ДКЕВР няма ясни правила и процедура за разработване и актуализиране на методики, правила и указания и за осъществяване на контрол по спазването им. Част от методиките са приети със закъснение или не са актуализирани своевременно, а други не са издадени (изключение - сектор „В и К услуги“).
Това са част от изводите, представени от Сметната палата, която внесе в парламента докладите за одитите за регулирането на цените от ДКЕВР, за дейността на “Топлофикация София” и за контрола на МИЕТ.
Освен това липсва ефективен контрол върху прилагането на цените в различните сектори, като в по-голямата част от случаите такъв контрол изобщо липсва. Изключение прави сектор „ВиК услуги“ и отчасти сектор „Топлоенергетика“.
Данните показват още, че в сектор „Електроенергетика“ са извършвани промени, които водят до изменения в ценообразуващи елементи и с това е нарушена регулаторната рамка и енергийните дружества са принудени да работят в непредвидима регулаторна среда.
Независимостта на регулаторния орган остава открит проблем въпреки законовите изисквания за независимост, публично и прозрачно упражняване на правомощията на ДКЕВР. Реалната независимост на регулаторния орган може да се постигне чрез промяна на модела в посока на елиминиране на зависимостта му от изпълнителната власт, става ясно от доклада.
С изменения в Закона за енергетиката, извършени по време на одита, е въведен нов модел на ценообразуване с различен механизъм за разпределение на разходите, произтичащи от задълженията на обществения доставчик и крайните снабдители да изкупуват електрическа енергия на преференциални цени, както и по дългосрочни договори за изкупуване на енергия и разполагаемост. Измененията и допълненията в закона са направени, без да е оповестено дали е извършена оценка на въздействието им, което създава рискове за постигането на очакваните резултати, се посочва в доклада за ДКЕВР.
През одитирания период е имало промени в състава на персонала на ДКЕВР и тези промени не са убедително аргументирани. Административният й капацитет е недостатъчен по количествен и качествен състав, наблюдава се значително текучество на персонал, се казва още в доклада.
Цените на електрическата енергия, топлинната и електрическата енергия от комбинирано производство, на природния газ и ВиК услугите се увеличават с различни темпове, се казва в доклада на Сметната палата. Цената на електрическата енергия показва трайна тенденция на увеличение, а компоненти растат с различни темпове.
Цената на електрическата енергия у нас остава най-ниска между страните-членки на Европейския съюз, но разликата между средната цена за страните-членки и цената в България за одитирания период намалява, се казва в доклада.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА