирение, но и сближаване с Русия. През 1902 г. се сключва тайна военна конвенция между двете страни.
Ограниченията на Берлинския договор, според които България е васално княжество, пречат на владетеля и на страната да разгърне напълно своите възможности. Затова Фердинанд приема идеята за независимост.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор, e успешно разрешена.
Първо била спечелена Британската империя,
която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта.
Преговорите започват веднага, като българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък. Тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
Провъзгласяването на независимостта без съмнение е най-високата точка на политическото самоосъзнаване и самоопределение на българската нация в годините след Освобождението. От тук нататък Царство България започва да подготвя окончателното присъединяване на останалите под османска власт територии.
Манифест към българския народ
"По волята на незабвенния Цар Освободител, великият братски Руски народ, подпомогнат от добрите ни съседи, поданици на Негово Величество Румънския Крал, и от юначните Българи, на 19 февруарий 1878 година сломи робските вериги, що през векове оковаваха България, някога тъй велика и тъй славна. От тогава и до днес, цели тридесет години, Българският Народ, непоколебимо верен към паметта на народните дейци за своята свобода и въодушевяван от техните завети, неуморно работи за уреждането на хубавата си земя и създаде от нея под Мое ръководство и онова на о' Бозе почившия Княз Александър, държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи.
Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля - да бъде според както той иска.
Българският народ и Държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и едно да желаят. Фактически независима, държавата Ми се спъва в своя нормален и спокоен развой от едни клаузи, с формалното разкъсване, на които ще се отстрани и настаналото охлаждение между България и Турция.
Аз и Народът Ми искрено се радваме на политическото възраждане на Турция. Тя и България - свободни и напълно независими една от друга, ще имат всички условия да създадат и уякчат приятелските си връзки и да се предадат на мирно вътрешно развитие.
Въодушевен от това свето дело и за да отговоря на държавните нужди и народното желание, с благословението на Всевишния прогласявам съединената на 6 септемврий 1885 година България за независимо Българско Царство и заедно с народа си дълбоко вярвам, че този Ми акт ще намери одобрението на Великите Сили и съчувствието на целия просветен свят.
Да живее свободна и независима България!
Да живее Българският Народ!
Издаден в древната столица Велико Търново на 22 септември 1908 год., двадесет и втората година от Моето царуване [Фердинанд] Министър Председател и Министър на Обществените Сгради, Пътищата и Съобщенията: [Ал. Малинов] Министър на Външните Работи и на Изповеданията: [Ст. Паприков] Министър на Вътрешните Работи: [М. Такев] Министър на Народното Просвещение: [Н. Мушанов] Министър на Финансите: [Ив. Салабашев] Министър на Правосъдието:[Т. Кръстев] Министър на Войната: [генерал Д. Николаев] Министър на Търговията и Земледелието: [А. Ляпчев]
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дирдо
Коментиран от #39, #47
07:53 22.09.2017
2 Справедлив
07:55 22.09.2017
3 ЗЕВС
Руско-турският протокол
от 3 март 1909 предварително споразумение за уреждане на финансовите и политическите отношения между Русия, Османската империя и България след провъзгласяването на българската независимост. Подписан е от външните министри на двете страни – Александър Изволски и Рифат паша, на 3 март в Петербург. С протокола руската страна склонява османската да признае новия правен статут на България, като обещава да отпише част (около 15 %) от контрибуциите, които Високата порта ѝ дължи съгласно Цариградския договор от 1879 година. Отстъпката от 125 милиона франка включва компенсация за румелийския дълг (40 милиона), за собствеността и правото на експлоатация на Източните железници в Южна България (40 милиона), за жп линията Белово – Вакарел (2 милиона) и за останалото имущество в България, за което турската държава претендира (43 милиона франка). Договореностите в протокола са утвърдени с българо-турски и българо-руски протокол, подписани месец по-късно.
Русия приема за основа 125-те млн., която сума изплаща пряко на Високата порта, като я приспада от турския дълг по контрибуциите от войната 1877-1878г., дължими на Русия, и които не са изплащани от 1878 г. Ден по-късно (на 7 април) Русия признава независимостта на България.
През април 1909 г. независимостта на България е призната последователно от Русия, Англия, Франция и Италия, от балкански
08:26 22.09.2017
4 ЗЕВС
6 април 1909 г.
Подписан в Цариград от Андрей Ляпчев и Рифат паша с посредничеството на съглашенските посланици. С подписа на турския външен министър са анулирани членовете на Берлинския договор, учредяващи Източна Румелия като турска провинция и натоварващи България с ежегоден трибут и пропорционален дял от османския държавен дълг.
