Как да променим изборните правила? Повод за поредна дискусия даде уверението на президента, че ще инициира референдум за изборна реформа. Същият като този, който беше провален при правителството на Пламен Орешарски, със същите въпроси.
Тогава президентът предложи три въпроса, които да бъдат поставени на референдум, след редакция и одобрение от Народното събрание - "Искате ли мажоритарен елемент в избирателната система?", "За или против задължителното гласуване" и "За или против електронното гласуване".
Близо година преди държавният глава да предложи провеждането на обществено допитване по изборното законодателство е създадена гражданската инициатива "Референдум за 100% мажоритарен избор в два тура". В нея участва и бившият заместник-председател на СДС Иван Сотиров.
В предаването "Конструкция" на БНР той заяви, че законът за допитването до народа трябва да претърпи сериозна редакция, тъй като е направен така, че освен основни партии и институции никой друг да не може да свика референдум.
“Смисълът на референдума е гражданите да притискат партиите и институциите да правят неща, които те не желаят. Когато говорим за мажоритарния избор, очевидно това нещо, което се наблюдава от почти самото начало на прехода и все повече се засилва като тенденция, е нежеланието на партиите да допуснат гражданите персонално да определят кои хора да влизат в парламента”, коментира Сотиров.
Той обясни, че исторически пропорционалният вот е наложен от партийните апарати и ръководства, които винаги са желали те да редят листите, а не гражданите. Сотиров посочи данни от социологическо проучване, проведено миналата година, което показва, че 56% от анкетираните са "за" чисто мажоритарна система с балотаж, а 17 на сто поддържат пропорционалната система.
Според Иван Сотиров първият въпрос на един бъдещ референдум трябва да е формулиран по-конкретно: “Нашето искане е първият въпрос да бъде формулиран по единствения коректен и логичен начин - "За или против мажоритарни избори".
Той е на мнение, че мажоритарният вот би решил всички останали проблеми, включително и със задължителното гласуване. “При пропорционална система реално партиите са отнели възможността на хората да избират. Ние виждаме, че от 20 години партиите предлага едно и също меню и много хора не гласуват. Дори аз, който съм активен политически човек, се колебая. Познавам хора, които отказват да бъдат рекетирани по този начин да гласуват”, подчерта Сотиров.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ГОЛЯМ ПРАЗ
15:55 28.03.2015
2 Киро
+1
16:26 28.03.2015
3 идат избори
20:12 28.03.2015
4 Дядо Поп
За нашата малка страна в ,която повечето важни решения се вземат отвън,не са необходими 240 хрантутника,120 стигат.Много важно според мене е всички по значими решения да се подлагат на референдуми,компютрите вече навлезнаха във всеки дом тъй,че електронното гласуване е задължителен елемент.
20:42 28.03.2015