Регистър на културните ценности ще бъде създаден за първи път у нас. Това предвижда проектът за превенция и разкриване на престъпленията, свързани с културното наследство на България, финансиран за близо 400 хил. лв. по Оперативна програма "Административен капацитет". Той беше представен днес пред журналисти от бенефициента - Главна дирекция "Национална полиция".
Ще бъде създадена информационна система, в която културните ценности, обект на престъпление, ще бъдат въведени в каталожен вид. Предвидено е в нея да бъдат регистрирани около 2000-3000 предмета на година.
„Вярвам, че изграждането на единната информационна система ще привлече професионалните сдружения и неправителствените организации, които имат отношение към търговията, разпространението и представянето на културни ценности към по-активно и ангажирано участие в процеса на тяхното опазване.
В крайна сметка очакваме да се подпомогне желаното от всички нас развитие на легалния пазар на културни ценности и произведения на изкуството и ограничаване на незаконната търговия и престъпните посегателства срещу тях”, заяви при представянето на проекта министърът на културата Вежди Рашидов. Той отбеляза доброто сътрудничество в опазването на културните ценности между България и Италия, чието Специализираното звено на карабинерите за защита на културното наследство е международен партньор на проекта.
Заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков заяви, че 30 на сто от разкритите престъпления у нас са кражби именно на културни ценности - картини и статуетки. По думите му България разполага с третото по обем културно наследство в Европа след Гърция и Италия.
Новият регистър на ценностите освен, че ще изброи наличното, ще помогне за по-лесното им и бързо разпознаване при евентуална кражба. Достъпът до системата ще бъде свободен за всички граждани.
Посланикът на Италия у нас Марко Контичели посочи, че в неговата страна вече има изградена такава база данни и че тя е от изключителна важност за разкриването на престъпленията.
Проектът предвижда още обучение на полицейски служители от всички нива в структурите на МВР, работещи по линия на противодействие на престъпления, свързани с културно-исторически ценности.
Пред журналисти Рашидов определи новото туристическо лого на България като примитивно. Той сравни естетическите качества на емблемата с тези на шарените бонбони от панаирите, съобщи Дарик.
Според Рашидов към логото, което представя страната ни в чужбина, трябва да се подходи по-сериозно, а не с кич.
"Трябва да се правят сериозни национални конкурси и работата да се повери на експертите в тази област", заяви още културният министър.
Негативната позиция на Рашидов идва само няколко дни, след като и Съюзът на българските художници изрази категорично си несъгласие с новото лого. Министърът отказа да коментира какво според него трябва да изобразява логото, но заяви, че в този си вид многоцветната емблема приличала на сладолед и бонбони: "Всичко в живота е една естетизация - ризата, карето, обечките, герданчето, така че логото трябва да бъде една съвършена естетика. България е сериозна страна, не толкова сладолед".
Вежди Рашидов участва в представянето на проект, насочен към превенцията и разкриването на престъпления, свързани с културното наследство на Република България.
Българският народ има правото да се наслаждава на своето историческо наследство, вместо то да бъде продавано в чужбина, заяви министърът. В противен случай, по думите му, съществува опасност културата да се изчерпи: "Би било жалко, защото всяка култура някъде може да се изчерпи. Ако само изнасяме, изнасяме, изнасяме и някъде не можем да се спрем, да се ограничим".
Рашидов заяви още, че в най-скоро време ще бъде подписан меморандум със САЩ, според който ще се наложат ограничения на вноса на антични предмети и ценности с българки произход отвъд океана.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ТРОШАЧА
19:20 04.02.2013