Руският президент Владимир Путин пристигна на посещение в Иран, съобщава Интерфакс. Той ще вземе участие в газовия форум, на който се събират държавните глави на държавите, които контролират над 70% от световните запаси на газ. В понеделник и вторник Иран, Русия, Катар, Оман, Алжир, ОАЕ, Боливия, Венецуела, Нигерия, Екваториална Гвинея и Тринидад и Тобаго ще се опитат да начертаят основните правила. Руският делови в. „Коммерсант“ очаква да се начертае бъдещето на сегмента, което да удовлетворява всички.
Международните газови пазари претърпяха драстични промени през последните 10 години.
Модернизирането на технологията за хидравлично разбиване направи изучаването на шистовите газови находища икономически изгодни и почти за едно денонощие превърна САЩ в най-големия газов производител в света. Шистовата революция съвпадна с разширяването на международната търговия на втечнен газ, което направи газовите доставки по-ликвидни, а пазарите особено в Западна Европа по-конкурентни.
Рязкото понижение на американския внос на газ доведе до пренасищане на пазара в другите части на света. Големи износители на втечнен газ като Катар, Тринидад, Индонезия и Малайзия започнаха да пренасочват доставките си към Европа и Източна Азия.
На разпределителните центрове в Западна Европа цените паднаха.
Литва първа в Европа ще внася втечнен газ от САЩ. Доставките ще започнат от февруари 2016 г. Те ще стават чрез терминала „Независимост", който от 2015 г. работи в Клайпеда. В момента норвежката „Статойл" е единствената, която доставя газ на терминала.
След започналото затопляне на отношенията между Техеран и Вашингтон,
Русия започна активно да ухажва Иран
в сферата на икономиката, търговията и енергетиката. За последно Путин беше в Техеран през 2007 г., когато присъства на срещата на страните от Каспийския регион, припомня ради „Свободна Европа“.
Русия и Иран започнаха да размразяват стари сделки в областта на отбраната, които заради международното ембарго не можеха да се реализират като доставката на ракетите С300. Часове преди да кацне в Техеран Владимир Путин подписа указ, който дава зелена светлина за износ на руска ядрена технология за Иран.
Заедно с Путин в Техеран са и ръководителите на "Газпром" и "Роснефт" Алексей Милер и Игор Сечин. Те ще се опитат да получат гаранции, че Техеран няма възражда проекта „Набуко“ за износ на газ през Турция за Стария континент. Амбициите на Техеран могат сериозно да нанесат удар на „Турски поток“, чието изграждане буксува през последната година.
Анализатори посочват, че Владимир Путин ще проведе разговори за ситуацията в Сирия и бъдещето на Башар Асад.
Свалянето му от власт ще
отвори пътя за изграждането на газови трасета от Средния изток към Турция и Европа.
През Сирия минава най-краткия маршрут за износ на синьо гориво от Катар до Турция, а оттам за Европа.
Катар доставя на световния пазар около 77 млн. т. годишно втечнен природен газ. Това се равнява на 106 млрд. куб.м. Близо една трета от този обем се доставя за Европа.
Експертите припомнят, че Катар притежава едни от най-големите в света запаси от синьо гориво. Те се оценяват на близо 25 трлн. куб. м, припомня Газета.ру.
Ако се изгради трасе до Турция, то ще е с дължина от 1,8 хил. км. Действащият в момента газопровод Северен поток е дълъг 1,224 хил. км., но тук не се включват тръбите, по които идва от Сибир руското синьо гориво.
Британската ВР оценява запасите на Иран от газ като най-големите в света –
около 34 трлн. куб. м. Страната притежава около 18% от световните запаси.
В средата на септември в. „Уолстрийт джърнъл“ писа, че най-големите европейски енергийни компании като германските RWE AG и E.On, френските Total и Engie, британската ВР, британо-холандската Royal Dutch Shell, норвежката Statoil и испанската Repsol са готови да инвестират в иранския газов сектор.
Само въпрос на време е да се заговори за възраждането на „Набуко“. Към проекта интерес проявява и Азербайджан, който по този начин иска да разнообрази своя износ на синьо гориво, голяма част от което минава през Русия.
Експертите обаче посочват, че докато Иран започне да изнася по-забележителни количества суров петрол, ще мине доста време. Първоначално трябва да бъдат пуснати в експлоатация затворените инсталации и петролопроводи.
През последните седмици делегации от Германия и Франция посетиха Иран в опит да получат изгодни контракти от петролната индустрия.
В този ред на събитията Иран е домакин на форум, с който ще посочи и своите амбиции за връщането му като играч на световния енергиен пазар, коментира в. „Гардиан“.
През 2001 г. беше договорено създаване на Форума на страните, износители на природен газ (The Gas Exporting Countries Forum – GECF), но едва през 2008 г. на срещата в Москва беше вдъхнат живот на организацията, която си поставя да бъде един вид „газов ОПЕК“. В Катар е и централата на организацията. Наблюдателите в нея са Казахстан, Ирак, Холандия и Норвегия, припомнят от ТАСС.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 иии
МАФИЯ не дава и глътка въздух за бизнеса. Проклети .....
17:21 23.11.2015
2 Big game
Коментиран от #3
18:36 23.11.2015
3 валериян
До коментар #2 от "Big game":
Аятоласите са прозападани припомни си как дойдоха на власт.Иран контри.Тя за това стана война в Сирия заради едни находища и едни тръбопроводи .18:47 23.11.2015
4 до Автора
Коментиран от #6
19:52 23.11.2015
5 олмо
Коментиран от #7
20:02 23.11.2015
6 дедо стефчо
До коментар #4 от "до Автора":
не четеш правилно .....22:16 23.11.2015
7 дедо стефчо
До коментар #5 от "олмо":
олмо, престани с номера ала кгб...виж как започва анализа..Руският президент Владимир Путин пристигна на посещение в Иран, съобщава Интерфакс. Той ще вземе участие в газовия форум, на който се събират държавните глави на държавите, които контролират над 70% от световните запаси на газ. В понеделник и вторник Иран, Русия, Катар, Оман, Алжир, ОАЕ, Боливия, Венецуела, Нигерия, Екваториална Гвинея и Тринидад и Тобаго ще се опитат да начертаят основните правила. Руският делови в. „Коммерсант“ очаква да се начертае бъдещето на сегмента, което да удовлетворява всички.22:18 23.11.2015
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Киро
Аууу, ушанките няма да са монополист вече и цената ще е пазарна! Колко страшно, а, копейки?!
11:31 24.11.2015
10 911
Коментиран от #11, #12
13:32 24.11.2015
11 Киро
До коментар #10 от "911":
АХАХАХА, Русия добивала петрол на 5 долара себестойност АХАХАХАХАНай-евтиния добит петрол е на Суадитска Арабия - около 15 долара/барел!
Руския добив е около 40 долара, копейка. В момента печалбата на ушанките е смешна! Шистовия петрол е към 50-60 долара.
А при газът изчислението е съвсем различно, а фалирали шистови газаджии няма, нещо са ти объркали разведката!
22:42 24.11.2015
12 FR V
До коментар #10 от "911":
Ти да не си от съветската икономическа школа?!Като ти чета измишльотините стигам до този извод.В цената на руския нефт 5 долара са само разходите свързани с корупцията в страната и още 5 долара от ниското технологично ниво на нефтодобивната им промишленост.
Руските тролове никога не сте блестяли с интелект.
Според твоята прогресивна мисъл американците добиват петрола за 55-60 долара и го продават за 50.Може би това е причината да са най-голямия производител в момента !
03:13 25.11.2015