27 Януари, 2019 07:02 4 040 14

Лазар Копринаров пред ФАКТИ: Мадуро контролира Венецуела с армията

  • венецуела-
  • николас мадуро-
  • лазар копринаров

Професор Лазар Копринаров коментира ситуацията във Венецуела пред Факти.бг

Лазар Копринаров пред ФАКТИ: Мадуро контролира Венецуела с армията - 1
Снимка: БГНЕС/EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Основната сила на президента на Венецуела Николас Мадуро е в армията и по-скоро в ръководството на въоръжените сили. Той получава солидна подкрепа от Китай и Русия, които са инвестирали много в страната му и тя им дължи милиарди.

Най-същественото е, че ситуацията в страната е трудна за понасяне, като там има бедност и недостиг на елементарни продукти.

САЩ могат да нанесат удар върху икономиката на Венецуела, ако наложат ембарго върху вноса на петрол от нея.

Това заяви в интервю за ФАКТИ експертът по международни отношения и бивш дипломат във Венецуела професор Лазар Копринаров.

Той коментира ситуацията във Венецуела, след като опозиционният лидер Хуан Гуайдо се самообяви за президент и получи международна подкрепа от САЩ и Запада.

Как ще коментирате решението на опозиционния лидер Хуан Гуайдо да се самообяви за президент на Венецуела? Може ли това да накара Николас Мадуро да напусне поста или е възможно да се стигне до граждански конфликт в страната?

Трудно е да се предвиди. По-скоро може да се очаква второто, от колкото първото. Проблемът е в това, че основната сила на Николас Мадуро е в армията и по-скоро в ръководството на въоръжение сили.

В същото време зад опозицията стои подкрепа от голяма част от гражданите. Според някои проучвания над 80% са хората, които искат Мадуро да напусне поста си.

Подкрепа за Гуайдо обявиха в Латинска Америка и по света. Тоест Мадуро е изолиран в международен план. Той получава подкрепа от Китай, Русия, Турция, Иран, Боливия и още няколко малки държави.

Най-същественото е, че ситуацията в страната е трудна за понасяне. Мизерията е огромна, а дефицитът на основни стоки голям. Това е причината толкова значим да е процентът на венецуелски граждани, които да искат промяна. Те свързват промяната с това Николас Мадуро да напусне поста си. Това очакват.

Венецуела се намира в тежка икономическа криза от 2013 г. Как Мадуро успява да запази властта си толкова дълго време, след като страната му е такова състояние от толкова дълъг период?

Няколко са причините за тази устойчивост на режима. Това е режим, който получава солидна подкрепа от страна на армията. Половината от министрите на Мадуро са генерали.

Той получава солидна подкрепа от Китай и Русия. Те са направили огромни инвестиции в страната и Венецуела им дължи милиарди. Китай, Русия и някои други страни не са заинтересовани от промяна на режима.

През последните две, три години опозицията беше доведена до едно музаечно състояние. Това стана поради лични вражди и неумение да се намери общ път, за това какво да се справи с Мадуро и след него.

Други причини също могат да бъдат изтъкнати, но ми се струва, че тези са основни да обяснят трайността на режима на Мадруо. Аз обаче мисля, че някои от тези причини вече са отстранени.

Гуайдо съумя, въпреки младостта си, за един много кратък период да обедини около себе си, както умерени, така и радикални представители на опозицията. Това не можеше да се случи през предишните години. Сега се получи. Един млад човек вдъхна сили на опозицията.

През последните две години опозицията беше като заспала. Той успя да създаде представата, че те са силни, когато са единни и да ги обедини около себе си.

Големите сили имат различни позиции за случващото се в страната. Може ли това да я превърне в арена на международен конфликт, както се случи със Сирия?

По принцип е възможно, но аз не вярвам, че ще се стигне до там. САЩ нямат интерес да предизвикват граждански войни около себе си. Смятам, че има далеч по ефикасни средства за указване на натиск над Николас Мадуро. Един от тези варианти е свързан с ембарго върху износа на петрол за САЩ. Венецуела дължи над 95% от валутните си приходи на износа на петрол. Една трета от този износ е за САЩ.

Венецуела изнася около 500 000 барела нефт дневно за САЩ. Ако президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи забрана за вноса на петрол от Венецуела, това ще е ужасен удар за икономиката на тази страна, която и без това е полужива. Това е вариант за действие.

Венеуцела беше част от една голяма лява вълна, която заля Латинска Америка преди две десетилетия, но сега много от тези режими започнаха да падат. Може ли да се каже, че конфликтът в страната показва нов политически модел в региона?

Лявата вълна, може да се каже радикално лява, която се наложи от 1999 г. до 2015 г., вече се изчерпва. В момента освен Венецуела на Мадуро има само няколко други такива режима. Това са Даниел Ортега в Никарагуа, Ево Моралес в Боливия и близка до тази линия е властта в Ел Салвадор.

