24 Юли, 2017 08:00 3 725 13

Има ли спасение за българското село

  • българия-
  • село-
  • обезлюдяване
Има ли спасение за българското село - 1
Снимка: БТА/АР
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Могат ли българските села да оцелеят? От безлюдни места за напускане да се превърнат в предпочитани пред бетонните градски квартали места за живеене? Една инициатива във Фейсбук дава шанс за подобна промяна.

Спомняте ли си романтичния филм на Майк Нюъл „Четири сватби и едно погребение“? Ако перифразираме заглавието му, за да опишем демографската ситуация в българското село, то тъжният филм ще се казва „Двадесет погребения и една сватба“. Точно това показва съотношението между броя на сватбите и смъртните случаи в селските райони.

Понастоящем селското население на България намалява с над два пъти по-високи темпове в сравнение с депопулацията на градовете. Дори ситуацията да не се влоши, обезлюдяването на селата ще доведе до образуването на обширни демографски пустини в едни от най-плодородните райони на Европа в рамките на следващите пет десетилетия, сочат демографски прогнози. Жителите на 95 % от селата бързо се топят, а средната възраст на хората в повечето от малките и най-малките села често е близо или над пенсионната. Съдбата на около 3000 села, разположени върху половината от територията на България, виси на косъм. Рисковете поне половината от тези селища да се обезлюдят напълно още към 2050 г. стават все по-реални при сегашните темпове на демографско и социално-икономическо развитие и липсата на адекватни и действени политики за селските райони.

Живот под наем без наем

Преди две години неколцина ентусиасти създават във Фейсбук група, чиято цел е да насърчи преселването на жители на градовете в селските райони. Целта на сегашните 32 500 участници в инициативата е хора от цяла България да могат да предоставят чрез обяви на сайта beznaem.com изоставени от тях жилища в селата на желаещи, които да ги обитават и да се грижат за къщите и земята в някога китните селски дворове.

Желаещите да потърсят поприще извън градовете пък имат възможност да се свързват лично с подателите на обяви и да узнаят за предявените изисквания. Идеята е собствениците да не събират наеми от новите обитатели, които да им се отплащат с грижите по поддръжката и ремонта на запуснатите бащини имоти.

Организатор на начинанието е 52-годишната артистка в Бургаския куклен театър Ирена Ненчева, която от три години се е преселила от морския град в китното странджанско селце Драчево. „Направихме голяма глупост, като обърнахме гръб на нашите села и се набутахме в безличните градски „бункери“, предлагащи сиво еднообразие и липса на нормални човешки комуникации. Сега осъзнавам, че бягството от селата е било предрешено още с колективизацията и ТКЗС-тата, но оттогава остана и нарицателното отношение за безперспективността на живота на село“, посочва Ненчева. Опитът й да се нанесе в някоя от многото занемарени къщи в Драчево завършват с провал. „Чудя се на тези, които оставят селските им домове да се разпадат, но не дават на никой да им вдъхне нов живот. Принудих се да си купя студио в селото на една трета от цената на панелна гарсониера в Бургас. Но реших, че трябва да направя нещо срещу безхаберието на собствениците на безброй разпадащи се селски къщи с обрасли дворове“, споделя актрисата. Тя вече сама си произвежда зеленчуците и плодовете и се радва на възможностите да общува ежедневно със съселяните си.

Капаните пред живота на село

Търсенето на селски жилища без наем обаче крие рискове и за двете страни. „Много от собствениците се опасяват да не останат излъгани. Затова нашият сайт препоръчва отношенията между стопанин и обитател да бъдат уредени с договор, а партидите за тока и водата да бъдат прехвърлени на новите обитатели“, съветва Ненчева. Нейната помощничка в инициативата Светла Георгиева добавя, че нерядко заживелите на село осъзнават, че селският поминък и трудностите им идват в повече и след месец-два зарязват новото си местожителство. „В един от случаите хората се бяха съгласили да дадат без наем имота си, но в последния момент научиха, че новите му стопани се канят да го използват за развъждане на голямо стадо крави, а не като свой дом. И всичко, разбира се, пропадна“, свидетелства Георгиева.

Но въпреки съмненията, подозренията и наслоеното с десетилетия отрицателно отношение към живота на село, инициаторите на „Живот под наем без наем“ имат сигурна информация за 126 успешно приключили настанявания на нови обитатели и вероятно на още десетки недекларирани във Фейсбук осъществени сделки.

Интерес към инициативата вече проявяват хора от Германия и Русия. „Фактът, че в българските села живеят вече няколко хиляди чужденци, засега не е заразителен за българите. Търсенето се свежда почти изключително до възможности за заселване в селища до 25 километра от София, Пловдив, Варна и Бургас. Не срещаме никаква подкрепа от институциите – нито от централните, нито от общинските власти. Горещо препоръчвам желаещите да заживеят в селата да имат солиден собствен транспорт, защото през зимата става трудно да се ходи до градовете на работа и по нетърпящи отлагане нужди. Сигурността в много села също е голям проблем. Но за мен тези трудности не означават нищо пред възможността да живея сред идиличната красота на Странджа“, категорична е Ирена Ненчева.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ДДД

    13 0 Отговор
    то за българия няма
    те за селото пишат
    ако няма мангал в селото ще го бъде
    има ли е безнадеждно
    мангал това за въглища да не помислите друго?
  • 2 гост

    9 0 Отговор
    Циганите се грижат селата да са нежелани за живот.
    Оставиш ли си вилата, веднага се започва първо леко крадене, след това разграждане и се стига до пълно оползотворяване на всеки един материал подходящ за вторични или горене. Накрая имаш земя с нещо, което е било къща. Като те нападнат за пенсията как после да иска някой твой приятел да си купи евтина къща до твоята, като знае, какво става там?
  • 3 Така де

    23 3 Отговор
    ама имам няколко забележки. Първо - не ТКЗС-тата, а връщането на земите и "демокрацията" обезлюдиха селата. Аз лично имам къща с голям двор в едно село в Северна Б-я. Та това село през 1987 г. наброяваше 4 300 жители. Имаше АПК (който знае какво е това - знае..), цехове за дърводелски и сладкарски услуги, клиника, кино, празници... Днес има двама крупни арендатори, никакви цехове, няма клиника, няма кино, а населението му е 1 250 човека!!! Та, кой викаш е обезлюдил селото?? А най-страшното са циганите. В основното училище, в което някога учеха няколкостотин деца, сега учат 80 (в т.ч. и от съседните села), а от тях в първи клас има едно българче и 12 циганета! Аз и в момента избягвам да замръквам , камо ли да нощувам в иначе голямата си къща, защото мангалите разбиват врати дори когато хората са си у дома. Не искам да съм лош пророк за "столичани", обаче народът е казал, че когато мечката играе в двора на съседа, то тя ще дойде и в твоя дом... Не знам какви олигофрени са ръководили тази държава през последните десетилетия, обаче това загърбване на проблема с циганите и сигурността на хората в Бг е АБСОЛЮТНО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ срещу българския народ.

    Коментиран от #8

  • 4 Ядеитн

    9 1 Отговор
    Серсеми Господ наспорил доволно!
    Нанасям се в едно такова имотче, откривам си партиди за ток, вода. Плащам си и данъците, грижа се за имота, викам шат-пат някой комшия за по една ракийка... А след пет годинки цъфвам при нотариуса и хоп - имотчето вече е на баце ви Иван !

    Коментиран от #7

  • 5 Пазарен Либерализатор

    9 1 Отговор
    Има спасение, нарича се земеделие и животновъдство. Стига сме яли боклука на големите вериги, можем да станем производител номер 1 в Европа, имаме всички условия.

    Коментиран от #12

  • 6 Шпек Салам Народен

    12 0 Отговор
    Какво село,бе,хора?!
    Преди няколко години дядо ми почина (светла му памет) във вилата си ,която е съвсем близо до града,където живея...
    Още на следващия ден,докато трае церемонията по погребението,циганите разбили прозорецът на вилата и откраднали туча на печката (горната част),защото не могли да я вдигнат цялата.Вратата бяхме оставили отключена, ама те по навик разбили...
    както и да е,почувствах се страшно омърсен и погнусен.
    После извадили картофите посред бял ден , този път бели мъж и жена,съседите ги видели и даже поприказвали с тях през оградата,представили се за близки роднини.
    В последствие циганите влизаха още два пъти,все през прозореца.Някрая се отказах да го сменям и си го оставих счупен,белким си срежат някоя артерия,докато минават.
    Чувството,което имаш,като влезеш в поруган дом е неописуемо- сигурно,като да легнеш с жена си,след като е била в обятията на друг.Нещо такова.
    Както и да е,да не ви отегчавам,накратко-продадох имота за някакви пари,преди да се срещна с някого от крадците, за техен и мой късмет.
    Че на село,ми беше думата,всичко е по две.Как да имаш дом и покъщнина,след като на 100 процента ще бъдат ограбени,ако има късмет стопанинът,докато отсъства.Че иначе лошо.
    И тъй.
  • 7 шшш

    3 0 Отговор

    До коментар #4 от "Ядеитн":

    5 не стигат. 10

    Коментиран от #9

  • 8 filo

    8 7 Отговор

    До коментар #3 от "Така де":

    Обезлюдяването на селата започва след 1944 когато се конфискува частната собственост и много хора емигрират в градовете, за да работят в новоизградените соц предприятия и да заселят новопостроените панелни комплекси. На село остават хората, които са работели в ТКЗС и след тяхното изчезване е нормално селата да са обезлюдени, защото там няма поминък, а и други възможности, които ти дава градът в днешно време липсват.

    Коментиран от #10

  • 9 Ядеитн

    1 0 Отговор

    До коментар #7 от "шшш":

    Пет, пет са - за "добросъвестно" стопанисване! Десет са по другия параграф. Стар гявол съм зная ги тия работи!
  • 10 Sorry

    4 2 Отговор

    До коментар #8 от "filo":

    мой човек, ама си мно-о-о-о-го далече от истината. Сигурно си гледал за ТКЗС-тата и за преди тях само по медии и затова си такова зомби...
  • 11 Али Бабата

    4 2 Отговор
    Другари

    Наистина в периода след 1944 г. в България се одържавява не малка част от собствеността на населението. Тя обаче след това се умножава и на нейна основа се развива една българска версия на социална държава.
    НО!! Знаете ли,че в периода 1989-2001 г. отново протича процес на отнемане на собственост. Това са основните фондове, с които разполага държавата; собственост, близо сто пъти по-голяма от експроприираната от частни лица след 1944 г. Тези средства са принадлежали на всички българи, но са отнети от тях, а след това - унищожени, разграбени и разпределени между хора, съставляващи малък процент от населението. Извършена бе експроприация на собственост, несъпоставима по размери с тази от 1944-1956 г.
  • 12 Гост

    3 0 Отговор

    До коментар #5 от "Пазарен Либерализатор":

    Добро пожелание , но си остава само пожелание. Ако си направиш труда научиш, как е регламентирано това примерно в Турция. Каква е държавната подкрепа,как разчиства пътя ,премахва пречките,и дори осигурява безплатно, първоначалният пожелан брой животни с които да започнеш и да стопанисваш, можеш сам да се сетиш ,какъв ще е нашият резултат ,от изговаряните мантри.
  • 13 Читател

    2 0 Отговор
    Статия без съдържание, само едно разтегане на лукуми.