Правителството обмисля как да обвърже строителството на язовир „Тунджа“ и строежа на газовата връзка с Турция, става ясно от стенограмата на последното правителствено заседание. Страната ни няма интерес и пари да строи язовир и малка ВЕЦ, но в знак на добри отношения с турската страна е готова да го направи, но само при положение, че това се „пакетира“ с изграждането на интерконекторната връзка за доставка на газ с Турция.
„На турската страна й е жизнено важно овладяването на водите на река Тунджа, тъй като в пролетните месеци почти всяка година дават жертви и много настояват да направим язовир, който да може да овладее бурната река Тунджа“, обяснява на министрите премиерът Бойко Борисов и им възлага прецизиране на точката.
Бъдещият язовир трябва да бъде изцяло на българска територия, включително и язовирната му стена. Съгласно международното законодателство, ако е на границата половината от територията на язовира ще е тяхно притежание, обяснява премиерът Борисов и допълва: „Естествено, че това не може да се допусне и те го знаят. Трябва да бъде на наша територия“.
„Ние нямаме пари за това съоръжение – нито за отчуждителни процедури, нито за строителство, нито за поддръжката му след това, а добивът евентуално на ток от него ще бъде под 14 мегавата в най-добрия случай. За да го хванем ние този ток, трябва да направим електропреносна мрежа, която има да се изплаща години наред“, аргументира се Борисов за огромните разходи, които трябва да бъдат направени.
Ето защо той настоява и за ангажимент от турска страна. „Това е интерконекторната връзка за голямо количество газ от Турция към България с поглед и в бъдещето, ако НАБУКО, TANAP или тези газови потоци тръгнат един ден, ние тогава ще сме точно като циганчето, което седяло на морето и чакало, ако се подкваси, да стане кисело мляко, с една лъжичка си стояло, да почне да си куса млекце“, изтъква Борисов.
„А и неслучайно, трябва да ви кажа това, че сега точно турското правителство взима решение за българските имоти. Повтарям, хората искат да правят дружба с нас и този язовир на Тунджа е жизнено важен за тях поради тази причина“, отбелязва още премиерът.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев обявява, че оттегли точката за споразумението за редактиране.
В края на май България, Турция и Катар взеха решение за строителство на скоростен път Русе – Свиленград, който да поеме трафика на камиони. Тримата премиери обсъдиха край Варна възможностите това да стане факт към 2016 година, а в дневния ред бе също и газовата връзка с Турция и язовир „Тунджа“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 kiko
15:08 15.06.2012
2 пффф
ТРЯБВА НИ ГАЗОВА ВРЪЗКА С ТУРЦИЯ не се обаждай !! ...
ГЕРБ работи и не е прекалено калпава партия... само да махнат "МВР преигравките" и "Ефекта НАЙДЕНОВ" и да съкратят държавните разходи и да премахнат регулациите върху бизнеса и да донесат инвеститори в производство и да развият земеделието и експорта и да развият туризма и да отпушат евро фондовете и ще ги изберем пак. :-)
18:30 15.06.2012
3 kiko
23:55 15.06.2012