Last news in Fakti

16 Януари, 2017 13:39 21 279 15

Къде да купувате имоти през 2017 г. (ЧАСТ I)

  • жилища-
  • инвестиция-
  • европа

Безспорно локацията е главният фактор за успешна инвестиция. Анализатори са проследили движението на цените в 26 големи европейски града (вкл. София) за периода 2008-2016 г. На базата на това посочват и градовете, в които е най-перспективно да се купи имот през следващите 12 месеца.

В първата част ще разгледаме варианта, при които купувачите искат бързо да вложат парите си в покупката на недвижим имот и в краткосрочно време да спечелят от инвестицията. За този тип клиенти специалистите препоръчват пазари, намиращи се в начална фаза на възстановяване. Това са места, на които през последните години цените значително са се понижили и отскоро се наблюдава тенденция към поскъпване, както и имат силен потенциал за ръст. На такива пазари е добре да се купуват евтини апартаменти, които да се ремонтират и да се продадат след година-две на по-висока цена. Две са причините, поради които собственикът ще може да вземе повече пари, отколкото е дал като е купувал жилището. Първата е, че е вложил допълнителни средства за подобряване качеството на апартамента и втората, че за периода от покупката до продажбата цените ще са се повишили.

Според анализатори 8 са градовете, които ще отговарят на тези условия през настоящата година: София, Букурещ, Варшава, Лисабон, Мадрид, Барселона, Дъблин, Братислава.

Тези, които предпочитат по-евтин имот могат да се насочат към

София

Там цените на жилищата започнаха да се повишават през 2016 г., като се очаква тенденцията да продължи и през настоящата година. В много столични квартали поскъпването е двуцифрен процент, сочат данните на най-големия сайт за недвижими имоти imot.bg. Според международни анализатори, по-нататъшният ръст на цените ще е обусловен и от ограничения обем строителство.

Един от най-перспективните пазари за 2017 г. ще е

Букурещ

За периода 2008-2016 г. цените на жилищата в столицата на северната ни съседка са се понижили с 35.4% - от 1771 на 1144 EUR/кв.м. След пикът при продажбите на жилища в Букурещ през 2007 г. подобен се достигна и през 2015-а. Анализаторите на специализирания сайт Imobiliare.ro посочват, че от септември 2015 г. до септември 2016 г. жилищата са поскъпнали с 5%. Позитивната динамика на пазара на недвижими имоти се поддържа и от икономическия ръст. През 2015 г. БВП на глава от населението се е повишил до 3.7%, което е един от най-добрите показатели за Европа.

„Най-горещите” имотни пазари през тази година ще бъдат с адрес Испания. От 2008 г. цените на недвижимите имоти в

Мадрид

са паднали с 23.3%. Възстановяването на пазара започна едва през 2015 г., а към третото тримесечие на 2016-а квадратният метър жилищна площ се е търгувала срещу 2902 EUR. Другата испанска гореща точка през тази година ще е

Барселона

Цените там започнаха да спада през 2007-а, а дъното беше достигнато през 2013 г. През третото тримесечие на миналата година сделки са се сключвали средно срещу 3667 EUR/кв.м, което е с 13.1% по-малко в сравнение с 2008 г.

За тези, които са се насочили да купуват имоти в южната европейска държава е добре да знаят, че икономиката бележи ръст, безработицата спада, лихвите по ипотечните заеми остават ниски, а търсенето на жилища расте. Всичко това ще спомогне за повишаване на цените на имотите, а Мадрид и Барселона ще изпреварват останалите големи испански градове по темп на поскъпване.

С 18% се обезцениха имотите в

Дъблин

за периода 2008-2016 г. Началото на възстановяването беше поставено през 2013-а. От тогава до днес увеличението в стойността на квадратен метър жилищна площ е 32%. Потенциалът за ръст се запазва, тъй като цените все още не са достигнали пика си от 2007 г., припомнят анализатори. Средно за 5000 EUR/кв.м. могат да бъдат купени жилища в центъра на Дъблин, сочи справка в специализирания сайт Numbeo.

Подобен потенциал на пазара се наблюдава и в

Братислава и Лисабон

където през 2016 г., където цените на имотите са били съответно с 7.8% и 7% по-ниски от тези през 2008 г. И двата пазара започнаха да се възстановяват през 2014 г. Към третото тримесечие на 2016 г. средната цена в Братислава е 1818 EUR/кв.м., а в Лисабон – 1308 EUR/кв.м., сочат данните на националните статически институти на Словакия и Португалия.

Ръст в цените може да се очаква и на пазара на имоти във

Варшава

По данни на Националната банка на Полша от 2008-а до миналата година цените са се понижили с 13.9% - от 2314 EUR/кв.м. до 1992 EUR/кв.м. Специалистите от Trading Economics прогнозират леко поевтиняване на полските имоти през текущата година, след което към 2020 г. цените трябва да се върнат на нивата от 2016 г. Други анализатори (EY и Knight Frank) са по-оптимистично настроени и очакват поскъпване още в следващите месеци не само във Варшава, но и в цяла Полша. Причината е, че лихвите по ипотечните заеми в страната остават ниски, а търсенето от страна на местното население – расте.

По време на имотната криза през разглеждания 8-годишен период цените на жилищата отчетоха спад и в редица други европейски градове. Така например, във

Вилнюс и Талин

за периода 2008-2009 г. цените спаднаха с цели 30%, а в Рига – с 42%. Възстановяването на тези пазари започна през 2010 г., а към края на 2016 г. цената на квадратен метър жилищна площ в Талин е с 40% повече в сравнение с 2008-а. Поевтиняване на имотите в близките години се очаква на литовския имотен пазар.

Изгодният момент да спекулативни покупки на имоти отмина и в

Будапеща

Там в периода 2010-2014 г. цените спадаха, след което започнаха да се повишават. С 25% по-скъпо са стрували апартаментите в унгарската столица през миналата година в сравнение с 2008-а. В

Загреб и Варшава

поевтиняването през последните осем години е съответно 25% r 14%. И двата града обаче не попадат в списъка на най-привлекателните от инвестиционна гл.т. места. Прогнозите на Trading Economics е, че в периода 2016-2020 г. в Хърватия и Полша не се очаква поскъпване на жилищата.

Особена е ситуацията в

Атина

Индексът на Централната банка на Гърция показва, че от 2008 г. до края на 2016-а обезценяването при жилищата е 43.8% и няма индикации за възстановяване на пазара в близко бъдеще. Ако правителството продължи политиката на евтини ипотечни кредити пазарът може скоро да достигне дъното, след което Атина може да се превърне в един от най-горещите европейски пазари.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 123

    13 0 Отговор
    Аз си харесах този: https://www.imobiliare.ro/vanzare-apartamente/bucuresti/alexandriei/apartament-de-vanzare-2-camere-X7GT00004?lista=2349706
    55кв./м 41000 EUR = 745 EUR/кв.м
    Много по-евтино от София, а и в София щеше да е поне 80кв./м по 800 EUR = 64000 EUR
  • 2 Сидер

    28 3 Отговор
    Това го намерих в един от форумите за имоти :-) .... и се замислих. колко е прав човека. Е това е анализ! Аз съм се сблъсквал с брокери, на които им е трудно да се изразяват, които казват " незнам аз само показвам" и които използват думи като разкошен, кокетен, много хубава ... все едно аз не виждам кочината с очите си. Пфу! Глупави хора не знаят как да ми вземат парите.

    Какво е бъдещето на имотния пазар у нас?
    Отговорите на този и други въпроси потърсихме от Трендафил Дрянков, управляващ директор на Excel Property Bulgaria.
    1. Какви е ситуацията на имотния пазар в столицата София в момента? Жилищните имоти в София са надценени с повече от 20% и е крайно време някой да го каже. Абсолютно спекулативни са твърденията и прогнозите за устойчиво развитие на пазара и повишаване на цените! За да бъда по-конкретен, съвсем накратко ще изложа няколко факта. Два метода са утвърдени в световната практика през годините за оценка на пазара на недвижими имоти, с които задължително трябва да се съобразим, преди да правим прогнози за бъдещото развитие и цените на имотите в България. Първият метод е чрез използването на коефициента наем спрямо цена, който се изчислява на годишна база и по този начин показва каква е текущата възвръщаемост на инвестицията. Според този метод за оценка, нормалната възвръщаемост при инвестициите в имоти е 10-12% за година, а към момента при имотите в София той е 4-6% което е признак за надценяване и „балон“. Вторият метод е чрез използван
  • 3 Грую

    26 6 Отговор
    Ако имам много пари, бих си купил апартамент във Виена - за 5К евра/кв.м. може да се купи апартамент в хубав квартал, за качество няма да говорим - австрийско качество!...предпочитам един апартамент във Виена пред 5 апартамента в прословутата Докторска градинка....човек като прави такава голяма инвестиция, трябва и да мисли сред какво общество живее, и децата му с какви деца искат да учат/играят - на проспериращи мутри/корумпирани чиновници...вижте нашите политици от висшия ешелон - всички гледат да си махнат децата от тази държава, и ги пращат в определени градове в З.Европа, т.е. те не вярват, че тука нещо някога ще се промени, и затова гледат да ги изведат оттука - аз един пирон не бих забил повече в тази държава!
  • 4 Гостът

    5 18 Отговор
    Цените в София и в другите столици няма да паднат по простата причина, че много по лесно се създава едно дете от колкото се строи една къща или апартамент. Тенденцията при съвременните хора е да живеят самостоятелно на поголяма жилищна площ. По тези причини в дългосрочен план цените на имотите навсякъде по света запазват и увеличават стойността си.
  • 5 Иван

    20 2 Отговор
    Купувайте във Видин..апартаментите започват от 15 000 уева :))
  • 6 Сидер

    14 0 Отговор
    Най-накрая! И вие ли го виждате? Има спад в цените. Май се усетихте, че трябва да спрете с търсенето и хоп :-) цените започнаха да падат.
  • 7 jfk

    17 1 Отговор
    Имоти? Аз се чудя дали ще мога да си купувам хляб през 2017...
  • 8 ДГД

    1 16 Отговор
    Докато СЕЛЯЦИТЕ продължават да идват в София,цените ще се качват.

    Коментиран от #9

  • 9 Сидер

    17 3 Отговор

    До коментар #8 от "ДГД":

    Ако селяците спрат да идват в София, цените ще се сринат!
  • 10 corgi shelter

    7 2 Отговор
    Просто изчакаите поредната партида роби да наскачат на тесните кутиики.Заробваики се за половин живот. И после подбираите на на цена -20% 25% внимателно тия бараки.Защото някои са строени като със г.з. Робът ще го познаете лесно.Тои се мисли за американец :D
  • 11 Бухалка

    7 0 Отговор
    Само зомбирани от идиотската брокерска пропаганда могат да инвестират в имот в София. След 5 - 10 г. жилищата там ще са БЕЗ ПАРИ на фона на сегашната скъпотия. Само чакайте да дойде колапса на обществения транспорт (Най-вече прехваленото метро) и ще видите къде сте си хвърлили парите на вятъра....
  • 12 Петко

    8 0 Отговор
    Ако преместят столицата в Ст. Загора, всички 'софиянци' ще се облещят. Миграцията ще се пренасочи и София ще опустее. Затова драги продавачи, намалявайте цените, за да може повече "селяци" да си купят апартаментчета в столицата, за да сте по-многобройни, ако се наложи да отстоявате 'титлата' столичанин :-)
  • 13 Владо 81

    5 1 Отговор
    „Случващото се масово в жилищния сегмент е различно от спекулациите в последните месеци – реално от януари до сега не отчитаме сериозен ръст в цените, на които сключваме сделки.
    Твърденията за покачване, които се разпространяват напоследък, се дължат по-скоро на офертните цени на пазара в момента”, казва Пейчев. По думите му, ръстът, отчетен в началото на 2016 г. спрямо 2015 г., е дал прекомерна смелост на продавачите и много от тях са опитали неоснователно да повишат цените си.
    „Движението на цените зависи от множество фактори, не само от намеренията на продавачите. За тях се появи сериозна конкуренция от страна на новопостроените сгради. Тук го намерих :-) http://forum.imoti.net/read.php?6,391788

    Коментиран от #14

  • 14 koko

    9 0 Отговор

    До коментар #13 от "Владо 81":

    Слава Богу започнаха да се появяват и такива статий,всички участници на пазара трябва да разберат че всичко над 1200 евро,даже и за топ локацийте е безумие,просто няма клиенти да ги платят,и така трябва да бъде за тези коптори,казвам го като брокер от 15 години.
  • 15 Сливен

    0 0 Отговор
    Това е балон