Всичко започна от промените в Аржентина, в последно време и в Бразилия. Латинска Америка никога не е била с единна политическа линия или тенденция. Както в Бразилия победи един крайно десен кандидат като Болсонаро, почти по същото време в Мексико победи един доста ляв политик като Обрадор.

Да, има голям отлив от лявата вълна. Това обаче не означава, че цяла Латинска Америка е дясна. Има различни политически влияния.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Момчето

    41 8 Отговор
    АЗ СИ МИСЛЕХ ЧЕ ВЕНЕЦУЕЛА Е В КРИЗА ОТ АМЕРИКАНСКИТЕ САНКЦИИ ? НАЛИ ТОЧНО ПО ТОЗИ НАЧИН САЩ СВАЛЯТ ПРАВИТЕЛСТВА

    Коментиран от #3

  • 2 среднощен

    39 2 Отговор
    Където има петрол винаги "лъха" "Сибирски студ" и "Американско лицемерие"..!? В последно време и Китай не остават по-назад в "световните спорове"..!? Иначе, схемата от Френската революция насам е една и съща - народа се докарва до мизерия и пада статуквото..!?
  • 3 Нещо мирише

    27 4 Отговор

    До коментар #1 от "Момчето":

    Еми ти не вярвай на всичко което говори този, неща са доста по различни. Това че някой има звание Професор не е имунизиран срещу лъжи!

    Коментиран от #11

  • 4 Anonim

    9 4 Отговор
    Работил съм в Каракас столицата им мизерия яка е там

    Коментиран от #6

  • 5 Хисторик

    32 7 Отговор
    Николас Мадуро а преди него и Уго Чавес какво са виновни че в страната селското стопанство е западнало? Истината е че някой на север огъва ръцете и заплашва че който търгува с Венецуела ще има проблеми! Във Венецуела бяха национализирани само петролните находища нищо друго,след това е конспирацията в знак на отмъщение! Петрола е само един сектор от икономиката.
  • 6 Хисторик

    25 3 Отговор

    До коментар #4 от "Anonim":

    Защото в Мексико сити е по-хубаво ли?? Латинска Америка си мизерия по начало! Индианците не са от най работливите, а и който е бил колония е логично. Африка също е мизерия!
  • 7 Професор Лазар Копринаров

    7 2 Отговор
    Завършва Софийския държавен университет със специалност философия, а след това - Московския държавен университет със специалност философия и специализация по естетика. Темата на дисертационния му труд е „Културата срещу крушението. Идеите на Ортега-и-Гасет за културата“.
    Помаците винаги са най-върлите мюслита,та и политиката е така!!
  • 8 Румяна Костова

    16 4 Отговор
    Гуайдо е успял да обедини много фракции от опозицията срещу Мадуро !Дали това е толкова трудно ,ако имаш американски експерти зада гърба си,които ти пишат прочуствените речи и ти плащат за професията опозициоер? Позната американска схема,поставяш някоя страна под санкции,за да обеднее народа и и да се опълчи срещу властта и в подходящия момент поставящ подкован и обработен свой човек начело.
  • 9 Киро

    7 1 Отговор
    Лазарчо ти за родината си не милееш та чужда ще оправяш.
  • 10 интересни факти

    16 3 Отговор
    Мадуро контролира народа, чрез армията,Бойко Борисов ,чрез прокуратура,съд и Полицията, не разбирам каква е разликата?
  • 11 истината е ужас

    6 1 Отговор

    До коментар #3 от "Нещо мирише":

    Особенно ако е Професор от БАН, "Приют за безработни дядовци".
  • 12 охо бохо

    8 1 Отговор
    Още един професор, който осребрява титлата си ! Угоднически коментар !
  • 13 Опечален

    6 3 Отговор
    Мили Боже.........щом като такива като този са професори.......майка ни жална! На всичко отгоре е бил посланник във Венецуела!!!!! Сега, господа, ЯСНО ЛИ ВИ Е ЗАЩО СМЕ НА ТОВА ДЕРЕДЖЕ!!!!???? И с вътрешната и външната политика!!! Затова страната ни е с две национални катастрофи и смело и уверено ВЪРВИ КЪМ ТРЕТА! Кагото се разпадне шутовския ес-ки съюз (замалко да го напиша с две еднакви букви!), тогава ще гледаме сеира на нашите "политици"!!! Ние народа, с изключение на соцвремето ВИНАГИ СМЕ СИ БИЛИ БЕДНИ, да му мислят новобогаташите!! Хи-хи-хи.....няма да могат да си платят тока на палатите!
  • 14 Да питам

    9 1 Отговор
    От къде на къде няколко бизнес настроени президенти ще казват, че не признават определен държавен глава. Как признаха правителството на тиквата след Костинбродските бюлетини? Демокрацията е управление на народа/буквално/. За съжаление се вижда, че в така наречените стари демокрации това не е така. Ако сме умни, ще се поучим от грешките на другите и няма да ги допуснем.