Прокурорската професия е за цял живот. Човек, който веднъж е бил прокурор, се чувства цял живот такъв. Така Пламен Георгиев, вече заместник-министър на правосъдието, коментира пред БНР дали още се чувства прокурор.
„След като получих поканата, нямаше как да откажа. Година и половина не изглежда много, но могат да се направят много неща. Отговарям за затворите и арестите, както и за конвоирането на лишените от свобода“, заяви новият заместник-министър.
Водим редовен диалог със синдикалната организация, има и Съвет за социално партньорство. Търсят се оптимални решения. Една от първите срещи на министър Ковачева беше именно с представители на синдикатите за проблемите на служителите в затворите. Разбира се, решенията трябва да се търсят и от двете страни, особено с оглед ограничения бюджет.
„България е единствената страна в ЕС, в която няма построен нов затвор. А за да се подобри положението в затворите, това трябва да стане. Няма как сега съществуващите да бъдат приведени към евростандартите. От милион и половина 700 000 са насочени към спешни ремонти“, заяви Георгиев.
„Един от основите приоритети е разширяване на материалната база. В момента няма 100 милиона за нов затвор в София, опитваме се да намерим пари“, допълни той.
Има и проблем с прословутите 4 квадратни метра, което трябва да се осигурят на затворниците. С подобряване на условията за затворниците донякъде ще се преустановят и проблемите, които възникват.
Предсрочното освобождаване трябва да е само за такива, за които няма риск от после рецидивиращо поведение, категоричен е Георгиев. Вече има статистика колко хора и с какви престъпления са помилвани.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА