Актьорът Бен Афлек наскоро обяви, че отново е започнал да се лекува от алкохолна зависимост, като това е най-малко второто му постъпване в специализирана клиника. Това признание не е изненадващо, тъй като повторното посягане към чашката е обичаен сценарий за хора, страдащи от алкохолизъм, пише изданието "Хъфингтън пост".
На своята страница във Фейсбук, миналата седмица Афлек заяви, че успешно е завършил програма за лечение на алкохолна зависимост.
Състоянието е "нещо, с което се борех в миналото и ще продължавам да се боря", пишеше в публикацията му от 14 март. Предишното му известно постъпване в клиника бе през 2001 г.
Според Националния институт по наркомании (НИДА) в САЩ, пристрастяването е хронично заболяване, а това означава, че повторното посягане към предмета на пристрастяване, не само е възможен, но и много вероятен.
Ето няколко важни факта, свързани с алкохолизма:
При повечето хора, лекували се от алкохолизъм, често се стига до рецидив.
Според едно изследване, направено през 2001 г., през първата година след лечение от алкохолизъм, само около 25% от хората са в състояние да проявят воля и да се въздържат от употреба на алкохол.
Колкото по-дълго време хората се въздържат от алкохол, толкова по-големи са шансовете им да останат трезвени.
Около 40% от тези, които са се въздържали от употреба на алкохол в продължение на 2 последователни години, има шанс да развият рецидив, сочи изследване на Американската здравна асоциация. Онези, които издържат по-дълго, увеличават шансовете си за успех и лечение.
Стресът и алкохолът могат да предизвикат рецидив.
Много фактори могат да предизвикат рецидив при хора, лекували се от алкохолна зависимост.Сред тях са рекламите за алкохол, посещаването на заведения, в които се сервира алкохол, социалният натиск, свързан с пиенето на алкохол, включително и събирането с хора, които пият, според Националния институт за злоупотребата с алкохол и алкохолизъм в САЩ.
Друг важен фактор за появата на рецидив е стресът или други отрицателни емоции.
Рецидивът не означава „провал“.
Важно е хората, които страдат от алкохолизъм да са наясно, че рецидивът не означава непременно провал, според НИДА. Пристрастяването е хронично заболяване и точно както при други хронични заболявания, може да има моменти, в които симптомите се появяват отново.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА