Туристическата база и детските лагери в Шабла трябва да се ремонтират, но собствениците им не могат да получат строителни разрешения. Това спира инвестиционните намерения и е пречка за общината да използва най-големия си ресурс, обясни кметът Коста Костов. Около 40 почивни станции, собственост на общини Русе, Видин, Мездра, Варна, Генерал Тошево и на предприятия от страната, са разположени на проблемна територия. Половината от тях са строени със заповеди на Комитета по горите от 1967 г., а другите са напълно незаконни, уточни за в. ПАРИ г-жа Тодорова. Много лагери са в ликвидация, някои от почивните станции са приватизирани, продавани са отделни бараки. По новия Закон за горите всички те трябва да се изключат от държавния горски фонд.
Кметът на Шабла Коста Костов е поискал да замени проблемните 102 дка с общинска земя.
Кметството не разполага с достатъчно общински горски фонд, затова е предложило да компенсира с площи, които да се залесят. Комисия от Регионално управление по горите - Варна, преценява обаче, че коефициентът на замяната ще бъде толкова голям, че за 1 декар от държавен горски фонд Шабла трябва да предостави между 5 и 10 дка своя земя. Така ще се лишим от гори и пасища, което не е добре за населението, каза Костов. МЗГ да даде безвъзмездно тези територии на общините, а те да ги предоставят с отстъпено право на строеж на собствениците на почивни бази, предлага той.
Като се изключи Шабла, където проблемът е много сложен, другите собственици на обекти в държавния горски фонд ще започнат да работят за уреждане на статута на земята, смята Тодорова. Първото направено изключване е в община Балчик - 2 дка на т. нар. Холандско селище на плаж Вили Чайка. ВС Русалка също е приготвила преписка за изваждане от държавния горски фонд на 300 дка. Върху тях е разположен целият комплекс. Новите собственици АКБ Форес са получили необходимите документи от Дивечовъдна станция Балчик още през лятото.
В буферната зона на Албена има 150 дка земя в държавен горски фонд.
Там е разположен къмпинг Горска фея, който дружеството смята да реконструира следващата година. То се интересува от промяна на статута на други 700 дка в общини Каварна и Балчик за строеж на голф-игрище. Проблемен е теренът на пикник в с. Батово, община Добричка. Техните ползватели и собственици обаче изчакват промените на Закона за горите, които вероятно ще станат факт до края на годината.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА