Едва ли можеше да бъде по-зрелищно: единият от осъдените поглъща отрова в съдебната зала и умира малко след това. Този акт обаче няма да засенчи огромното значение на Хагския трибунал за престъпленията в бивша Югославия.
Що за финал на дейността на Международния трибунал на ООН за престъпленията в бивша Югославия! След като бившият генерал на босненските хървати Слободан Праляк разбра, че присъдата му от 20 години затвор е потвърдена, той се изправи в съдебната зала и заяви: "Слободан Праляк не е военнопрестъпник и не признава тази присъда!". Непосредствено след това той извади малко шишенце, изпи съдържанието му и заяви, че е погълнал отрова. Малко по-късно Праляк почина в болницата.
Това самоубийство беше перфектно инсценирано. Праляк, който има три университетски дипломи и е работил като театрален и телевизионен режисьор, изпи отровата пред камерите с пълното съзнание, че много хора в Хърватия, както и в Босна и Херцеговина следят на живо произнасянето на присъдата. И постигна целта си. Хърватските медии се надпреварваха да обявяват траур за "един хърватски герой". Хърватската президентка, както и външната министърка прекратиха своите визити в чужбина, за да се върнат колкото се може по-бързо у дома. А хърватският премиер заяви: "Този акт е свидетелство за дълбоката морална несправедливост по отношение на хърватите в Босна и Херцеговина".
Всичко това вече сме го чували
Разбира се, хърватите са гневни на трибунала. Те говорят за неспособен орган, за несправедливост и заговор срещу хърватите и Хърватия като цяло. Според Драган Човик, босненски хърватин и член на висшия държавен орган на страната - Президиума, "съдиите са марионетки на онези, които са ги изпратили там". Бошнякът Бакир Изетбегович пък, който също е член на Президиума и син на някогашния босненски президент Алия Изетбегович, отправи похвални слова към трибунала.
И все пак: независимо от демонстративното и трагично в личен план отравяне, ясно се вижда, че тук става дума за едно отдавно познато и често срещано явление: Съдиите на Хагския трибунал произнасят присъдата. Едната страна се чувства като победител, а другата излива възмущението си. И няма никакво значение дали става дума за хървати, сърби или бошняци. Сърбите не престават да подчертават, че техните обвиняеми са осъдени на общо 1 200 години затвор, към които се прибавят и четири доживотни присъди. Ето, че и Хърватия вече има свой мъченик, който беше готов да умре за убежденията и за народа си.
Жалко, че дейността на Хагския трибунал приключва с толкова голяма медийна възбуда. Но това все пак не е толкова необичайно. Още от самото начало много от страните на бивша Югославия не одобряваха работата на трибунала и го атакуваха. Съдиите биваха представяни като корумпирани личности и обвинявани във враждебност. Съдебната зала добре помни странните изяви на основателя на Сръбската радикална партия Воислав Шешел, както и агресивните изблици на бившия президент Слободан Милошевич. Те често са напускали залата, обиждайки съдиите.
Светлина в края на тунела?
Въпреки всичко това равносметката от дейността на Международния трибунал за престъпленията в бивша Югослания е положителна. За почти 25 години бяха осъдени 161 души, бяха разпитани над 4 600 свидетели и събрани над 2,5 милиона документи.
Пред съда трябваше да отговарят безброй високопоставени лица, но и "дребни риби", които никога не са вярвали, че могат да бъдат изправени пред съда. Трибуналът установи престъпления, в които никой разумен човек не може да се съмнява. Безброй жертви получиха възможността да се изправят срещу своите палачи, без да се страхуват да ги гледат в очите.
Трибуналът на ООН за престъпленията в бивша Югославия има огромно значение и за по-нататъшното развитие на международното право. За първи път Съветът за сигурност на ООН реши да наложи принципите на Хартата на ООН с юридически средства, а не с оръжие. Затова и германският съдия Волфганг Шомбург говори за "колосален напредък по пътя към повече справедливост".
Всичко това води и до нещо друго: пред народите от бивша Югославия се открива възможността за преосмисляне на миналото и насърчаване на помирението. Макар че досега този потенциал не беше използван - защото (най-вече) политическите елити са са вкопчили в поддържането на изгодната за тях картина на врага.
Със своето ефектно и добре режисирано отравяне и Слободан Праляк даде своя принос в това отношение. И това не беше случайно. Но след като премине възбудата, вероятно насърчаването на мирното съвместно съществуване и развитието на перспектива за бъдещето ще бъдат възможни. Това ще е от полза за всички.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Брат ми
10:28 01.12.2017
2 Morgoth
10:36 01.12.2017
3 Различен
11:16 01.12.2017
4 Гост
Коментиран от #5
13:53 01.12.2017
5 Нафарфорий
До коментар #4 от "Гост":
Да, разни главорези, насилници и пласьори на хероин, търговци на органи, според съда в Хага те се по-големи пацифисти от Махатма Ганди И СА ОБВИНЕНИ ЗА КРАЖБИ И ПОЛУЧАВАТ СПРАВЕДЛИВА ПРИСЪДА ОТ 2 ГОДИНИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!17:04 01.12.2017
6 Али Бабата
Т.е.съдът в Хага съди избирателно и стана символ на мракобесие и безправие. Срамно е на континент с претенции за хуманност да съществува подобна пародия на съд.
Спретналите този фарс даже не могат и да проумеят колко различно нещо в сравнение с тях е славянската душа! Съдиите гледаха като типични сащисани ботове.Здрав и звучен балкански шамар за кукловодите оттатък и техния мекокиткест слугинаж от ЕС.
Този бе Човек на честта!
Който има поне малко съвест и честност ще почете жертвите на този много ”справедлив” съд. Международен съд,на който ,НЕ ще бъдат съдени виновниците за трагедиите в Ирак.. защото именно ТЕ са престъпниците организирали този съд!
Коментиран от #12, #13
19:32 01.12.2017
7 радев
20:09 01.12.2017
8 Севар
23:39 01.12.2017
9 Джентълменът русофил
07:39 02.12.2017
10 толерантен
08:57 02.12.2017
11 😀😀😀
19:45 02.12.2017
12 Хасан
До коментар #6 от "Али Бабата":
Не си прав...Турските генерали се съобразяват с международното право и воюват срещу марксистко ленинска терористична организация ПКК...Тая организация използва тероризъм ,насилие срещу цивилното население и органите на реда...Организацията е обявена за терористична в Европа и Сащ ...ПКК като всяка комунистическа организация убива също и кюрди интелектуалци които не споделят комунистическите идеи...като пример БКП и масовите разстрелите на члернове на БЗНС и други партии след 9.09.1944Коментиран от #14
09:41 03.12.2017
13 Хасан
До коментар #6 от "Али Бабата":
Славянския комунистически фашизъм трябва да се осъди...не знам дали има масови хърватски ,сръбски гробове като на бошняците в Сребреница..не знам дали има изнасилени сръбкини ,хървтски жени като бошначките...а да сте видели лагери на смъртта ,масови разстрели на момчета над 16 годишна възраст???....и всичко тая ненавист е заради измислената антитурска история ,написана от измислени поеми и романи..09:46 03.12.2017
14 Али Бабата
До коментар #12 от "Хасан":
Точно така!Както турските генерали и техните съюзници смятат кюрдите за терористи,по същият начин югославските генерали гледат на бошняците..но едните ползват привилегии,другите,не.Тук няма сраведливост,има интереси.
Някой бе казал, че "когато силата влиза през вратата, правото излиза през прозореца". Нещата са замислени и предрешени от две войни, чрез "миротворческа инвестиция "Бондстийл" и се реализираха успешно в центъра на Европа посредством стимулирането на укорими /но печеливши/ основни "икономически поминъци" на Косово/ само Косово притежава най-богатите запаси от природни суровини в Европа на запад от Русия/…плюс геополитическо превъзходство.
09:23 04.12.2017