На 26 септември Германия избира нов парламент. Жителите на Берлин, обаче участваха в референдум за това дали големите компании за недвижими имоти да продадат повечето от жилищата си. Близо 57% от далите своя вот по въпроса са „за“ това големите компании, акумулирали в себе си значително количество жилища в германската столица, да ги продадат. На обратното мнение са 39%.
„Това е просто екстраполация. Ще получим окончателните резултати чак утре! Но дори и тази цифра показва, че на берлинчани им е дошло до гуша от спекулации и невероятно високи наеми", казват от движението за експроприиране на жилища от берлински жилищни корпорации.
Независимо от положителните за обществото резултати, до реално изкупуване няма да се стигне, а само до обсъждане на предложението, залегнало в референдума, от следващото правителство.
Гласуването е резултат от кампания за „Отчуждаване на Deutsche Wohnen and Co.“. То стана факт след като германският конституционен съд отмени ограничението за наем, въведено в столицата от управляващата лява коалиция. Цените на жилищата и наемите са основен проблем за жителите на Берлин.
Участниците в кампанията смятат, че законодателството би било конституционно съвместимо с конституцията на Германия съгласно никога неизползвания член 15, който гласи: „Земята, природните ресурси и средствата за производство могат, с цел национализация, да бъдат прехвърлени в публична собственост или друго форми на публично предприятие по закон, който определя естеството и размера на компенсацията."
Гигантът за недвижими имоти Deutsche Wohnen притежава около 113 000 жилищни единици в столицата на Германия. Това беше основната цел на кампанията за референдум. Но няколко други компании, като Vonovia, която се опитва да изкупи Deutsche Wohnen, и Pears Group, също ще бъдат засегнати от евентуално законодателството за експроприация.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 честен ционист
Коментиран от #2, #4
14:27 27.09.2021
2 Сатана
До коментар #1 от "честен ционист":
След анексията на ГДР от ФРГ през 1989 г целият жилищен фонд дотогава държавен стана частен .Беше изкупен на занижени цени и наемателите ,които дотогава плащаха символични наеми от десетки марки се принудиха да дават стотици.Така стана и с заводите и фабриките в бившата вече ГДР.14:32 27.09.2021
3 Експроприатор
16:30 27.09.2021
4 Гост
До коментар #1 от "честен ционист":
Германия много скоро ще направи това, което България направи в края на 40-те години.18:43 27.09.2021
5 Съдията Дред
14:10 29.09.2021