Една трета от поземлените имоти в България вече са нанесени на цифрова кадастрална карта, каза изпълнителният директор на Агенцията по кадастър Цветен Боев в интервю. Проектът за изграждане на цифрова кадастрална в страната със заем от Световната банка (СБ) приключи в края на миналата година. В последните дни на декември, за последен път международната кредитна институция провери дали българското правителство ще изпълни всички поставени условия по проекта, поставени в доклада от октомври. Решението на банката от мисията им в края на септември 2005 г. е да се канцелират оставащите средства за създаване на цифрова кадастрална карта и да се насочат към подобряване на обслужването за гражданите.Общата сума, договорена като заем от Световната банка, възлиза на 33,5 млн.евро. Според представителите от Агенцията по кадастър към края на септември 2005 г., България е усвоила около 45% от първоначално предвидените средства за реализация на проекта. С тази сума страната ни е покрила критерия за 30% цифровизация. Мотивът, с който банката канцелира оставащите средства по заема за създаване на цифрова кадастрална карта, бе, че условията на заема вече са изпълнени.
Изпълнителният директор на Агенцията по кадастър Цветен Боев съобщи още, че на практика с цифрова кадастрална карта е обхванат по-голямата част от пазара на земята. От големите административни центрове без цифров кадастър са София, Пловдив и Бургас. За последните два града половината от работата е свършена - действащите планове и в тях са анализирани и оцифрени. Специалистите вече имат информация в коя част на града плановете могат да се ползват наготово и къде трябва да се правят напълно нови измервания.
Цифрова кадастрална карта се изработва за цялото Черноморие и зимните курорти. В момента се разработва картата на съдебен район Варна, одобрена е за Шабла и Балчик. За Каварна и Поморие е обявен търг с национално финансиране, тъй като при последната процедура не е избран изпълнител, поясни Цветен Боев. При голямата част от големите градове - Добрич, Ямбол, Търговище, Враца, Шумен, Сливен, Благоевград е одобрена кадастрална карта. При други - като Габрово, Плевен, Русе, тя е в процес на разработване.
Услугите, чрез които гражданите получават достъп до тази информация, обаче не са се подобрили. В резултат на тези констатации в доклада си до българското правителство, СБ постави условие - да се направят промени в Закона за кадастъра и подзаконовите нормативни уредби, чрез които да се промени и механизмът, по които гражданите да получават информация за имотите.
4 Януари, 2006 00:00 872 0
1/3 от терените вече са нанесени на цифрова кадастрална карта
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА