16 Декември, 2011 12:13 12 698 54

Над 2000 евтини жилища в Пловдив

  • пловдив-
  • жилища-
  • цени

Преди началото на кризата предлагането на тристайни жилища в Пловдив достигна близо 1800 броя. Днес, три години след нейното начало, близо две трета от тези имоти се оферират на цена под 500 EUR/кв.м. Почти идентична е ситуацията и при другите видове апартаменти в Града на тепетата, сочат данните на сайта за недвижими имоти imot.bg.

Броят на гарсониерите с цена под 500 EUR/кв.м в Пловдив е по-голям от този в столицата. Предлагат се 150 маломерни апартамента. Сред по-атрактивните предложения е гарсониера в центъра на Пловдив. Цената на имота, чиято застроена площ е 61 кв.м, е 344 EUR/кв.м. Тухлен апартамент от 46 кв.м в кв. „Христо Смирненски” се предлага за 400 EUR/кв.м.

При двустайните имоти, Пловдив също изпреварва столицата. Там се предлагат 930 жилища на цена под 500 EUR/кв.м, докато в столицата техният брой е около 600. Най-евтиният имот е с цена 250 EUR/кв.м и с площ 64 кв.м. Панелката, която се намира в кв. „Изгрев”, е с изложение север-юг се посочва в обява в сайта imot.bg.

Над 1200 е броят на предлаганите тристайни жилища с цена под 500 EUR/кв.м в Пловдив. Сред най-евтините имоти е апартамент от 230 кв.м в новопостроена сграда с Акт 16 в кв. „Въстанически”. Цената е 300 EUR/кв.м.

Сградата е построена от червена тухла, разполага с хидравличен асансьор, има хидро-и топлоизолация. За 226 EUR/кв.м може да се купи и жилище с площ 265 кв.м, разположено в центъра на Пловдив, в близост до хотел „Тримонциум”. Причина за ниската цена е, че сградата, в която се намира имотът, е преди Акт 15.

Брой на предлаганите жилища в Пловдив с цена под 500 EUR/кв.м

 

Източник: imot.bg


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 varna

    3 0 Отговор
    пловдив точно характеризира бъдещето на българия обезлюдаване,ниски диходи,циганизация,за какви имоти става дума те и без пари да ги дават няма кои да ги купи.
    жалко много жалко за един от наи старите градове в света.
    още ли пее ходжата в центъра на пловдив,трагедия.
  • 2 Симо Симов

    1 0 Отговор
    Тази година в Пловдив . Догодина и в София ,Варна и Бургас. Сори! Айде със здраве.
  • 3 ха ха ха

    2 0 Отговор
    Това е предсказания от bubblehead и аххх ръст през 2011.
    226е/м2 рррррррррррррррррррррррррррръъъъъст.
    Давай на ръста.Имотите в България са страхотна инвестиция.
  • 4 рафаела

    1 0 Отговор
    varna явно си доста изтъпял, ходжата пее и в центъра на София и на още много други места в Бг
  • 5 varna

    1 0 Отговор
    ами да аз това имам предвид, процесът на циганизация си върви и ще се ускори защото много от циганите се турчеят.
    я ми кажи това добре ли е за пазара на недвижими имоти, аз лично небих си купил имот в циганската махала.
  • 6 Bossman

    1 1 Отговор
    Който наблюдава пазара на имоти ще разбере,че сега му е времето да инвестира.Цените не могат непрекъснато да падат.
  • 7 ханкок

    0 2 Отговор
    не вярвайте на всички статии,такива цени няма
  • 8 Цървул

    2 0 Отговор
    Могат,могат,а как могат да падат непрекъснато цените,ще поживем,ще видим,рано е още....следващите две години в големите градове трябва да се случи това,което стана в малките БГ градове,а какво именно-отворете сайтовете и забележете интересни тенденции-стана това което предричаха световни икономисти-депресия на имотния пазар-няма сделки и това бута цените надолу-колко,,,Една стока струва толкова,колкото желае някой да даде за нея-това разпорежда пазарът-всичко останало е в сферата на офертите,някои оферти стоят вече шеста година без да са мръднали и цент надолу-няма лошо.
  • 9 митика

    2 0 Отговор
    ами тия "евтини" жилища що ли няма кой да ги купи... ако 40-50 годишни съборетини с олющени фасади и срутени балкони бяха инвестиция при тия "ниски" цени кой щеше да ги чака ;) Вземайте че много е изгодно!!!
  • 10 ГладенБрокер

    3 0 Отговор
    E не е казано вечно да падат.
    Но 10-20 години... напълно реално.
    Сега е момента да купуват по-малките балъци, големите купиха през 2008г и сега бълбукат из форумите в надежда да убедят някого в невъзможното - ръст на имотите в тия ужасни демографски, икономически и политически условия.
    А и най- важното - в условията на свръхпредлагане...
    Та те така - кучетата си лаят, цените си падат
  • 11 хе хе хе

    2 0 Отговор
    Балона продължава да изпуска.Предсказанията за 200 евро квадрата вече не изглеждат толкова невъзможни.Който продал продал,другите ще има да чакат старите нива.
    Между другото наемите също падат така че дори да нямаш жилище можеш да наемеш и да гледаш сеира на алчни продавачи очакващи нива 2000 евро квадрат.
  • 12 AXXX

    0 2 Отговор
    Наблюдавате ли как се движи еврото, наблюдавате ли... Каква е перспективата пред еврото (и вързания лев)? Или да се обезцени (в най-добрия случай) или да го изпратим по живо - по здраво в историята. Това означава инфлация и сривове на валути. В такива времена парите «парят като горещи картофи» и всеки гледа да ги използва. За какво? За злато и сребро?

