Трагедията в село Хитрино отново събуди темата за застраховките. Със сигурност влакът с цистерната - убиец е бил застрахован. Той остави след себе си жертви, срутени къщи, съсипан живот и поредните помощи чрез sms-и... Държавата пак ще строи къщи, ще дава помощи от 300 лева... Една и съща трагична история, която за пореден път предизвиква съпричастността на българина и неговата готовност да помогне в труден момент. От трагедията в село Бисер през земетресението в Перник до трагедията в село Хитрино. В тази готовност никой няма съмнение! Независимо дали става дума за авария или бедствие.
Но, трагедията пак и пак поставя въпроси за застрахователната култура на българина. Как така задължително застраховаме колата, а къщата не? И за възможностите му да плаща тези застраховки. Има ли ги тези възможности и култура? Няма ли ги? Или той е само част от един омагьосан кръг..., за който се сещаме от бедствие до бедствие и от трагедия до трагедия.
И пак се питаме за това, когато бедствието е помело всичко. Крайно време е това да се прекрати. И отговорност за това носят всички – от държавата до обикновения човек. И между тях застрахователите, които правят една и съща статистика – процентът на застрахованото имущество е 8-9% от жилищата в България. Застрахователите са прави в едно – трябва разясняване, защото се създават нагласи, че държавата при всички случаи ще помогне във възстановяването на щетите от бедствия. Това е вярно. Но също така е вярно, че застрахователите също трябва да отговорят на поне един неудобен въпрос – кога изплащат при такива бедствия и какви са условията, които поставят за такива катастрофални събития?
А държавата? Нека само припомним условията. Според правилника за организацията и дейността на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, за да получи помощ, едно домакинство трябва да отговаря на ред условия. Хайде да ги повторим - месечен доход на член от семейството за последните 12 месеца трябва да е под официалната линия на бедност, която за тази година е 300 лeвa, спестявания под 500 лева, да нямат фирми. Което просто казано извън обсега на държавната помощ остават стотици хиляди домакинства с малки доходи. Не дай си Боже, ако потърсят кредит за възстановяване от бедствие. Как тогава да разберат смисъла на думата застраховка? Как да разберат, че застраховката е договор, при който срещу предварителни периодични или еднократна парична вноска от едната страна другата страна се задължава да изплати много по-големи или олихвени суми в договорените случаи – злополука, бедствие и т.н.
Все въпроси, на които трябва да се отговори. Не е крайно време за това. Времето за това отдавна е изтекло. Иначе животът ни е живот на кредит и ... помощи.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 гост
Коментиран от #4
12:03 12.12.2016
2 tati
колко са лакоми и от тук искат да правят парички ! на гърба на бедните хора ! защото има и богати във Б-я !
Ма то при Капитализма Справедливост няма !
14:13 12.12.2016
3 Наивник
Пък и застрахователите отново ще кажат че щетите не са големи и ще минат с метър с едни 200-300 хиляди лева за ремонт на прозорците на селото.
Тоя влак застраховки няма ли. Нали лани застрахователи като вдигнаха мизата на ГО обещаваха обезщетения до 10 милиона ( справка - http://m.btvnovinite.bg/article/bulgaria/grazhdanska-otgovornost-skacha-s-do-30-ot-sledvashtata-godina.html
Сега ще си направят и по една безплатна реклама за това колко е добре да се правят застраховки, колко е лошо ако нямаш застраховка и пак ще съберат още пари от народа.
И какво ще излезе накрая - пак всички ще намажат и ще останат доволни от бедствието, а бедните хорица няма и да разберат как са ги прекарали.
16:13 12.12.2016
4 ridiculous
До коментар #1 от "гост":
Хайде стига глупости с тези застраховки. Фирмата, отговорна за бедствието има застраховка и тя трябва да покрие щетите на хората. Хората, собственици на къщите няма какво да се очаква да имат застраховки. Щетата е нанесена от фирмата. И не, не всеки си носи сам отговорността. Тези хора не си запалиха къщите сами. Нито дори това го направи природно бедствие. Това е инцидент, причинен от безотговорното поведение или от злополучна ситуация, свързана с определена фирма и се очаква тези хора да поемат разходите. Не държавата, а те. Ако могат и да върнат живота на загиналите... ама не могат.21:36 12.12.2016
5 нане
23:23 12.12.2016
6 Възмутен
А там ми се мотат "журналисти" и ни занимават с глупости, вместо да ровят надълбоко и да отговорят на важните въпроси!
23:56 12.12.2016
7 Г(Е)РОБ
- Защо като са ревнали да пращаме SMS-и ние с по 300-500 лева заплати и въшливи пенсии, то ония с премиите в хиляди от НС не дарят за сиромасите по една заплата... хайде поне аванс да бъде!
- Като кмета го гледам че е турчин - съответно ДПС-арец де е неговата партия и неговия Хасан-Доган да дари едно милионче на сиромашията?!
- Ми като има и Национален Траур то комшулъка ЕрбапДоган дето му е мило за всички турци из България не дари нещичко на турчолята си за Коледа... Забравих те български празници не тачат.. поне от хорска срама 100 турски лири да бе пратил!
- Май и пир правят вече у нас по време на чума та търсят балами да дарят по 1 левче... като че ли с него ще се оправи нещо!
09:46 13.12.2016
8 Г(Е)РОБ
07:57 14.12.2016