След като вчера Висшият касационен съд излезе с решение, че режисьорът Александър Морфов е отстранен неправомерно от позицията си на главен режисьор в Народния театър, от културната институция публикуваха официално становище относно решението на съда.
Публикуваме без редакторска намеса:
"Народният театър зачита върховенството на закона и решенията на българските съдилища. В тази връзка ще изпълним постановеното от Върховния касационен съд решение и по отношение на Александър Морфов ще бъдат приложени всички законови процедури. Съдът връща Морфов на административната длъжност "главен режисьор", което означава, че той ще има само административни функции.
Същевременно считаме за необходимо да отбележим, че настоящото съдебно решение поставя въпроси с по-широко значение за трудовата дисциплина и управлението на културните институции. От него може да се направи извод, че дори при тридневно неявяване на работа, работещите по трудово правоотношение не подлежат на ефективни дисциплинарни мерки. Наред с това решението може да бъде тълкувано като допускане на действия, включително вандалски прояви в обекти със статут на паметници на културата и в национални културни институти, да се разглеждат като форма на творческа изява.
Народният театър остава ангажиран с опазването на общественото доверие, спазването на закона и защитата на културното наследство, както и с поддържането на високи професионални и етични стандарти."
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Мишел
Коментиран от #11
10:32 06.06.2026
2 Боримечката
10:35 06.06.2026
3 само мнение
Т.нар. ръководство на Националния театър "Иван Вазов" да спазва законите и да не се изявяват като примадони и неразбрани творци! Стига от слагали и накадърници!
Коментиран от #24
10:36 06.06.2026
4 Цвете
10:36 06.06.2026
5 Някой
10:43 06.06.2026
6 Цвете
10:44 06.06.2026
7 Критикар
10:46 06.06.2026
8 Абеее
10:57 06.06.2026
9 Иван
Коментиран от #18, #21
11:01 06.06.2026
10 Питам
11:14 06.06.2026
11 Директорът
До коментар #1 от "Мишел":
е петрохански актувист11:19 06.06.2026
12 Никой
Те нали си имат репетиции - какво е станало толкова.
Има ли резултат - има - като няма резултат - тогава да се търси трудова дейност.
11:19 06.06.2026
13 Дааа
Коментиран от #15
11:24 06.06.2026
14 Стига оправдания, бе!
11:39 06.06.2026
15 име
До коментар #13 от "Дааа":
Не се обаждай а си гледай миенето на чинии и тоалетни в обора.11:44 06.06.2026
16 Неуважително е
11:50 06.06.2026
17 Артист
12:11 06.06.2026
18 Ха,ха
До коментар #9 от "Иван":
Е като е творец само да пуфтуни и да не ходи на работа ли🍻😂12:16 06.06.2026
19 987
13:36 06.06.2026
20 шеф значи
13:48 06.06.2026
21 творец ?
До коментар #9 от "Иван":
Това ли е образът на твореца, към който трябва да изпитваме уважение?И за уважение ли е човек, независимо от неговото творческо ниво, от длъжността му, от интелекта му, ако този човек е арогантен, високомерен и самозабравил се, заради аплодисментите, които е получил.
Има далеч по-различни характеристики за един стойностен, уважаван, толерантен и обичан творец.
Този човек такъв ли е ?
14:01 06.06.2026
22 Тома
14:03 06.06.2026
23 Съдилищата
14:18 06.06.2026
24 Най напред
До коментар #3 от "само мнение":
не сме правова държава,после съдебната ни система е най корумпираната в света,и трето пияндето си заслужи уволнението!А и още,директорът има право отново да го уволни!14:22 06.06.2026
25 Артист
15:54 06.06.2026
26 Мнение
16:59 06.06.2026