Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и министърът на образованието и науката на Украйна Лилия Гриневич договориха мерки за разширяване на изучаването на български език в украинските училища. Те се споразумяха до края на месец януари 2018 г. да подпишат междуправителствен документ, с който да конкретизират договореностите.
Българската общност и българското правителство следят с внимание изпълнението на приетия закон „За образованието“ от парламента на Украйна, който регламентира преподаването на майчиния език на малцинствените групи в страната. Днес министър Вълчев за пореден път получи уверенията от МОН на Украйна, че приетият закон не ограничава, а създава условия за разширяване на изучаването на майчин език от българската общност, която наброява над 200 000 души.
По-късно двамата министри откриха компютърен кабинет за интерактивно езиково обучение в 31-во Одеско училище, в което от тази година се изучава български език като майчин.
Министър Вълчев определи срещата с г-жа Гриневич и посещението в училището в Одеса като израз на добрата воля и отношение от украинската страна към възможността българската общност да изучава майчиния си език.
Разглеждаме създаването на ново украинско-българско училище в Одеса като отговор на повишения интерес към изучаване на български език, посочи министър Вълчев. Той отбеляза, че от България са командировани нови двама български преподаватели в 31-во Одеско училище. Изпълнен е и проект за оборудване на осми поред кабинет за дигитално езиково обучение. По думите му, расте интересът сред украинските студенти за обучение в български висши училище, както и интересът към изучаването на български език като цяло. В Украйна обучение на български език се осъществява в 42 държавни средни училища. Организирани са 57 неделни училища към българските обществени организации, в които допълнително се изучават българска история, фолклор, география и други свързани с България предмети.
Министър Вълчев отбеляза, че България оценява политиката на доброжелателност на украинските власти към българското малцинство и я разглежда като важен елемент от двустранните ни отношения. Той отправи официална покана към министър Гриневич за посещение в Република България и подписване на междуправителствения документ.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА