7 Октомври, 2024 11:56 1 757 6

Български късометражен филм спечели награди в Кан и Лос Анджелис (ВИДЕО)

  • филмова награда-
  • награда-
  • филм-
  • късометражен филм-
  • фентъзи-
  • кан-
  • лос анджелис

Във фентъзи филма участват непрофесионални актьори

Български късометражен филм спечели награди в Кан и Лос Анджелис (ВИДЕО) - 1
Снимка: Facebook

Българският филм „Бандата на Банши“ спечели награди в Кан и Лос Анджелис, съобщава режисьорът и продуцент на лентата Ангел Георгиев, цитиран от БТА.

На Световния филмов фестивал в Кан (World Film Festival) през юли 2024 г. фентъзито получи приза за най-добър независим късометражен филм и бе номинирано за най-добър режисьорски дебют за късометражен филм.

„Фестивалният конкурс имаше няколко етапа – селекция от около 500 филма, полуфиналисти – около 300, финалисти – 90 филма, и номинации – по четири заглавия за всяка категория“, разказва Георгиев.

Филмът също е избран и на Comedy Festival в Лос Анджелис, където преди броени дни бе отличен като най-добър късометражен филм.

Премиерата на „Бандата на Банши: Рецепта за магия“ бе през април в кино „Люмиер“, в НДК, припомня БТА.

В магичния свят на гоблини и таласъми, изпълнен с чудеса и тайни, живее банда с лидер Банши. Той е единственият от своя род, който може да прави магии и с това впечатлява и подчинява своите верни поддръжници Вакул и Смърдаша. Въпросът е какво ще стане, ако и другите открият начин да правят магии.

Един ден, Вакул и Смърдаша се забъркват в неочаквано приключение, когато Вакул открадва вълшебна книга за магии от млада вещица. Без да имат и най-малка представа какво правят, двамата отварят вълшебен портал към човешкия свят и съдбата ги среща с автора, написал книгата.

Оператор на късометражния филм е Николай Баров. Участват непрофесионалните актьори Александър Ненчев, Биляна Исаева, Ралица Цветкова, Стефани Букова, както и авторът Ангел Георгиев.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ами,

    9 1 Отговор
    и този вид филми има своята публика.
    Аз - не.
  • 2 Ханко Брат

    10 2 Отговор
    Този що хапе стъклото на автомобила? Има ли някакво логично обяснение за тази простотия?
  • 3 Хаха

    1 9 Отговор
    Много добро !
  • 4 Aлфа Bълкът

    3 0 Отговор
    Само като превъртях и видях ЛГБТ флагчетата рисувани върху лицето на единия трол, ми стана ясно защо спечелил някакви награди.
  • 5 Реалист

    1 0 Отговор
    Рядко гледам български филми - обикновено на 5 до 10 години веднъж, за да се убедя, че нищо не се е променило. Освен някогашния култ към Альоша и Калин Орелът да се е заменил с този към Джон еди-кой си. В този случай филмът ми напомни за малословния речетатив на "Козия рог" - също смятан за голямо постижение. Ръмжене и нечленоразделен речетатив. Но вместо турци и юнаци с калпаци виждаме герои от ирландската и англо-сакска митология. Това го е направило по-"вървежен" за евро-атлантическата публика и му е донесло съответните награди. А дали не е имало условие или квота за източноевропейски, балкански или български автори?
  • 6 Луд

    1 0 Отговор
    Разбира се че спечели нали женския трол е с украинското знаме на бузите.