Развитата цивилизация е зависима тотално от Интернет, един срив в системата в по-голям мащаб би могъл да доведе до някакъв апокалипсис. Това заяви в сутрешният блок на БНТ Илона Кръстенякова, прокурор във Върховната касационна прокуратура.
По думите й най-масово срещаните посегателства в България са посегателствата срещу лични данни в Интернет.
Кражбите на профили във Фейсбук, интернет-измамите в мрежата, детската порнография също са доста широко разпространени.
Всички посегателства са дръзки и безобразни, но най-тежки увреждания са тези, които се отнасят за престъпленията срещу деца, каза прокурор Кръстенякова и добави, че посегателствата срещу онлайн банки и финансови институции също са се увеличили.
Хората, които ползват интернет да предоставят колкото се може по-малко информация за себе си, за личните си данни по социалните мрежи. Тези, които пазаруват в интернет да внимават много и да не вярват на писма, които биха могли да получат, да не вярват на писма от името на собствените си банки, в които се иска информация за техните кодове, ЕГН-та, предупреждава прокурорът.
Делата у нас за киберпрестъпления са твърде малко, но това
За 2010 година 12 обвинителни акта са внесени в съда, 7 лица за 2010 са с влязла в сила присъда. За 2011 година лицата, срещу които са внесени обвинителни актове са 8, а 7 от тях са осъдени с влязла в сила присъда, отбеляза прокурор Кръстенякова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА