На 15 април 2019 г. в католическата църква „Нотр Дам“ в Париж избухна пожар. Пет години по-късно катедралата възвръща блясъка си и се подготвя за повторното си откриване след по-малко от осем месеца, предаде АФП, цитирана от БТА.
Катедралата е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е най-посещаваната сграда в Европа с 12 милиона посетители годишно преди трагедията. В ранната вечер на инцидента огромни пламъци обхващат част от покрива на сградата, като впоследствие довеждат до срутването на шпила, както и до опустошаване на част от покрива.
Кадрите, излъчвани на живо по редица новинарски канали и в социалните мрежи, предизвикаха вълна от емоции.
Мобилизираните около 400 пожарникари се борят с пламъците в продължение на почти 12 часа. Пожарът беше овладян през нощта и потушен малко преди 10 ч. сутринта на следващия ден.
Филип Жост, ръководител на строителната площадка смята, че основните предизвикателства, свързани с реставрацията на катедралата са преодолени.
Жост оглавява възстановителните дейности, след като миналото лято почина предшественикът му на поста- генерал Жан-Луи Жоржелен, припомня АФП.
Около 250 фирми и стотици занаятчии, архитекти и специалисти работят по заключителната част на проекта, за да може шедьовърът на готическото изкуство да бъде открит отново на 8 декември, както засега е планирано.
Сред техническите предизвикателства Жост посочва рамките на наоса, хора и шпила, които са възстановени по идентичен начин от масивен дъб. Използвани са повече от хиляда двестагодишни дървета, специално подбрани от френските гори.
През декември на върха на катедралата са поставени кръстът и петелът, емблематични за катедралата.
От днес до лятото предстои да бъдат завършени и покривите, реставрацията на подовете, както и работата по вътрешното художествено обзавеждане.
От есента преддверието и подходите ще бъдат разчистени и преустроени съвместно с местните власти, които отговарят за преструктурирането на околния район. Той трябва да бъде озеленен до 2028 г.
В сряда беше обявен конкурс за създаване на съвременни витражи, каквото беше искането на френския президент Еманюел Макрон. Очаква се обаче те да бъдат монтирани в катедралата едва през 2026 г.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Българин
14:50 15.04.2024
2 Тома
Коментиран от #4
14:51 15.04.2024
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Герджиков
15:00 15.04.2024
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Баба Яга
През м. април 451 г. хон-българският император Туки Атилле (Атила) пристигнал с огромната си войска пред града Леутъйш (>Лютеция). В Леутъйш Атилле бил посрещнат с радост от умайджанките (почитателките на Умай биче > "амазонки") и провел тук, в карамаджа Барадж, разположен на острова на река Сена (Голямата река) Дау-Тугай , обред с поклонение към алп-биката Умай. Предводителката на умайджанките Шан-Еваба (>Женевиева) показала на Атилле най-безопасния път към Ар-Алан (>Орлеан), по който българите бързо и незабелязано за тургутите (вестготите) се доближили до този град и го освободили от вражеската обсада.
Не случайно католиците са назовали този храм на Божията майка, а не на Св. Петър или друг мъжки светия, с пълното съзнание, че тук е било светилище на богинята-майка на тенгрианците.
Заради безбройните ругателства на това свято древно българско място за повече от 1000 години, Тангра е запалил католическия храм.
09:13 17.04.2024
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Този коментар е премахнат от модератор.