Last news in Fakti

20 Май, 2024 19:30 776 2

Най-младият победител в историята на конкурса „Чайковски“ Златомир Фунг с концерт в зала „България“

  • софийска филхармония-
  • конкурса „чайковски“ -
  • златомир фунг -
  • концерт -
  • зала „българия“

Програмата на вечерта включва още "Emigration of Strings" от Паул Хертел и Симфония №7 от Антонин Дворжак

Най-младият победител в историята на конкурса „Чайковски“ Златомир Фунг с концерт в зала „България“ - 1
Снимка: Софийска филхармония

На 23 май Софийската филхармония посреща за първи път най-младият победител на конкурса "Чайковски" Златомир Фунг, който под палката на Ернест Хьотцл ще представи Концерт за виолончело и оркестър №1 от Камий Сен-Санс.


Програмата на вечерта включва още "Emigration of Strings" от Паул Хертел и Симфония №7 от Антонин Дворжак.

Американският виолончелист Златомир Фунг вече е в листата на най-изтъкнатите световни млади виолончелисти, удивлявайки публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност.

Роден в семейство на математици (майка му е българка, бащата е с китайски корени), той се влюбва във виолончелото и започва да свири на три години. Победител е в много национални и международни конкурси като: „Чайковски” за млади музиканти в Монтрьо-Веве (сребърен медал, 2012), „Брамс” в Пьорчах, Австрия (II място, 2013), първи награди на конкурсите „Ървин Клайн” в Сан Франциско и „Стълберг” в Каламазу, Мичиган (2014), „Йоханес” във Вашингтон (2015), „Енеску” в Букурещ (2016), Международни прослушвания за млади концертиращи артисти (2017), „Алис и Еланор Шьонфелд” в Харбин, Китай (2018). А през 2019 г. завоюва Първа награда в Международния конкурс „Чайковски” в Москва. Той е най-младият виолончелист в историята на конкурса, спечелил това признание.

Златомир Фунг е възпитаник на Джулиърд скул, където учи при Ричард Ерън и Тимъти Еди. През 2016 е избран за президентски стипендиант на САЩ за изкуства и е удостоен с наградата „Landgrave von Hesse” на майсторските класове по виолончело на Академията Кронберг. През 2022 е обявен за носител на наградата Borletti-Buitoni - Trust Artists. На следващата година получава финансова подкрепа от WQXR - Artist Propulsion Lab.

През сезон 2023/24 е резидентен артист на Кралския филхармоничен оркестър. Свири в „Кадоган хол” в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Фунг концертира в САЩ, Европа и Азия. Прави турне в Япония, Хонг Конг и Тайван. Свири с Нюйоркската филхармония, Лондонския филхармоничен оркестър, Националния оркестър на Лил и Филхармонията на Би Би Си, както и със симфоничните оркестри на Кливланд, Балтимор, Детройт, Сиатъл, Милуоки, Юта, Рочестър и Канзас Сити. През 2021 с рецитал дебютира в „Карнеги хол”. Участва в престижни фестивали във Вербие, Дрезден, Аспен, Кливланд, „Janacek May”, Биенале на виолончелото и др.

Освен, че демонстрира майсторство с безупречната си техника, Фунг внася дълбинен поглед и върху класическия виолончелов репертоар, и върху съвременния. Популяризира композитори като Унсук Чин, Кетрин Балч и Анна Клайн. През 2023 със Симфоничния оркестър на Далас под диригентството на Джема Ню, виолончелистът прави със „смайващ блясък” (Dallas Morning News) световната премиера на „whisper concerto” от Катрин Балч.

Златомир Фунг свири на виолончело от 1717 г., майсторска изработка на Давид Теклер в Рим, любезно предоставено му от щедър благодетел чрез Beare’s International Violin Society. Извън музиката, интересите на изпълнителя включват блиц шах, кино и творческо писане.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Механик

    2 2 Отговор
    Къф Чайковски? Как не ви е срам?!
    Та той е руснак!
    Да се забрани конкурса веднага! Или Чайковски да бъде пренименуран на Чайковшчук и да бъде написан, че е украинец!
    Да ги нямаме такива! Повече да не се повтаря!
    п.п.
    Наградата да се анулира, до момента в който Чайковшчук не бъде обявен като формат! Ясно?

    Коментиран от #2

  • 2 Мнение

    1 1 Отговор

    До коментар #1 от "Механик":

    Или да се преименува на Белозеленски и председател журито да е синът на Байдън!