Last news in Fakti

10 Декември, 2022 09:00 2 777 10

Едно мило послание от най-северните земи на България

  • тулча-
  • българи-
  • добруджа-
  • румъния

В красивия град Тулча преди 1878 година най-голямата етническа група е българската

Едно мило послание от най-северните земи на България - 1

Това послание е от град Тулча, разположен на Дунав, в днешната румънска част на Добруджа. Град Тулча е разположен на красиво място при ръкава наречен Свети Георги, близо до мястото където река Дунав се разклонява и през три огромни канала се влива в Черно море. В красивия град Тулча преди 1878 година най-голямата етническа група е българската, следвана от румънската и още близо двадесет народности. През следващите десетилетия българското население постепенно намалява, а румънското взема превес, особено след 1940 година.

Днес българското присъствие в Тулча е по-скоро исторически спомен. За него напомня старата църква в града „Св. Георги”, строежът на която започва в 1851 година. Запазен е фронтона на входа, с надписа по освещаването на църквата, от 1857 година, написан на черковно-славянски. До църквата се е намирала и Българската мъжка гимназия. Не много далече е и къщата в която осем години е живял Стефан Караджа, докато е бил чирак и калфа обущар при чичо си в Тулча.

Едно мило послание от най-северните земи на България

Мъжката гимназия е основана през 1859-1862 година от българския търговец Димитраки Теодоров. Той е родом от Жеравна, но се установява в Тулча, където става един от едрите търговци на добитък на Балканите, получава и титлата бей. Участник е в Първия църковно-народен събор в Цариград. Негова съпруга е Султана Теодорова, родом от Арбанаси. Тяхна внучка е Султана Рачо Петрова, която се ражда тук в Тулча, жена на българския офицер и политик Рачо Петров.

Двамата съпрузи Димитраки и Султана са погребани в двора на църквата, в стилно изработен саркофаг, с релефи и надпис. Тук е и саркофага на Хаджи Велико Стефанов и съпругата му Анастасия, който поставя основата за съзиждането на храма Свети Георги, както и на девическото училище. Това малко пространство, от източната страна на българския храм, днес е оградено с каменна ограда и железни решетки, но времето и годините са оказали своето влияние върху паметниците. Тук могат да се прочетат няколко трогателни послания към бъдещите поколения.

Едно мило послание от най-северните земи на България

Едното е това на гробницата на Димитраки и Султана Теодорови. То гласи: „Тук под тая плоча, тук под тоя кръст, почиват двама – съпруга, съпруг: Прибра ги Господ един до друг. Мили те бяха за своя род, добро правиха през цял живот; вечна им памет, легка им пръст.”

Наблизо е саркофага на Теодор Вълчев, баща на Димитраки и Стефанаки Теодорови. Надписът върху неговата надгробна плоча, днес загубена, започва с думите: „Продумай мрамор и кажи – Теодор Вълчев тук лежи…” И другите околни надписи са в подобен стил и с подобно съдържание като тези. Всичко това показва, че зад суровите лица на нашите възрожденци, които виждаме по архивните снимки, зад дългите бради и мустаци, под тежките калпаци, са живели едни чистосърдечни и благородни души, родолюбиви и богоязливи. Показват, че в българското семейство от онова време е имало ред, взаимопомощ, мир и разбирателство. Така са постигнати и големите успехи в десетилетията преди и след Освобождението на България.

Едно мило послание от най-северните земи на България

Щастливо обстоятелство е, че подобни надписи от средата на деветнадесети век са запазени и в територията на днешна България и извън нея. Те ни показват какво е всъщност българското, това, което търсим днес и не може да намерим. Показват ни традиционната българска чистосърдечност и простодушност, която въпреки влиянието на политиката, на нейната суровост и лукавост от османско и още по-рано от византийско време, запазват своята чистота. В случая имаме един мил пример от град Тулча, при Дунав, едно от най-северните български землища.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 28 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Анонимен

    17 1 Отговор
    Поздравления за статията!
  • 2 без имена

    8 6 Отговор
    комунистите изоставиха и северна добруджа...както и македония...

    Коментиран от #4

  • 3 бабаяга

    0 4 Отговор
    Продължавайте да си вярвате. Важно е!
  • 4 плевен

    8 0 Отговор

    До коментар #2 от "без имена":

    Не че ми пука за комунистите, но ти определено лъжеш. България загуби Македония и Добруджа след като Фердинанд и тогавашните евроатлантици са набутали страната в три тъпи войни. Загубила е и цяло поколение от млади мъже. А сега сме на път да повторим упражнението.
  • 5 Хххх

    2 4 Отговор
    Такова нещо като българи извън България няма..

    Коментиран от #8

  • 6 И сам воинът е сам

    8 1 Отговор
    Благодарим за статията!
  • 7 Гост

    8 1 Отговор
    И на мен ми хареса статията. Браво!
  • 8 Гост

    7 0 Отговор

    До коментар #5 от "Хххх":

    Щом няма, да махаме секциите в чужбина, а?
  • 9 Да, ама не...

    2 0 Отговор
    " През следващите десетилетия българското население постепенно намалява, а румънското взема превес..."
    Господин Киряков, чета Ви не само тук и споделям мисленето, но имам забележки около начина на предсатвяне на фактите и съответно израженията.
    " румънското "? ! ?
    Ами нямам думи! Нямам илюзията, че не сте запознат с произхода на румънския етнос и държава. За никого не е тайна, че: "До обединението на Влашко и Молдова в средата на 19 век в земите на днешна Румъния се пише на кирилица, а богослужението се извършва на църковнославянски език. Из по-старите църкви в Румъния иконите са надписани на кирилица (такъв надпис има и на каменна колона на хълма на Патриаршията в Букурещ), а църковната лексика е изпълнена с църковнославянски думи като „spovedanie“ – изповед, „pocăinţa“ – покаяние и др. За какво "румънско" говорим след като това е термин от средта на XIX век, а поне според казионните историци България съществува от края на VII век.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.