Под натиска на Австро-Унгария и Германия в протокола е включен член, осигуряващ обезщетение за вложителите в Компанията на Източните железници, които отстъпват активите си в Южна България. Компенсациите са договорени през юни от Ляпчев в директни преговори с ръководството на компанията.
Протоколът задължава българското правителство да заплати на Османската империя за правата ѝ върху телеграфа, пощите, фаровете и санитарната служба на своя територия. България поема и задължението да гарантира свободно изповядване на вярата и равенство на мюсюлманите с останалите си граждани, договорена е и организацията на мюсюлманските общини и съставяне на комисия за вакъфските имоти.
08:37 22.09.2017
5 1234
Коментиран от #10
08:40 22.09.2017
6 ЗЕВС
6 април 1909 г.
Със споразумението в Петербург България поема
дълг към Русия в размер от 82 милиона франка за срок от 75 години с лихва от 4,75 %, без да се обвързва с гаранции и да отстъпва контролни права.
(Необходимите средства са отпуснати на София под формата на заем от Руската държавна банка. От този дълг България връща само 2 милиона)
08:40 22.09.2017
7 tost
08:57 22.09.2017
8 Реално
Коментиран от #20
09:05 22.09.2017
9 Пазарен Либерализатор
Коментиран от #15, #17, #18, #19, #30
09:16 22.09.2017
10 Гост
До коментар #5 от "1234":
Правилно. А и управниците така грабят и разпродават отечеството, че ми се плаче. Няма оправия. Аз ще се отказвам и ще ходя другаде. Сиромашка държава без армия, без образование, без здравеопазване, без правосъдие. Само ни мажат очите по разни медии, че сме добре и се оправяме. Нищо не се оправя. При комунягите имахме държава. От трън та на глог седнахме. 45-89 зле! (Неправилния строй) 89-2017катастрофа.09:29 22.09.2017
11 Надъхан Демократ Евреин
09:36 22.09.2017
12 onq s konq
Коментиран от #13
09:40 22.09.2017
13 гост 2
До коментар #12 от "onq s konq":
Аз не мога повече да храня женати! Моля те да си я прибереш! Обра краставицата сутринта , доволна е. Пали беемвето и идвай си я взимай09:53 22.09.2017
14 Гоуст
Коментиран от #16
10:07 22.09.2017
15 004130
До коментар #9 от "Пазарен Либерализатор":
Донякъде си прав, но до смъртта на Сталин е била във възход.След това нещата се пообъркват.
А самите болшевики са им натресени от Германия, които транспортират Ленин с брониран влак.
10:22 22.09.2017
16 Киро
До коментар #14 от "Гоуст":
Не са болни бе, платени са.Клечат тук ежедневно за по шепа копейки да хвалят калната дупка, живото доказателство за хибридната война на Русия!
10:31 22.09.2017
17 до елементарния манипулатор
До коментар #9 от "Пазарен Либерализатор":
Според американският професор по икономика Ричард Улф:"През 1917, когато избухва Руската революция, над 90% от руското население е неграмотно-не може да чете и пише. Живее в селски райони, без пътища и електричество. Русия е най-изостаналата страна в Европа тогава. През 1917 г. Русия преживява следните катаклизми: загуба в Първата св. война и революция. След революцията през 1918 г. избухва гражданска война. Страната се разделя на две части, които воюват по между си, като в същото време четири други държави нахлуват с войски на територията на новия съветски съюз. Четири държави; Великобритания, Франция, Япония и Сащ. 10 хиляди американци дебаркират в Русия, за да смажат новия режим. Малък факт върху, който да помислите. Руски войник не е бил тук, но наши са били там. Може да разберете защо те се страхуват повече от нас, отколкото ние от тях. Такава е историята. После прокарват радикални мерки в селското стопанство – колективизацията. След това излизат с най-големи загуби в хора и имущество от Втората св. война. Та имаме много бедна страна, покосена от две св. войни, гражданска война, чуждестранна инвазия. И след всичко това, те стават втората суперсила през 70-те години – постижение, което светът е виждал много рядко. Всъщност единствената голяма страна в света, която постига толкова забележителен икономически растеж като СССР, е Китайската народна република, която в последните 20 години на практика направи същото, но без революции и войни."
Казва го в
11:00 22.09.2017
18 до елементарният манипулатор
До коментар #9 от "Пазарен Либерализатор":
Казва го в икономическия си преглед за месец февруари 2017:https://www.youtube.com/watch?v=CPVSu01pkDE (от 15:14мин. нататък)
А ти какъв професор беше? Дървен?
11:01 22.09.2017
19 до елементарният манипулатор
До коментар #9 от "Пазарен Либерализатор":
Ричард Улф (на английски: Richard Wolff) е американски нетрадиционен икономист, професор по икономика, преподава в Масачузетския университет в Амхърст от 1973 до 2008. Преподава икономика и в Йейл, в Държавния университет на Ню Йорк, в Университета на Юта, в Парижкия университет (Сорбоната) и в Брехт форума в Ню Йорк. Улф е водещ на седмичното радио предаване „Икономически новини” по радио WBAI и е чест гост в радио и телевизионни предавания и интернет медии.11:03 22.09.2017
20 Рус
До коментар #8 от "Реално":
Е , ама ти си непоправим русофилистик и антибългарин , независимоста си е наша с Русия и без нея .И не забравяй няколко години по късно с кой са воювали българите и кой е разгромил ген. Колев в Фобриджа .А и кои са ни били съюзници.11:04 22.09.2017
21 юрист
Коментиран от #25
11:07 22.09.2017
22 Рус
11:09 22.09.2017
23 Иван
11:11 22.09.2017
24 юрист
Коментиран от #46
11:14 22.09.2017
25 гост 2
До коментар #21 от "юрист":
Защо си писал името си на последния ред? Ние сами щяхме да разберем!Коментиран от #28
11:18 22.09.2017
26 юрист
11:29 22.09.2017
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Киро 2
До коментар #27 от "Бесен Язовец":
научи се да говориш и пишеш на български тогава коментирай.11:34 22.09.2017
30 Киро 2
До коментар #9 от "Пазарен Либерализатор":
Много точно и вярно, искаха и нас да превърнат в комунистически ☭ кенеф.Коментиран от #38
11:44 22.09.2017
31
12:00 22.09.2017
32 Kcaniba
От този знаменит ден 6 септемврий се забелязва постоянно, че политиката на руското правителство е устремена против нашата независимост и самостоятелност.
Всеки здравомислещ человек разсъждава, че ако Русия е желаела една силна, съединена и независима България, тя трябваше освен да се възползва от извършеното на 6 септемврий и да поддържа Съединението. Нейните доброжелателства за наший народ щяха да се покажат пред целий свят, че са искрени, несвързани с никаква задня мисъл. Обаче Русия какво направи? Тя употреби всички средства само и само да попречи на народний идеал – Съединението. Не искаме да упоменаваме тука за всички интриги и подлости, които се вършеха против интересите на нашето Отечество.
Коментиран от #40
12:03 22.09.2017
33 Kcaniba
Интригите на руското правителство имаха своето зловредно влияние над нашата интелигенция, която, заслепена от страстта на властолюбието, мереше народните интереси и нужди според своите лични. По този начин кликата на цанковистите проповядваше чрез печата, че злото на България бе княз Александър, а министрите Каравелов, Цанов и Никифоров приготовляваха почва измежду войската за свалянието на Негово Височество, чрез което тези господа искаха да се направят приятни и услужливи на руското правителство, което в замяна на това да ги закрепи на властта, тъй като почвата им в народа беше почнала да се изплъзва изпод краката им.
12:07 22.09.2017
34 Kcaniba
Всеки, който по-напред предполагаше, че може би с отиванието на княз Александра из България ще се премахнат причините за едно сдобрявание с руското правителство, остана смаян, като видя как царский пратеник г. Каулбарса работеше не за едно сближаванье и споразумение, а приготовляваше бунтове и смущения в страната с цел да предизвика една окупация на България с руски войски и за окончателно завоевание (на) Отечеството ни. За всекиго вече стана ясна тая цел на руските дипломати и на царя.
Грубите отношения на руския пратеник спрямо нашето правителство, неговото незачитанье на законите в страната, приготовлението на бунтове посредством подкупничества и още други гнусни работи на този господин, накара всеки един честен и съвестен человек да изгуби всяка симпатия към „покровителката” и да са позамисли върху нейните благопожелания за наший народ. Настана вече решителний час за нашите ръководящи елементи, нашата интелигенция да покаже пред света доколко наший народ е достоен за свободен индивидуален живот.
12:12 22.09.2017
35 Kcaniba
От този знаменит ден 6 септемврий се забелязва постоянно, че политиката на руското правителство е устремена против нашата независимост и самостоятелност.
Всеки здравомислещ человек разсъждава, че ако Русия е желаела една силна, съединена и независима България, тя трябваше освен да се възползва от извършеното на 6 септемврий и да поддържа Съединението. Нейните доброжелателства за наший народ щяха да се покажат пред целий свят, че са искрени, несвързани с никаква задня мисъл. Обаче Русия какво направи? Тя употреби всички средства само и само да попречи на народний идеал – Съединението. Не искаме да упоменаваме тука за всички интриги и подлости, които се вършеха против интересите на нашето Отечество.
Делото на Съединението беше общонародно, а не частно на княз Александра, както претендираше руското правителство и поради което най-много го обвиняваше, като тръбеше чрез своите органи, че княз Александър щял бил да продаде България ту на англичаните, ту на турците и пр.
Интригите на руското правителство имаха своето зловредно влияние над нашата интелигенция, която, заслепена от страстта на властолюбието, мереше народните интереси и нужди според своите лични. По този начин кликата на ца
Коментиран от #43
12:18 22.09.2017
36 Стефан
13:03 22.09.2017
37 падналия ангел
14:18 22.09.2017
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Абе каскет
До коментар #1 от "Дирдо":
нали ние сме го върнали този дълг с 4% лихва! Или ти още вярваш в дядо коледа а???ПС Евала на Русия за това което е направила, ни най-малко не го умаловажавам, но то за пореден път показва, че безплатен обяд няма.
15:56 22.09.2017
40 Знаещ
До коментар #32 от "Kcaniba":
Договорът предвижда създаването на автономно, трибутарно княжество България с християнско правителство и правото да има войска. Окончателните граници на Княжеството трябва да се определят от смесена руско-турска комисия, но размерите на България, определени в общи линии на приложената карта, трябва да служат за основа на окончателното разграничение.Територията на България ще обхваща земите от река Дунав по новоустроената сръбска граница и оттам по западната граница на казата Враня до планината Карадаг. Оттам границата ще мине по западните граници на казите Куманово, Кочани, Калканделен до Кораб планина. След това границата се спуска на юг по Черни Дрин и после по западната граница на казите Охрид, Старово и Корча стига до планината Грамос. Оттам границата тръгва на изток през Костурското езеро, стига до река Мъгленица и се спуска до Солунския залив. Границата заобикаля Солун и през Бешичкото езеро излиза на Орфанския залив. От Буругьол границата извива на север към Родопите до Чепеларе, откъдето завива на изток и се спуска по Арда, после минава през Източна Тракия до Черно море, като оставя Одрин в Османската империя, а Лозенград, Люлебургас и Малко Търново – в България. Границата напуска морския бряг при Мангалия и през Добруджа излиза на Дунава при Расово (Член 6).
Договорът се опитва да създаде голяма славянска държава на Балканите – княжество България би имало площ от около 170 000 кв. км. и би обхващало Видинско, Врачанско, Търновско, Русенско,
Коментиран от #41
17:36 22.09.2017
41 Знаещ
До коментар #40 от "Знаещ":
продължение: “Русенско, Силистренско, Варненско, Софийско, Пиротско и Вранско в Поморавието, почти цяла Македония (без най-южните области), части от Косово (Качаник) и Албания (Корчанско), част от Източна Тракия и Южна Добруджа.[20]. Първите отзиви от подписания предварителен договор стават ясни, веднага щом той става известен за западните Велики сили. Обединеното кралство и Австро-Унгария се обявяват против него, заявявайки че Русия сама е решила Източния въпрос в своя полза, без да се допита до западните Велики сили.Заедно с Обединеното кралство, Италия и Франция се обявяват силно против излаз на България на Бяло море, под претекст че ще бъде използван от Русия, за да окаже влияние над Средиземноморието и морските сили в Европа.[21] Готово да покаже настойчивостта си, Обединеното кралство започва да се готви за война. Започнати са мерки за съставянето на два експедиционни корпуса за военни действия срещу русите и превоз на английски войски от Индия, през Суецкия канал в Средиземно море.[22]”
Коментиран от #45
17:39 22.09.2017
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Гост
До коментар #41 от "Знаещ":
"Заедно с Обединеното кралство, Италия и Франция се обявяват силно против излаз на България на Бяло море, под претекст че ще бъде използван от Русия, за да окаже влияние над Средиземноморието и морските сили в Европа" Това доказва думите на един велик българин" От Русия нищо хубаво не е дошло "Добре че този воденичен камък вече не виси на българския врат. Без русия да ни спъва България пак ще си върне старата слава. Българина е много по кадърен от пияния руснак.21:18 22.09.2017
46 Шопа
До коментар #24 от "юрист":
Гледал съм руски филм по темата, абсолютно вярно е това.Филмът се казва "Шипка" от 1958г.
Плидставя имперските апетити на Русия под лозунга на освободителна война.
21:18 28.09.2017
47 Шопа
До коментар #1 от "Дирдо":
Много е важно защо?.Не заради "братският народ" населяващ земите, а за територията с име България която дава на тогавашната империя редица облаги , престиж и сила в очите на запада.
За теб и мен, повервай нито Путин нито Меркел или Тръмп ги еня.
21:26 28.09.2017