4 Януари, 2012 14:20 1 058 1

100 хил. българи с деменции без лекарства от НЗОК

  • деменции-
  • алцхаймер

Българите, засегнати от една или друга форма на деменция, са около 100 000, като половината от тях страдат от Алцхаймер. Това сочат данните от последното проучване на Световната здравна организация, представени днес от председателя на Конфедерация „Защита на здравето“ Владимир Томов.

В момента, въпреки многото опити за разговори с представители на НЗОК и Министерство на здравеопазването, нито един медикамент, необходим за пациенти с подобни заболявания, не се поема от Здравната каса, заяви Томов. Тези разговори потънаха в забвение, коментира той и посочи като една от причините за влошената комуникация с отговорните институции честата смяна на здравните министри у нас през последните години.

Въпреки това запитвания за проблемите на болните от деменция са били отправяни до всеки нов ръководител на здравното ведомство, но и към момента медикаментите за тях не са включени в наредба 38. В нея се определя списък на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарства, медицински изделия и храни.

От сдружение „Алцхаймер - България“ припомниха и решението на Комисията по дискриминацията, потвърдено от ВАС, в което се посочва, че невключването на медикаментите в наредба 38 представлява пряка дискриминация по признак „увреждане“.

Владимир Томов изтъкна още, че лечението за такива заболявания възлиза на поне 160 лева на месец, което представлява трудност за много семейства. Много често хората не си купуват лекарства или биват оставяни сами, което води до рязко влошаване на състоянието им. Ако няма финансова подкрепа за семействата, поели грижата за болния, нещата ще замрат и отново ще тъпчем на едно място, коментира той.

По време на пресконференцията бяха представени резултатите от проекта „Дневни центрове за възрастни хора с деменция" по ОП „Развитие на човешките ресурси". Като част от него са изградени два центъра - в центъра на София и в Банкя, които функционират от 24 януари 2011 година. В тях са полагани грижи за група от 40 възрастни хора - всички с различна форма на деменция и Алцхаймер.

Според доц. Маргарита Райчева - клиничен психолог в Неврологична клиника на Александровска болница, работила директно с пациентите, в центъра е натрупан изключително ценен опит, който би могъл да се превърне в практика.

Тя подчерта, че болните от алцхаймер нямат нужда само от медикаментозно лечение, но и от общуване, разговори, творчески занимания, каквито са полагани в новите центрове. В тази връзка от сдружение „Алцхаймер - България" поискаха функционирането на дневни центрове за болни от деменция и алцхаймер да стане държавно делегирана дейност.

От там припомниха и все по-задълбочаващата се тенденция за застаряване на населението в Европа и изтъкнаха, че правителствата на всяка страна предприемат национални планове в тази насока, съществена част от които е именно лечението на подобни болести. Ние сме готови да предложим на нашето правителство план, обявиха от сдружението.
 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Важно е да се краде

    0 0 Отговор
    На кой ли му пука?!