16 Май, 2014 10:01 8 309 2

Отиде си оперната легенда Никола Гюзелев

  • никола гюзелев-
  • почина-
  • бас-
  • оперен певец-
  • опера

Големият бас е починал тази сутрин на 77-годишна възраст

Отиде си оперната легенда Никола Гюзелев - 1
Никола Гюзелев

Прочутият български оперен певец Никола Гюзелев почина тази сутрин на 77-годишна възраст, съобщи БНТ. Големият бас, ученик на световноизвестния педагог проф. Христо Бръмбаров, съчетава основните елементи на българската певческа школа с безупречната техника на италианското белканто и интензитета на славянската емоционалност.

Никола Гюзелев e роден в Павликени на 17 август 1936 година. Баща му, Николай Гюзелев, по професия градинар, свирел великолепно на цигулка. Бил е самоук и дори сам си е майсторил инструменти. Майка му, Елисавета, била шивачка, но на младини играела в самодейни театри. Никола започва да пее от съвсем малък. Интересът му към операта се пробужда на 15 години, когато чува по радиото монолога на Борис от операта „Борис Годунов“ на Мусоргски в изпълнение на Едмонд Косовски.

През 1954 година Гюзелев завършва средно образование в София, а 4 години по-късно завършва Художествената академия със специалност живопис. От 1955 година започва да учи пеене при оперния певец Илия Йосифов (тенор), а от 1960 г. - при баритона Христо Бръмбаров. Докато следва, участва като солист в Академичния хор „Георги Димитров“ и в Ансамбъла за песни и танци при МВР. От 1960 е стажант, а от 1961 година — редовен артист в Народната опера, където прави своя дебют на 27 юни 1961 година с ролята на Тимур в операта на Верди „Турандот“. През 1966 година жъне големи успехи със Софийската опера в Париж и при турнето си в САЩ.

През 1962 година Гюзелев е удостоен със златен медал от международния младежки фестивал в Хелзинки, а на следващата година — с първа награда и златен медал от II международен конкурс за млади оперни певци в София за ролята си на Филип II в „Дон Карлос“.

През 1968 година за пръв път участва в постановка на сцената на театър „Реджо“ в Парма и има огромен успех с ролята на Атила от едноименната опера на Верди. През 1973 година в Техеран Гюзелев застава на една сцена със своя вдъхновител Едмонд Косовски. Този път в ролята на Борис Годунов е Гюзелев, а Косовски изпълнява Пимен.

През 1994 година отново в Парма Гюзелев получава наградата „Златен Верди“, отличие, с което малцина в света са удостоени. Сред отличията, с които басът е награден, са орден „Кирил и Методий“ I степен, орден „Стара планина“ I степен, Димитровска награда, призовете „Златна лира“, „Златна муза“, „Златно перо“, „Комендаторе на Република Италия“ и др.

Никола Гюзелев има двама синове от първата си съпруга - известните художници Чавдар Гюзелев и Ясен Гюзелев, както и дъщеря от втората съпруга, актрисата Анна-Мария Гюзелева. В последно време Гюзелев имаше проблеми със здравето след счупване на таза при падане в дома си в Бояна и беше обездвижен. По този повод в много недобросъвестни жълти медии се появиха спекулации, че легендарният певец е изоставен от семейството си. Това го накара в едно от последните си интервюта да изрази болка и възмущение от подобни лъжи...

"Татко почина! Бог да го прости!... Мисля, че баща ми имаше много любов, че беше много обичан! Обичам те, татко!", написа на стената си във Фейсбук сценографът Чавдар Гюзелев.

По тъжния повод директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов изпрати съболезнователен адрес. В него се казва:

„Напусна ни едно от големите имена в българското и световното оперно изкуство Никола Гюзелев. Големият му творчески път започва от сцената на Софийската опера и балет, тогава Софийската народна опера, където на 27 юни 1961 г. той прави своя дебют с ролята на Тимур в операта „Турандот“ на Пучини. Пял е на най-известните оперни сцени в Италия, САЩ, Япония, Франция. През 1964 г. получава в Парма наградата „Златен Верди“ – изключително ценно признание за неговия талант.

Сред ярките и запомнящи се роли са Филип Втори от „Дон Карлос“, Борис Годунов  от едноименната опера на Мусоргски, също Досифей и Иван Ховански от „Хованщина“, Кончак и Галицки от „Княз Игор“  на Бородин и галерия от образи от творчеството на Джузепе Верди, сред които  Атила от едноименната опера, Банко от „Макбет“, Захария от „Набуко“, Прочида от „Сицилиански вечерни“, Падре Гуардиамо от „Силата на съдбата“, Рамфис и Царя от „Аида“, също така Дон Жуан, Лепорело и Командора от „Дон Жуан” на Моцарт, Дон Базилио от „Севилския бръснар“ на Росини, Мефистофел от „Фауст“ на Гуно и Мефистофел от едноименната опера на Ариго Бойто, Дон Кихот от „Дон Кихот“ на Масне. 

За приноса и  заслугите си към българското и световното оперно изкуство  Никола Гюзелев е удостояван с редица български държавни и творчески отличия, но най-голямото отличие е признанието на публиката и критиката. Той беше неоспорим талант с рядко дарование, изключителен педагог, човек и колега.

Поднасяме съболезнования на близките му и дълбоко скърбим за трудно прежалимата загуба на личност с такъв творчески ранг и мащаб. 

От свое име и от името на състава на Софийската опера и балет изразявам почит и скланям глава пред паметта и високия творчески пиедестал на Никола Гюзелев".

Факти.бг също изказва искрени съболезнования на семейството на големия оперен бас Никола Гюзелев.

Поклонението  пред  световноизвестния български бас Никола Гюзелев ще бъде в понеделник, 19  май, от 9:30 ч. във централното фоайе на Софийската опера и балет.

Опелото ще се състои в църквата "Света София".

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Монго

    1 0 Отговор
    Поклон пред великите...
  • 2 Христо Христов

    1 0 Отговор
    Лека му пръст на човека...