    Коментиран от #21

  • 13 инвеститор

    3 0 Отговор
    Ами да златото не е лоша идея . Може да не спечелиш но със сигурност няма да загубиш 50% като тъпа имотна инвестиция в България. А има и други неща в които може да се инвестира но се сетете сами.
  • 14 наблюдател

    2 0 Отговор
    Наблюдаваме, наблюдаваме. Да му мислят продавачите. Хем цените падат, хем парите се обезценяват. Нотрябва да се сърдят на такива като теб, които предричаха ръст. А той е невъзможен, защото няма достатъчно купувачи. Времето за "колекциониране на имоти" безвъзвратно свърши. Някои хора ще си останат с ненужните колекции.
  • 15 varna

    2 0 Отговор
    AXXX виждам, че и на теб са ти поникнали вежди щом и ти повярва в армагедона колапс на еврто инфлация и сривове, само че в българия спестените пари няма да се насочат към имоти а към стоки от първа необходимост.
    и още ли вярваш че 30 милиарда лева са някаква колосална сума това са парите които гърците са изтеглили само през последните 3 месеца а те теглят вече 4 години и има още 170 милиарда и това ако не ти покажа колко сме нищожни незнам.

    Коментиран от #16

  • 16 AXXX

    0 1 Отговор

    До коментар #15 от "varna":

    @15 30 млрд не са колосална сума, но са достатъчни да осигурят на банките два пъти по-висока капиталова адекватност от изискуемата у нас (която е два пъти по-висока от новата в еврозоната) и напълно достатъчни да придадат учудено-отчаян наклон на някои вежди...
    А, и канех се да те питам, как ти се виждат лихвите на ЕЦБ напоследък? А лихвите по депозити? Познава ли боба, познава ли?
  • 17 varna

    1 0 Отговор
    незнам какво го топли обикновения български гражданин това, че банките са добре капитализирани и, че ЕЦБ намали лихвите.
    нито взелите гредит ще получат намаление на лихвите нито банките ще започнат да раздават кредити при намалени изискавания за кредитополучателите, които в момента за толкова рестриктивни, че трябва да си извънземен да получиш кредит. цялата работа е, че те вече не могат да получат финансиране от банките маики и се страхуват, че при едно по голямо сътресение ще трябва да искат помощ от държавата а това значи национализация.
    а лихвите по депозитите са все още добри.
    аз имам на 7.75% имам и на 9% а лихвата я вземам всеки месец значи реалната лихва е още по голяма е да новите договори ще са на по носки нива около 7% но всичко над 4/4,5% е добре,бие ифлацията и не трябва да се занимаваш с курумпирани дъжавни служители и мързеливи работници, имал съм бизнес и занам за какво говоря.

    Коментиран от #18

  • 18 AXXX

    0 2 Отговор

    До коментар #17 от "varna":

    @17 Средните лихви по депозити в лева са между 3,18 и 6,63, а в евро са между 2,74 и 5,85, като високите са за депозити над 2 години, а не знам кой нормален човек днес прави такъв депозит... Както казах преди няколко месеца, първо е ред на депозитите... Ако нещата вървят, както са тръгнали, лихвата и 20% да стане, ще е без значение. Германците вече купуват имоти ... Но те загряват по-бързо...
    А за албанските реотани, интересното предстои, когато визуализирате понятията, които вече виждам, че спрягате, като „голямо сътресение”, „помощ от държавата”, „национализация”... и осмислите отношението им към спестяванията. И изобщо не е нужно да има обективни обстоятелства, най-малкото пък за нашенското черновеждие, което обективната реалност и без това за нищо я нямате.

    Коментиран от #20

  • 19 Психоза Масова

    1 0 Отговор
    Естествено, че ще купуват германците. Там балон изобщо не се наду и лихвите по кредитите са смешни в сравнение с тукашните. Така и ние сме съгласни, ама няма.

    Коментиран от #23

  • 20 Иху аху

    2 0 Отговор

    До коментар #18 от "AXXX":

    @18 "а не знам кой нормален човек днес прави такъв депозит... " - Е, да...далеч по нормално е вместо да вземеш от едни 14% за две години, да вземеш да си купиш имот и да си на -20% поне... :)))
    А ти като се имаш за компетентен/на спри да се излагаш с тези статистики и цитати на статии дето са писани от недоказани авторитети, ма явно мисленето не за всеки (къде по лесно е да се цитира). "обективната реалност" - ХАХАХА бисер! Е по субективно от преценката на обективното НЯМА! Вземи осмисли кво ти пиша и се върни!

    Коментиран от #22

  • 21 Иху аху

    2 0 Отговор

    До коментар #12 от "AXXX":

    @12 Е, като ти е толкова "ясно" кво става с еврото, купи си по переспективна валута и печели от разлика... Ама май на приказки само го докарваш, че май и сам/а не си вярваш. Пий една (още една?) студена вода...и пак ела! ;)
  • 22 AXXX

    0 2 Отговор

    До коментар #20 от "Иху аху":

    @20, 21
    Е, ако слушах такива като тебе какво да си купя, още щях да кибича под наем или при мама и да чакам Второ Пришествие. Ти купувай „перспективна валута”, като ти харесва (дълбоко се съмнявам, че имаш с какво, но карай), пък аз покрай кризата се сдобих с три имота. (Свободен си да мислиш, че лъжа, ако така се чувстваш по-добре.) И «нищо» няма да печеля от тях – нито ще ги продавам, нито ще ги отдавам... Съвсем субективно прецених, че ще ми влязат в работа и най-обективно си ги ползвам – за живеене и за работа. Иху-аху, ама времето е пари. Нещо повече, не е само пари, защото ползата може да бъде и непарична, а понякога тази е по-важната, особено ако говорим за дом или подходящи активи за бизнес. Ще ме уморите от смях, като вземете да се правите на инвеститори, пък висите вече три години и чакате да ви падне някое апартаментче без пари, пък то все не пада... Няма и да падне, така че хващайте се на работа и събирайте за наема. А с „перспективните валути” – три дни Иху, и после Тихо. Да не кажеш, че не съм те предупредила.

    Коментиран от #24, #25

  • 23 AXXX

    0 1 Отговор

    До коментар #19 от "Психоза Масова":

    @19
    Психоза, пропуснала съм те. Ориентира ли се вече в коя година се намираме откъм достъпност? 2003 сме я подминали като малка гара с машината на времето с нашите 3,5 годишни дохода, дето купуват апартамент в момента. И то официалните... Остави 2003, ами и развития свят ни диша праха с техните коефициенти по 5 по 6.
    Защо точно сега решиха германците да купуват имоти... как така се присетиха? Сигурно са забелязали най-накрая, че в центъра на Берлин е по-евтино от центъра на София и само те са останали без балон, та са рекли да наваксат. Друго не може да е, нещо пропукано доверие в еврото, в еврозоната, бягство от парите... абсурд.
    А нашето е голям балон, ехееее – за 11 години имаме по-скъпи имоти със 180% и по-високи заплати с 214%. Особено в София е страшен балона – апартаментите нагоре със 160%, а заплатите с 240%... Ако така се развива балона, скоро ще можем да купуваме апартамент с месечна заплата. Ще можем, но няма да щем. Защото със сигурност „цените ще има да падат още много”.
  • 24 Иху аху

    1 0 Отговор

    До коментар #22 от "AXXX":

    @22 Ако слушаше (изобщо) можеше да имаш повече от 3 и то от преди доста повече време, че и да спечелиш повече (вече) отколкото са ти очакванията (ще си останеш с тях поне в следващите 2 години). Не съм инвеститор, но определено се справям по добре от такива "копетентни". Прозвуча ми като "имах едни пари дето се чудех кво да ги правя и родих гениалната идея да ги закопам в следващите години в бетон" - и тръгнала акъл по форуми да ръси! Кой квото има за него си е. Факт е, че разтягаш локуми за покачване защото така ти се ще! Времето ще покаже кой крив, кой прав! Аз няма какво да губя, а ти?! Точка по въпроса. И гледам още не си се научил/а да мислиш. "А нашето е голям балон, ехееее – за 11 години имаме по-скъпи имоти със 180% и по-високи заплати с 214%. Особено в София е страшен балона – апартаментите нагоре със 160%, а заплатите с 240%..." - Да те "светна" - как разбра колко са заплатите?! Колко взима таксиметровия шофьор? Колко взима гаражният монтьор? Колко взима продъвачът (че и управителя) на кварталния магазин? Колко взима земеделският производител? Колко?!?! То 80% от хората имат нерегламентирани приходи! Хахаха... Май от пред носа си по далеч не виждаш! На българина доходите са извън всякаква статистика, пък ти й се опирай колкото си искаш! ПОВТАРЯМ - статистиката е за шарани като теб! Купували германците, е то преди бяха англичани по селата, руснаци по морето и т.н. Сега къде са?!?!
    Апропо не прави преположения кой с какво разполага, къде живее и какво чака, защото ако толкова познаваш и за цените на имотите - направо си тегли куршума!

    Коментиран от #26

  • 25 Иху аху

    1 0 Отговор

    До коментар #22 от "AXXX":

    @22 Щях да забравя - със студената вода вземи и нещо успокоително, ще имаш нужда...

    Коментиран от #27

  • 26 AXXX

    0 1 Отговор

    До коментар #24 от "Иху аху":

    @24 То 80% от хората имат нерегламентирани приходи!
    .........................

    Абре хАху, ми тя тая вода дето я наливаш, е в моята воденица бре. Ха-ха-ха! Ха-Ха! Имат я, имат нерегламентирани приходи хората. И нерегламентирани доходи имат също... Не че се заяждам, ама доходите са това, дето можеш да го похарчиш. 80% викаш? Ама хората или приходите? Или доходите? Според оценките на сивата икономика, доходите „под масата” са около 40%. Някои твърдят, че са повече – 60, 70%. Да се спрем на 80%. Сега внимавай, тука идва трудното. Ако с официално декларираните доходи (тези от статистиката) купуваш жилище с 3,5 годишни заплати на семейство, колко действителни годишни заплати ще ти трябват, щом те са с 80% по-високи от официалните? Хайде умнико, смятай. Като получиш 1,9 „пак ела”, защото това е верният отговор. Затова насред кризата депозитите растяха с по-3-4 млрд на година, докато оревавате орталъка колко сте бедни и гладни. С тоя акъл и 100% да паднат имотите, за тебе няма да има, щото ти ще ги чакаш да паднат с 200%... Ха-ха-ха!

    Коментиран от #28, #29

  • 27 ГладенБрокер

    2 0 Отговор

    До коментар #25 от "Иху аху":

    25% процента от жилищата в София са празни
    ПРАЗНИ.
    Няма значения какви заклинания правиш.
    Празни
  • 28 Иху аху

    1 0 Отговор

    До коментар #26 от "AXXX":

    @ 26 за 80% от хората статистиката надали има вярни данни колко взимат месечно. Та викаш нямала си нужда от уроци?! Ще ти го "смеля" да ти стигне до главицата, ма за последно! Да приемем, че имотите са поскъпнали за последните 11 години с 180%, то доходите НЕ СА както казваш с 214%. Сега разбра ли?!?! Ако не си ще продължим урока - Тъй като едва в последните няколко години държавата се напъва да "извади" парите на светло (до тогава само бюджет+някои големи фирми) с мерки като минимален осигурителен праг според длъжност, закони за свободните професии и т.н., то до преди няма и 3-4 години парите са в сивата част! Ерго средната заплата (разбирай доход) е силно занижен! Докога да ти обяснявам първо да помислиш преди да цитираш статистика?!?!?!? Като за най-прости: нарастването на доходите с 214% е на книга - реално е не повече от 40-50% като абсолютна стойност и (тук внимавай!), но не и като покупателна възможност! Литър нафта 2003 1.3лв - прост пример. Захар, олио и т.н. сама провери, гледам знаеш да ровиш... И какво излезе?!?! Имотите поскъпват - хората обедняват => пазара умря! Не вярваш какво ти пиша?! Ами я се замисли каква част от хората които познаваш декларират всичките си доходи до стотинка?! А каква част от познатите ти (стига да не си "пикла" 90 и детски набор) ще кажат, че финансово са по добре през последните 2-3 години сравнено с 2004-2007?!?! Явно или нямаш база за сравнение и/или неможеш да мислиш+сляпо доверие на статистика (стъкмистика) и готово! Нормално е, човек най-лесно вярва на това което му се иска да е - кажи на грозна и тъпа, че е умна и красива и ще се съгласи - гаранция! Да ама не... Водата която наливам си я пий, че иначе няма да се оправиш! Хич и на мисля да ти обяснявам, че ако ще и с една годишна заплата да можеш да купиш жилище пак няма да купиш защото тези пари отиват за сметки, храна и т.н. неща от първа необходиммост и не е важно колко взимаш, а колко ти остават "свободни". Хората купуват хладилници и лаптопи на изплащане (светна ли ти малко?!?!?)! Депозитите растът заради несигурността - всеки предпочита мижави, но сигурни 5-6% пред вероятността да се набута и пак внимавай! - депозит от 10к лв не ти помага да си активен на пазара на имоти, а е простта истина, че голям % от депозитите (като сума) са на малък % хора които така или иначе са имотни! Прост пример (като за теб) 1 човек с 200к = 20 с 10к, т.е. 5%! Айде пий си пак водата....

    Коментиран от #32

  • 29 Иху аху

    1 0 Отговор

    До коментар #26 от "AXXX":

    @26 Злато, стига си ме мислила какво чакам и какво имам, че се притеснявам за теб! Нещата не са толкова прости колкото изглеждат - по прости са! Ма то простото е най сложно за разбиране, особенно за такива като теб! Жокерче - жилището ми ако го сметнем в текущи наеми се е изплатило (за 5 години) над 100%, а го имам от повече:))) Та какво викаш?! Статистически трябваше да е 20 години - мухаха...капацитети!

    Коментиран от #33

  • 30 varna

    1 0 Отговор
    AXXX,БАЛОН ето ви ги вашите 240% повишени заплати, хайде коментираите това, че да се посмеем малко.

    Оказва, се че БВП през последните двайсет години се увеличил три пъти. В началото на 90-те той е бил под 2 000 долара, а сега е над 6 000 долара на човек от населението.


    За БВП, доходите и бедността

    Средната работна заплата е била 400 долара, а сега е едва 422 долара. Това каза директорът на Института за социални изследвания и маркетинг Мира Радева в предаването "Тази сутрин" на bTV.

    Това означава, според Радева, че имаме едно по-голямо обществено богатство, което се разпределя много несправедливо. Затова бягат и младите - защото икономическата перспектива се просмуква от една много тясна прослойка, смята социологът.

    Много често, когато ние питаме хората какви са доходите им те казват, че не са доволни, а ние смятаме, че това е самооценка. Когато се направи сравнение за последните 20 години обаче човек вижда, че хората са прави. През 1990 г. 47% са определяли доходите си като добри, по данни на НЦИОМ, 18% тогава са казвали, че са бедни. Сега хората, които твърдят това са цели 38%, обясни тя.

    Коментиран от #34, #35, #36

  • 31 някой

    1 1 Отговор
    АХХХ от две години ти чета прогнозите за ръст на имотите в България.Не те знам как ги правиш тия прогнози но никоя от тях не се случи.Цените падат и продължават все така.Това са реалностите на пазара.Явно в твоите анализи пропускаш важни фактори.
    Продължавай да опитваш може и да се научиш някой ден.
  • 32 AXXX

    0 1 Отговор

    До коментар #28 от "Иху аху":

    @28 Хаху-хиху, сигурно си се изтощил от мисловното усилие докато го сътвориш тоя поредния шедьовър от 28. Измежду високия ти интелектуално-академично-експертен стил с фолклорни оттенъци като че ли успявам да доловя тънката ти, но гениална мисъл. Ахи, да не искаш да ми кажеш, че «преди» ( когато и да е това) имаше сива икономика, а сега няма? Правителството вярно се пъне, и браво, но е далеч от пълния успех. Недекларирани доходи имаше, има и сега, а мнозина твърдят, че са се увеличили като дял заради кризата и вероятно са прави. Даже министъра каза "по-добре сива икономика, отколкото никаква". С кризите е така, и в най-добрия случай сивото си е колкото беше, но не е намаляло. Нататък писанията ти за «хората» какво щели да кажат, нафтата, доматите и лаптопите, са слаба белетристика и не ми се обсъждат. За заплатите може да видиш повече в поста ми до другия експерт от Аксаково.

    Коментиран от #39

  • 33 AXXX

    0 1 Отговор

    До коментар #29 от "Иху аху":

    @29 То в текущи наеми при цена от подходящо избрана година може да го смяташ, че се е изплатило и за 1 година (като не смятаме предходните 30)...
  • 34 AXXX

    0 1 Отговор

    До коментар #30 от "varna":

    @30 Какво стана бе варна, нали не вярвахте на статистиката?Или на манипулативни издевателства над данните и то от доказано некадърни социолози вярвате?Аксаковски, когато нормален човек види Мира Радева, и особено в бтв, веднага превключва канала, за да си спести токсичното облъчване с глупости и лъжи. Не се ли усещате, че вече трета година ви обработват кулинарно, та да може до другите избори да сте готови сготвени – уврели в собствен сос?И сега ме караш да обсъждам дивотии, които от километри вонят на евтина пропаганда и политагитация. Какво сега, кака Мира доказа, жестоко-експлоататорската и несправедлива същност на капитализма в България за 20 години? Изводът е, че трябва да изберем па к комунягите, та да ни върнат хуманния соц от 80-те и тогава да цъфнем и вържем?Порно, Аксаковски.
    По тия $400 преди и сега, ще ти нахвърля някои факти, пък ти мисли, ако можеш... Първо, съпоставими статистически данни НСИ публикува най-рано от 1992 за курса лев/долар, после от 1996 за темпа на инфлацията и от 2000 за средната работна заплата.Преди 1992 методологията на набиране и обработка на данните е извън всякакви стандарти и те не стават за нищо. Например, основният макропоказател БВП не се изчислява, а се смята СОП, който брои по три-четири пъти междинните продукти и съответно съвкупното производство изглежда в пъти по-голямо от действителното, поради липса на пазар при соца, става безпредметно да се смятат равнища на цените и такъв показател като CPI изобщо няма (
  • 35 AXXX

    0 1 Отговор

    До коментар #30 от "varna":

    @30 такъв показател като CPI изобщо няма (което е позволявало на Партията да си печата колкото си иска левове, без да може някой да й хване сметката) и т.н. Второ, след 90-та имаме «либерализация» на цените и солидна инфлация, плюс срив в жизнения стандарт, резултат от провала на соца, вкл. държавни фалити (разбира се пропуснати от статистиката), който не е в състояние да поддържа дори и мизерния изкуствен стандарт на «строящите комунизма народни маси». И още при първите наченки на пазарни отношения, ни лъсна цялата «икономическа мощ», наследена от соца – жизненият стандарт се срина през 90-те с 40-50% и се навакса едва към 2004.И докато поляците и чехите се лекуваха «шоково» от комунизма, нашите другари продължаваха да ни ядат, с благословията на умници като тебе, докато не ни докараха до катастрофата 1996-97. Може и да е била заплатата 90-та $400, обаче през 2007 стана $10 (десет долара), а пенсията – 5долара. Това Мира спомена ли го? Пропусна го май?Та през 1992 курсът е 23 лева за долар, а през 1997 е 2400 лева за долар, инфлацията 1996 е 312%, а 1997 е 548%. Катастрофирахме тогава за пореден път благодариние на любимите ви другари и се наложи да започнем отначало – от 10 долара заплата.
    Практически, България се държи като някаква икономика едва след въвеждането на борда през 1997.
    Ето я заплатата в долари за всяка от годините от 2000 до сега:
    100, 120, 137, 177, 212, 232, 261, 343, 420, 462, 461, 704
    От 2002 до ноември 2011 заплатата, измерена в дола
  • 36 AXXX

    0 1 Отговор

    До коментар #30 от "varna":

    @30 От 2002 до ноември 2011 заплатата, измерена в долари, е нараснала 7 пъти.
    А от 1997 до сега е нараснала 70 пъти.
    Мира, Бтв и тези, които им плащат, да имат много здраве. Ти също.
  • 37 bubblehead

    1 1 Отговор
    Това колко бяха високи заплатите по соца е някаква смешка вероятно за употреба на пенсионерска седянка!? Ха-ха-ха! Моите спомени за че на 13 конгрес на партията ( последния за соца) с гордост беше отчетеха средна заплата от цели 210 лева, които по трънския курс от 87 година ( 3 лева за 1 долар) е $70. А за преценка на стандарта на живот е важно да се знае че джинси Ливаис в корекома бяха $22... Толкоз за успехите на соца. Някои днес да има проблем с купуване на джинси? А голмята картина е че БВП от 1989 го минахме някъде към 2006 до колкото помня и това със близо 1 милион по малко население и съществената разлика е че това става със работеща истинсъка експортно ориентирана икономика а не със СИВ специализация и рекспорт на руски петрол... И ако става въпос за БВП на глава от населението , заради намаленото население, вероятно сме на два пъти по напред от нивото 1989.... И ако нещо е останало същото в България то е катастрофата в кратуните. Това са екзотични факти за нашите вежди защото българската журналистика се състои ах каква изненада! също от тежко депресирани вежди ... и такива факти нямат път до медии ...
  • 38 Митко

    0 0 Отговор
    Много писане изписахте.Но както каза колегата в коментар 31 нещо пропускате защото въпреки всичките уж доказателства за растеж има точно обратната тенденция.И както гледам няма шанс скоро да се промени.Ясно е че който иска да продава му се ще да е на балонираните от 2008 ма година цени , но явно не става.
  • 39 Иху аху

    0 0 Отговор

    До коментар #32 от "AXXX":

    @32 Ех, ако можеше както се изказваш, така и поне малко да мислиш! Що ми се струва, че СЪЗНАТЕЛНО пропускаш същественото в постовете ми? Или искаш да ти го повторя? Балалайкай си на колкото си искаш висок стил съчетано със статистически глупости... Аз на джоба си и на хората ли да вярвам или на такива като теб?!?!
    Нищо лично, ама си гола вода! Не е важно колко долара е месечната заплата, а какво можеш да КУПИШ с нея! Не ти ли е още влезло в т...та? Прост пример (като за теб) - харчиш 80% от доходите си за сметки, гориво и храна преди 10 г, сега 85-95% как ще те стопли това, че сега като ЦИФРА без съдържание заплатата ти е по голяма в долъри?!?!? Ако имаш поне малко житейски опит (в което се съмнявам) отдавна ще си разбрала, че хората не са прости! Вотът на хората е: На тия цени си ги дръжте имотите! Е и сега ако не вдяваш, че си засмукала тиня здраво, значи си клиничен случай!
  • 40 Иху аху

    0 0 Отговор
    "Ето я заплатата в долари за всяка от годините от 2000 до сега:
    100, 120, 137, 177, 212, 232, 261, 343, 420, 462, 461, 704" Ква стана тя, като съм взимал 100-200 долъра съм си купил с пари в брой имоти, а като взимаме по 704 никой не купува...хахах Нема такава (АХХХ), то убаво четеш, ма като не го осмислиш файда?!
    Е тва София да не е България?!?! 704 ~ 1000 лв Къде взимат такава в градове като Пазарджик, Ямбол, Стара Загора, Видин, Враца?!?! Ти от луната ли падаш?!?! Мноо си п..та явно още примера със свинското и зелето още ти пътува до мозъка, ма то там май вакуум? И да, има сива икономика и ще има - факта който не схвана е, че ръстта на доходите там 1.-во не е 214% и 2.ро ръстта ме съмнява дали изобщо покрива ръстта на сметките и стоките първа необходимост! Ще продължавам да се напъвам мисловно, щото явно и с напъни и усилия го докарвам и е по полезно от ала-балата която 2-ма 3-ма тотално заблудени и лично заитересувани (НАБАЛБУКАЛИ СЕ) всякакси се опитвате да пробутате!
    "То в текущи наеми при цена от подходящо избрана година може да го смяташ, че се е изплатило и за 1 година (като не смятаме предходните 30)..." - можело значи?! Да въртиш г.за (статистиката) както си поискаш?! А, се мъчиш за меродавна да я пробуташ?! Е , какво пък ми гарантира, че "утре" няма текущият да стане 20лв?!?! Мноо си ...или се правиш - дано е второто, ама и така да е не ти прави чест!

    Коментиран от #43

  • 41 ??????

    0 0 Отговор
    Изпускайте балона иначе няма да тръгне търговията .Толкова ли не можете да го разберет това?
  • 42 bubblehead

    1 0 Отговор
    Иху аху, с .......като теб не си струва да се спори но такова грозно игнориране на фактите не се търпи... Глеи са, Първо всички статистики показват че дела на храната и дрехите в кошницата на българина намалява и така от вече 10 годнини тоест не че сме стигнали развития свят но сме близо защото у нас е много много евтино още, тоест относително и абсолютно забогатяваме, но да цените ще растат ( намигам с ляво око за очакващите падане на цените и ставане на по-евтино). Ха-ха-ха! Второ гледал ли си някога статистика за заплати по градове не нали? Иначе щеше да знаеш че във Враца и Стара Загора средната заплата е по-висока от Варна, Бургас и Пловдив... И другите ти изречения са базирани на същата измислена фактология и съответните ти изводи са просто логически боклук.
  • 43 AXXX

    0 0 Отговор

    До коментар #40 от "Иху аху":

    @40 Стига врещя бре Ахи. Успокой се, последното число е средната заплата за страната в лева – объркала съм без да искам. 704 лв е заплатата през ноември и това са 502 долара. Е и? От 2002 заплатата значи е нараснала 5 пъти, а от 1997 – 50 пъти.
    Bubblehead с право ти казва, че говоренето с тебе си е чиста загуба на време – просто нямаме база за разговор. Колко получават хората в страната го пише в статистиката (без недекларираните доходи, ха-ха) и пак там пише колко са средните цени на имотите по градове. Ако четеше внимателно, щеше да забележиш, че в страната жилищата са по-достъпни отколкото в София – доходите там купуват апартамент за 3,5 години, а в София за 4 години в момента. Това, че ти не можеш да стигнеш до свинското и рупаш само зелето (което е съвсем закономерно като гледам колко ти е багажа), не означава, че всички са като тебе. Само че свинското е с пари – така е било от памтивека, така ще бъде и занапред. Лошата новина е, че ще трябват все повече пари за същото свинско. Между другото, днес ЕЦБ стартира наливането на пари в банките. Знам, че това нищо не ти говори, но на тези, които обичат зелето с повече свинско им говори. Вярно е, че «хората не са прости» - особено около 10% от тях. А за умниците като тебе ще напомня, че зелето е много полезно за мозъка. Ха-ха-ха.

    Коментиран от #47

  • 44 varna

    0 0 Отговор
    AXXXOOOO пак чела недочела, това наливане се прави поради факта че през първите 3 месеца на новата година само за рефинансиране на държавните и банковите вземания им трябват около 500 милиарда така, че не си мисли, че парите ще се обърнат в тухли.
    нека само да ти кажа, че банките на запад се задавят от имоти.
  • 45 ;)))))))

    0 0 Отговор
    АХХХ и бабъла са ми любими автори за четене.От десет кладенеца вода носят статистики вадят за забогатяване на българина и прочие.
    Накрая даже и ни намигат как почвало увеличение на имотите.

    Това обаче не се случва вече втора година откакто вървят техните публикации на тема икономика и финанси.
    вече ми напомнят за пророците на апокалипсиса.Всеки път казват ей на тази дата ще е краят на света.И като не стане си насрочват нова.Е все някога може и да познаят.

    А вие балонени експерти продължавайте все така някой ден може и да дочакате прогнозите ви да се сбъднат.До тогава ще ви четем статистиките и ще се забавляваме с непрестанните си опити да наречете спада покачване.
  • 46 bubblehead

    0 0 Отговор

    техните публикации на тема икономика и финанси
    ---------------------------------------------------------------------

    Благодаря за признаието. Ако може да мине за научна работа тия публикации моля покорно за научна степен по икономика от БАН, а ? Не че имам ниско самочувствие спрямо наши икономисти но все пак да е формално така... Ха-ха-ха! А това какво е?

    ------------------------------------------------------------------
    вече ми напомнят за пророците на апокалипсиса.
    ------------------------------------------------------------------

    Да не е признание че доста време вече ме четете и ме чувствате близък някак веждите, така част от вас съм, липсвам ви като не пиша някой ден ? Ха-ха-ха! Уа-ха-ха!
  • 47 Иху аху

    0 0 Отговор

    До коментар #43 от "AXXX":

    @43 "говоренето с тебе си е чиста загуба на време – просто нямаме база за разговор." - взе ми го от устата! Загуба на време е да се занимавам, без това ще си научите урока по трудният начин!
    "объркала съм" - пак ли?! Взе да ти става навик, че и в друго бъркаш, ама щото сте големи "академици" ще ви оставя в неведение :)
    "Според оценките на сивата икономика, доходите „под масата” са около 40%" - е хубаво, не мислиш ли, че ако добавиш тези 40% към онези 100 долара цифрата ще е достатъчно различна, че да я мислиш за вярна?!?! Тва и ученик в 5ти клас ще го забележи, ама явно е много сложно за академици!
    Виждам много се отваряш на тема банки, а си гола вода. Да ти подскажа ли колко е ръста (реален), на заплатите там в %?! А, че последните 2 години съкращават всички възможни разходи, съкращават щатове, че вече затварят и офиси! Знаеш ли кога са имали повсеместно увеличение на заплатите на персонала за последно? Преди повече от 3 години! Знаеш ли, че имаше банки дето плащаха заплатите в долъров еквивалент и то когато долърът беше над 2 лева, а сега плащат в лева?! Като си толкова отворена що не питаш някой служител? Що наливали пари в банките? Хахах...академици. Много просто-парите им са вързани като прани гащи на тел (както и твойте с на бабъла) в имоти (не случайно се нарича дългова криза и ипотечна в САЩ) и за да могат да продължат да оперират (разплащат за да запазят ликвидност) им трябват пари в брой , а не на хартия. Що мисли преди 3-4 години приеха закон 10% от кредитният портфейл, банката винаги да го има като пари в брой?!?! Леле и тая за банки и академичност ми говори....мисирка. Извинявам се за израза, ама си е на место! Колко пъти да повтарям, че именно СТАТИСТИКАТА която толкова обичаш да цитираш оборва не мен, а ТЕБ! Най малкото щото на статистика с +-50% не е никаква статистика. И остави кво рупам, важното е че рупам... А ти ще гледаш! Колко пъти да повтарям - остави ме мене, оправи се тебе, че имаш нужда, че и по зле ще ставаш! До тук от теб какво видяхме? Че се перчиш с чужди публикации (вероятно на авторитети като тебе - хаха) и че знания от 5 клас ти бягат...пий си водата! Зелето с пари - да, ама на цената на контра филе само балъци като теб купуват, пък нека си разправят, че щото имат...хахаха....

    Коментиран от #50

  • 48 bubblehead

    1 0 Отговор
    Иху Аху пак откачи и караш по инерция ... Къде ги тия "намалени заплати" Като миналата година нараснаха най-много в цяла обединенан европа с 12.6% а виж като какво пишат за тая година дори нашите опозициоони вестници за заплатите у нас
    ----------------------------------------------------------
    Другите сфери с голям ръст на разходите за труд са далекосъобщенията – 21.2%, в научните изследвания – 19.7% и в търговията – 17.4%.

    Най-малко нарастват сумите в държавното управление – 2.7% и административните дейности – 0.6%.

    Спад се отчита в търговията с недвижими имоти - с 8.5%, в образованието, здравеопазването и социалната работа - с 1%.
    ----------------------------------------------------------

    Както се вижда и тая година се очертава да има поне 10% руста на доходите! Отново въпороса освен към такава обикновена вежда като теб е по-голям към цялата българска журналистика ( която с изкличение на такива дребни статийки) никога не публикува нищо добро в областа на икономиката. ЗАЩО!? Просто табу, а например такива данни са като за първа страница! Ало Зомби!? Вероятно ще смутим душевнбия мир на българскот зомби вторачено в идваща катстрофа дето все не идва... абе тя идв ама друга катастрофа не тая дето чакаме.. ха-ха-ха!
  • 49 bubblehead

    1 0 Отговор
    Упс , ето линка


    http://www.mediapool.bg/заплатите-в-медии-и-телекоми-растат-на-брокерите-падат-news187686.html


  • 50 AXXX

    0 0 Отговор

    До коментар #47 от "Иху аху":

    @47 Ихуто, стегни се. Като прибавиш 40% сив доход към 100$ получаваш 140$, ако прибавиш 40% към 500$, получаваш 700$. 700 продължава да е 5 пъти повече от 140. Или ти така се намираш на приказка? Керкенез.
    Не ми е съвсем ясно защо те удря по самочувствието, че споменах общоизвестен вече факт за банките, но пък от реакцията ти се вижда нещо интересно – вижда се, че в кратуната ти няма оформена мисъл по темата, то няма дори идея каква е темата, но затова пък има емоции. От онези, които превръщат въображаемите катастрофи в реални...

    Коментиран от #51

  • 51 Иху аху

    0 0 Отговор

    До коментар #50 от "AXXX":

    @50 "Като прибавиш 40% сив доход към 100$ получаваш 140$, ако прибавиш 40% към 500$, получаваш 700$." Е това показва ТИ колко имаш в кратуната и седнала да дава оценки на другите ...
    Като 60% взимат средно 100$, а 40% средно 200$ = > 140$, Така беше! А сега е 60% средно 500$, а 40-те % взимат 300-500$... та смятай+драстично намалена РЕАЛАНА покупателна способност. При замръзени заплати, увеличена безработица и макар и минимално вечно разстящи разходи (парно, ток, гориво, стоки първа необходимост) кво увеличение % пъти кви 5 лева.. Колко мъка има по този свят! Отказвам се - неспасяеми сте с бабъла - среща след 365 дни!
  • 52 ИхИ АхИ

    0 0 Отговор
    Да не говорим, че ако извадиш най-ниските числа (първите съкратени са нисшестоящите) + на висш служител, разбирай голяма заплата вече се падат по малко на брой служители с малки заплати и средното става по голямо, а реално няма никаква икономика - само и единствено съкратен персонал - ето ви ги "Като миналата година нараснаха най-много в цяла обединенан европа с 12.6%", ма то математиката е точна наука, не за балонени глави, а и се иска мислене...
    Пример - бай Иван с мистрията като е градил 2001 година е взимал 300лв и бог знае дали изобщо се е осигурявал => нема го в статистиката, 2007 го има с осигуровки на минимална (може би) и реални 1000, а 2010 съкратен! и реални 0 и извадени от статистиката 240 (щото е писан общ работник!), а и да е писан по длъжността си е на не повече от 500лв осигуряван и пак махаме цифри "отдоло"...неграмотни. Като ви наричам съобразно демонстрираното от вас, що решихте, че влагам емоции? А за самочувствието - мноо вода шъ пиеш преди да ме засегнИш! Шъ знаИш...хаха...ах... Весели празници!
  • 53 мнение

    0 2 Отговор
    Само ще кажа че миналата година АХХХ и бъбъла съветваха "веждите " да купуват защото през 2011 щял да започне ръст на имотите.
    Въпреки всичките им дрънканици както вече виждаме такъв ръст няма и скоро не се очертава.
    Какво повече да говорим.
    За мен тези двамата са пълни некадърници и нищо не разбират от пазар и икономика.
    Фактите го доказаха.
  • 54 Гладен Брокер

    1 0 Отговор
    Тя АХХХХ е ясна - огладняла брокерка
    Мехура си е такъв- толкова си м оже
    Въпросът е дали повечето брокери са разбрали че хляб ще има, ако паднат цените.
    И че не си струва да правят заклинания за ръст по форумите, а трябва да се каже истината на балъците, инвестирали в имоти
    А именно:
    "Ами, такова... малко... ъъъъъ сте вътре... ъъъъ майчиии трябва да свалим цИнЪта, докъм половината. Ъмто пазара е такъв, малко сЪ прЦиакахмиии. Особено ти...."