21 Август, 2024 08:55 5 433

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок

Как се учи и работи по важна екологична кауза, разказват техните преподаватели от Академията

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок - 1

За трета поредна година НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" си партнира с #ПромениКартинката - информационната кампания на Филип Морис България, която алармира за проблема със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове и провокира към отговорно потребителско поведение. За поредна година талантливите студенти-второкурсници във факултет „Екранни изкуства“ под зоркото око и професионализма на своите преподаватели създадоха нова поредица от кратки, но много въздействащи видеа, които събраха над половин милион гледания в социалната мрежа ТикТок.

Творбите им набират популярност и в другите социални канали, а междувременно се излъчват и на редица културни и арт фестивали в страната, които си партнират с кампанията #ПромениКартинката.

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок

Прожекция на видеоклиповете на Международният филмов фестивал в Бургас

Девет екипа от студенти във втори курс по режисура, операторско майсторство, драматургия, монтаж, звук и продуцентство представят по провокативен и въздействащ начин своя поглед за проблема със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове, отправяйки апел за социално отговорно поведение. Най-новата поредица креативни видеа на младите артисти можете да видите в Специални проекти - Промени Картинката (promenikartinkata.bg).

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок

Разговаряме с преподавателите от НАТФИЗ, които „променят картинката“ заедно със студентите си - доц. Росица Илиева, един от основните преподаватели в модула по „Филмов и телевизионен монтаж“ в катедра „Аудиовизуално производство“ във факултет „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ, гл.ас. д-р Христо Бонев, преподавател в специалност „Филмово и телевизионно продуцентство“ в НАТФИЗ и Вера Мутафчийска, преподавател по драматургия в Академията.

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок

Как оценявате тази колаборация и какво стои зад успешното партньорство, според вас?

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок

Снимка: Вера Мутафчийска, НАТФИЗ

Вера Мутафчийска: Основна причина за този успех, е естеството на самата кампания #Променикартинката, която има за цел да провокира общественото внимание към важен екологичен проблем и да призовава към отговорно потребителско поведение. Битката срещу замърсяването с неправилно изхвърлени цигарени филтри и други отпадъци е еко кауза, която е много близка до студените, както и до НАТФИЗ като институция. А в днешни дни, когато замърсяването на околната среда е наболяла тема, опазването ѝ определено си заслужава вложените енергия, мисъл и усилия.

Гл.ас. д-р Христо Бонев : Колаборацията с #ПромениКартинката е изключително полезна за обучението на студентите от Факултета по "Екранни изкуства" в НАТФИЗ, тъй като ги поставя в реална среда, с реални партньори и широка аудитория. Така те успяват да направят плавен преход от чисто академичната среда, в която са работили до момента, към професионалната практика. Зад успешното партньорство стои преди всичко взаимното доверие, което бе изградено още първата година заедно с Филип Морис България по кампанията #ПромениКартинката.

Доц. Росица Илиева: Когато има съвместимост на идеите, толерантност, уважение, творческа свобода, разбиране и добра воля за успешно постигане на обща цел, се установява атмосфера на сътрудничество и доверие в дълбочина, което за дълготрайно партньорство в перспектива е изключително важно. Това се случи с проекта #ПромениКартинката в партньорство с НАТФИЗ.

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок

Прожекция на видеоклиповете на фестивала OPEN BUZLUDZA 2024

Как преминава обучението на студентите в модул "Телевизионна реклама" в НАТФИЗ и как проектът, посветен на кампанията #ПромениКартинката помага на студентите да прилагат на практика наученото?

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок

Снимка: гл.ас. д-р Христо Бонев, НАТФИЗ

гл.ас. д-р Христо Бонев: Студентите първоначално изучават теория на драматургията и режисурата на телевизионна реклама, а след това преминават към упражненията, като всеки екип от режисьор, оператор, монтажист, звукар, дизайнер и продуцент създава две реклами, едната от които е социална. Проектът, посветен на кампанията #ПромениКартинката, дава възможност на студентите да работят над важна екологична кауза, която припознават като своя лична и това ги стимулира да вложат сърце и душа във видео творбите си.

Вера Мутафчийска: Това е чудесна възможност за изява на студентите, чрез която те могат да провокират своя талант и да работят върху реална, социално значима кампания. Освен това пряката колаборация с бизнеса е много ценна за учащите се, защото впоследствие, ако започнат работа в рекламния свят, придобитият опит от този проект би им бил много полезен, за да се реализират като професионалисти.

доц. Росица Илиева: За всяка от кратките видео творби трябваше да се извърви целия специфичен път на производствен процес в партньорство със с партньорите – от написването и разработването на сценария и подготовката за снимки в седмицата за подготовка през седмицата за реализация, където имаха по един ден за снимки, по един ден за монтаж и по един ден за звук за всяка от рекламите до представянето на готовите видеа на съответния партньор и тяхното обсъждане и приемане.

В случая с #ПромениКартинката, изключително предимство има фактът, че студентите бяха много мотивирани от припознаването на посланията на кампанията, както и от факта, че Филип Морис България им гласува доверие и им предоставя възможност да генерират, развият и реализират творческите си идеи, популяризирайки техните видео творби на редица културни фестивали и събития в страната, сред които и филмови фестивали. Това засили интереса на студентите, направи процеса на обучение много по-лек и приятен, като провокира фантазията и творчеството им и изгради у тях не само знания, но и вяра в собствените им възможности.

Как се разви проектът през годините и каква промяна наблюдавате в

процеса на работа на студентите по въздействащите видеа спрямо предишните издания?

Вера Мутафчийска: Създадената галерия от видеа през годините е впечатляваща и всеки, докоснал се до нея, може да открие любимо въздействащо видео, което да го приобщи към каузата за опазване на околната среда от замърсяване с неправилно изхвърлени фасове.

Тази година беше моят дебют като преподавател по драматургия на реклама и за мое щастие студентите общо шестнайсет – девет бъдещи режисьора и седем драматурга, бяха изключително будни, интелигенти и интересни.

Това, което се опитах да им предам, бяха основните похвати при създаване на реклама следствие на седемнайсетгодишния ми опит като рекламист в рекламни агенции и вътрешно маркетингови отдели на компании. Съвместно с работата на колегите от другите модули, мисля, че се получиха чудесни видеа в различни жанрове, някои от които за първи път като крими комедия, тв викторина, рап видео, научно-популярен филм. Освен мнението ми на преподавател, добавям и широкия отзвук на видеата в социалните мрежи на НАТФИЗ, които достигнаха над 500 хиляди гледания общо.

гл.ас. д-р Христо Бонев: Проектът се развива много успешно и видеата от предишните години достигнаха до голяма аудитория, при това - не само в България. Студентите знаят, че видеата, които направят, няма да се показват само на изпита им, а ще се излъчват на редица събития и културни фестивали и ще бъдат достъпни онлайн и в медиите. Това ги амбицира и те се стремят всяка следваща година да надхвърлят направеното през предишните години.

Над половин милион гледания събраха видеа на млади студенти от НАТФИЗ в ТикТок

Снимка: доц. Росица Илиева, НАТФИЗ

доц. Росица Илиева: Всяка следваща година подготвянето, разработването, организирането и реализирането се усъвършенстваше. Изключително кратките срокове за реализация на видеата, заложени в учебния график на втори курс, както и фактът, че всеки следващ випуск студенти прави социални реклами за първи път в живота си и то в партньорство с реален партньор и трябва да се съобразява с неговите професионални изисквания и стандарти, правят проекта доста предизвикателен, напрегнат и интересен.

Както знаете, всяка нова учебна година студентите са различни, но те работят под ръководството на един екип от преподаватели, който успява да установи и подобри начина на водене на работа, така че предизвикателството за съответния нов випуск студенти да бъде сведено до минимум от гледна точка на обучение, организация и реализация на съответния проект.

Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България