Между първо и второ четене в законопроекта на Закон за гражданска конфискация може да настъпят съществени промени - има неща, които трябва да се прецизират, но има и такива, които се надявам да не бъдат променяни.
Това каза пред „Неделя 150“ по БНР Тодор Коларов, председател на Комисията за установяване и отнемане на имущество придобито от престъпна дейност.
Коларов добави, че има препоръки в доклада на Европейската комисия, на които трябва да се обърне внимание, като възможността за оперативна независимост на комисията за установяване и изземване на имущество, придобито от престъпна дейност.
Имам някои препоръки, допълни Коларов и обясни, че проблем в законопроекта възникна относно отнемането на дивиденти, получени по време на производството за отнемане на дадено имущество. Друг проблем се отнася до ликвидационните дялове в търговските дружества.
Тодор Коларов даде пример с участници в дружество, където един от съдружниците подлежи на отнемане на имущество, а другият не. В такъв случай е редно да бъдат отнети не само средствата, с които са придобити дяловете в дружеството, но и да се трансформира дружеството в ликвидационен дял и държавата да отнеме и него. "Ако всеки един от нас е вложил по 5000 лева капитал, а дружеството има активи от 50 или 100 хиляди, би било малко несправедливо, ако държавата прибере само 5-те хиляди, които са вложени първоначално като капитал", поясни Тодор Коларов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА