Brexit е политически провал преди всичко за младите хора, заявява в интервю за LENA (вестникарски алианс на вестниците „Ди Велт“, „Република“, „Ел Паис“, „Льо Соар“, “Фигаро“, „Трибюн дьо Женев“ и „Тагесанцайгер“) известният френски икономист Томас Пикети. Според него от години Европа си играе с огъня и колкото и да е парадоксално напусна една страна, която не е част от еврозоната. Въпреки това Пикети твърди, че вината е „наша“, защото Европа се провали в най-голямата след Втората световна война икономическа криза и защото кризата от 2008 г., която дойде отвън, бе превърната в европейска.
„Когато САЩ тръгна нагоре ние в еврозоната си направихме втора рецесия“, казва Пикети. Причината за това са грешните бюджетни решения и докато „не се обединим, че това беше грешка, хората няма да го разберат“. „Надявам се правителствените шефове и преди всичко Ангела Меркел да видят сега тази грешка и да променят поведението си“, призовава Томас Пикети.
Според него британските политици носят основната отговорност: „Дейвид Камерън често казваше, че не харесва Европа, а накрая се учудва, че хората му вярват. И сега, когато Борис Джонсън се отказва да се кандидатира за премиер. Това е абсурдна подлост!“. Според Пикети Германия и Франция също носят своята отговорност, защото от „чисто егоистични причини допуснаха Европа все повече да затъне в кризата“.
За него Германия носи основната вина, защото: “Германия се държи като всезнайко, което за останалите европейци е непоносимо. Освен това е нерационално… Ако всички страни като Германия имаха положителен търговски баланс, нещата нямаше да функционират така. Никой тогава не би могъл да абсорбира тези излишъци на търговския баланс“. За Пикети отчасти Севера е виновен за това, че Юга е зле.
„Абсурдно е Германия да има излишък на търговския баланс от 8% от БВП“, казва Пикети. Според него става дума за „патология на глобализацията“, защото през 2000 г. Германия се страхуваше, че обединението няма да успее и страната ще изпадне в дефицит на търговския баланс“.
Томас Пикети призовава Меркел и Оланд да подкрепят ляворадикалните партии като „Сириза“ и „Подемос“. „Те не са перфектни, но са много по-малко опасни от британските, унгарските и френските десни популисти, най-малкото защото мислят интернационално“, констатира Пикети. Освен това приканва Меркел и Оланд да изпратят ясно послание към Испания и Южна Европа и да сигнализират, че е необходим мораториум за връщане на заемите докато няма растеж.
Томас Пикети е френски икономист, спечелил си известност с изследванията върху икономическото неравенство. Един от учредителите и първи директор е на Парижката школа по икономика. Книгата му „Капиталът в 21 век" се превърна в бестселър.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА