25 Май, 2012 10:09 1 746 2

Лиляна Павлова: Над 1400 жалби в Перник заради труса

  • лиляна павлова-
  • сгради-
  • паспортизация

Паспортизацията на големите сгради в България трябва да стане до 2014 г., а на всички сгради до 2016 г., заяви пред бТВ министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Паспортизацията ще бъде задължителна, тя не е по желание, категорично каза Павлова. Тя уточни, че всички сгради в страната, строени до 1987 г., са проектирани до 7 степен по Медведев - Шпонхойер - Карник, а след 1987 г. - до 9-та.

Павлова отново подчерта колко е важна паспортизацията на сградите. Всяка една сграда трябва да се поддържа експлоатационно. При много от сградите в годините са се извършили различни ремонти, разширявания, преустройства, правена са магазини, с всичко това се променя устойчивостта на сградата. Именно затова всяка една сграда трябва да подлежи на обследване и да има технически паспорт, в който да пише до коя степен при земетресение може да издържа. Павлова посочи, че етажната собственост трябва да се разбере, да го реши, след това да наеме специалист. Обследването на един седеметажен блок например продължава около месец.

Над 1400 жалби са подадени в региона на Перник за нанесени щети от земетресението на 22 май, каза Лиляна Павлова.

Има сформирани 25 екипа, които обикалят по сградите в момента, те са започнали обиколката от училища, детски градини, болници. 15 000 са сградите, на които има нанесени щети, но тук трябва да направим едно уточнение – щети на тези сгради не са сериозни. Има паднали мазилки, но няма конструктивни щети. От тези всичките 15 000 сгради само 50 са опасните, т.е. на 50 са нанесени сериозни щети, съобщи Лиляна Павлова. Имаме 8 екипа от гражданска защита, които са започнали спешните ремонти.

Осигурени са 25 фургона и 50 палатки за бедстващите хора. БЧК настани 20 души в други сгради за настаняване. От Агенцията за социално подпомагане са започнали да изплащат обезщетенията, каза още министърът на регионалното развитие и благоустройството.

Тя припомни, че 14-дневен е срокът, в който всеки един трябва да си подаде документацията за жилището си, на което са нанесени щети, за да може да му бъде отпуснато обезщетение, но това трябва да е основно жилище, уточни Павлова, не вила, не къща, а жилището, където живеят собствениците. Един голям поклон трябва пред строителите в България, защото виждате какво стана в Италия при подобно земетресение.

Лиляна Павлова призова да не се внася допълнителна паника у хората. Видях заглавие в един вестник, че предстои земетресение от седма степен, посочи тя.

Хората са достатъчно емоционално разстроени и всички онези, които допринасят за допълнителния стрес трябва да подлежат на наказателна отговорност, смята министър Павлова. Тя посочи, че има вече решение да се поканят психолози в кризисния щаб да поработят с децата и семействата. Защото тя е видяла как някои деца повръщат от нерви.

За срутения мост над река Струма Павлова каза, че в България имам около 3000 мостови съоръжения. Беше направено много детайлно обследване за тяхната устойчивост и то преди земетресението. Изследването показва, че 60 от тези мостове, включително този беше един от тях, които трябва да бъдат укрепени. За мое голямо съжаление ни беше отказано финансиране от ЕС, каза министър Лиляна Павлова и допълни, че в момента се чака финансиране от Световната банка.

За вчерашната среща за пътя Русе – Свиленград Лиляна Павлова каза, че това е била най-детайлната техническа среща. Ние направихме цялото заснемане на пътя, включително къде минаваме през "НАТУРА", къде ще има тунели. Пътят ще има няколко тунела и много мостове, уточни тя. Стиснахме си ръцете с инвеститорите на техническо ниво. Постигнахме съгласие в следната посока – сега ще се направи една проектна компания между трите страни България, Турция и Катар, която ще е с по-малък бюджет. Тя ще извърши предпроектно проучване, за да покаже каква ще е инвестиционната стойност, какъв ще е трафикът, с колко ще се увеличи, това е първата стъпка, за да видим дали е рентабилен този проект. Това е първата стъпка, ако видим, че проектът е рентабилен, продължаваме напред, каза министър Павлова.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 фалка

    0 0 Отговор
    народе мой,докога ще търпим безумнията на управляващите.още един рекет за обикновения българин..и какво като има паспорт,ще се оправят ли нещата---стига сме търпяли идиотщините им...
  • 2 Прасето

    0 0 Отговор
    Ще станеш ли моя жена, о красавице!?