Сбъдна се мечтата от 2002 г. на бразилската десница. Те не успяха със старите методи за преврат, въпреки че опити не липсваха. Това се казва в коментар на Емир Садер за бразилското издание „Политико“.
Бразилската десница опита неуспешен импийчмънт срещу Лула. След това те загубиха изборите през 2006, 2010 и 2014 години.
Те не се отчаяха и използваха вратичката на импийчмънта благодарение на политическото предателство на вицепрезидента Темер, който измени на своята предизборна компания.
С помощта на парламентарно мнозинство, най-вече събрано от председателя на парламента Едуардо Куня, който беше осъден за вземане на подкупи от петролна компания.
Последният единодушно е признат за най-големия корумпционер сред корумпираните бразилски политици. Десните политици (богати бизнесмени и реакционни проповедници, между които няма и една жена) свалиха президента, която е избрана 54 млн. бразилци - без никаква формална причина за импийчмънт.
Това е нов вид антидемократичен политически преврат, който ефективно се използва от десните сили в Латинска Америка.
Все още не е ясно дали Бразилия се плъзга към диктатура. Демокрацията в Бразилия не разполага със силни традиции. През последните деветдесет години само трима цивилни президенти, избрани чрез преки избори, са изкарали до край мандата си. В продължение на почти тридесет години страната е била без президенти, избрани в демократични избори.
И точно когато демокрацията се захвана с преодоляването на социалните противоречия в обществото, десни сили са показали, че това е недопустимо за тях.
Резултатът е импийчмънтът. „Мек“, „институционален“ или „парламентарен“ - това е преврат. Първо, защото за прекратяването на правомощията Дилма не е имало никакви основателни причини. И, второ, защото вицепрезидент Темер се отказа от своята предизборна платформа и зави на дясно.
Това е истински изземване на властта от група корумпирани политици, които са най-омразни и компрометирани в съвременната история на Бразилия. Те се върнаха на власт не чрез избори, а чрез преврат.
Какво очаква Бразилия?
Първо страната е изправена пред мащабна социална криза. Икономиката, която е в рецесия, е изправена пред нови сътресения от очакваните бюджетни сътресения. Заплахата от стагфлация става реалност.
Поражението на Работническата партия бележи края на един политически цикъл, който започна с първата победа на Лула през 2002. Но, дори и с оглед на факта, че връщането на на власт ще засили десните сили в Бразилия, все пак те имат много малко възможности да задържат властта.
В тази връзка, ние трябва да очакваме сериозни репресии срещу участниците в народните протести. Ето защо, движението на хората трябва отново да развие своята стратегия и платформа, намиране на начини за обща мобилизация на масите, за да могат превратаджиите да са поредния преходен период в историята на страната.
Със съкращения
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Иван
Коментиран от #3
09:37 06.09.2016
2 Де юре
12:11 06.09.2016
3 кроко
До коментар #1 от "Иван":
Ти видя ли "катастрофата"? И преди "катастрофата" в какво положение бяха?! Какво пише по тия въпроси в yahoo.com?20:43 08.09.2016
4 кроко
И нас ни чака същото нещо ако някога някой успее да махне тая политическа мафия от властта - преврат по всички възможни начини и пак мафията на власт!
20:51 08.09.2016