Индийската държава отмени конституционното право на автономия на Кашмир. Досега Кашмир беше със статут на пълноправен щат, но след въпросното решение на индийското правителство, географската област вече ще е със статут на присъединена територия под федерално управление. Това решение на индийското правителство е може би най-осезаемото събитие на международната политическа сцена през последна седмица. Пакистан, държава, която е съсед и вечен враг на Индия, очаквано осъди това решение, отказа да го приеме и се обърна към Съвета за сигурност на ООН. Кашмир е изключително деликатна територия, със силно преобладаващо мюсюлманско религиозно общество, в което индийците и Индия като държава, определено не са на почит, макар и практически да се намира на територията на днешна Индия. В тази връзка от ФАКТИ потърсихме за коментар арабиста Владимир Чуков, който направи обстоен исторически преглед и анализ на текущите предпоставки в този все още невъоръжен конфликт между Индия и Пакистан.
''Това е едно много старо огнище на напрежение. Една конфликтна точка между двете части на бившата Британска империя, разделена на един религиозен принцип, който особено в края на XX век, XXI век, някак си този принцип заложи мини, които няма как да не гърмят. Нека да кажем, че тази част на Индия, всъщност би трябвало конструкторите на тези две държави, да заложат в западната държава. Тоест в Пакистан. Но така се решили, така е решила колониалната власт, че тази територия остана като част от Индия'', започна с разяснение коментара си арабистът Владимир Чуков.
''Проблемът какъв е? Проблемът е, че имаме съществуването на две бих казал несъвместими от религиозна гледна точка общества, а за съжаление и държави, които сами по себе си воюват на различни територии. Било то по граничната, каквато е Кашмир, било то, ако искате и в Афганистан. Kaкво имам предвид? Държавата Пакистан е изградена на религиозна основа. Нещо повече - там има кръгове, има сили, има политически субекти, които реално изповядват радикалната форма на исляма, на сунитския ислям. Поради тази причина погледът, оценката, външната политика на тази държава спрямо Индия, е базирана на пълния нихилизъм'', отбеляза Владимир Чуков пред ФАКТИ.
''В исляма има един принцип, по силата, на който се признават само последователите на небесните религии. Става въпрос за християнството, юдаизма и исляма. Ето тук всъщност е заровено кучето на вечния конфликт между двете държави. Ако последователите са на не небесна религия, на не монотеистична, то тогава те трябва да бъдат ислямизирани насилствено. Нека да кажем, че не един или двама последователи на тези радикални религиозни кръгове, считат Индия за най-голямата езическа държава в света. Тоест те трябва да бъдат ислямизирани насилствено. Носители на тази идеология в държавата Пакистан, вече прикрито, тъй като става въпрос за държавническа форма на управление, или пък открито в лицето на субекти, терористични субекти, които се раждат именно в пакистанската част и респективно имат своите последователи на територията на Кашмир, а съответно от това следват постоянни нападения, постоянни терористични атаки. Вероятно мнозина си спомнят втория или третия най-голям атентат в света, става въпрос за атентата в Момбай преди години. Организацията на атентата бе дело на пакистански екстремисти, мюсюлмани екстремисти'', разказа и припомни арабистът Владимир Чуков.
''Това е постоянно генериране на подобен тип напрежение. Какво предприе Индия? Индия предприе даване на някакви бонуси на това население, те имаха специален статут, но бе така за да могат да потушат това напрежение. Това е изкуствена ''история''. Като сложите фанатизма, религиозната нетърпимост и ниския жизнен стандарт, всичко това някак си изглежда като палиатив в зле скроените държавни граници. Съответно след като Индия премахна този статут, досещате се какво се получи. Бяха им отнети привилегиите, което автоматично настрои тези крайни кръгове, които изповядват религията като основен принцип на оценка и държавнически филтър. Приема се като нещо, което е взето. Преди беше дадено, а сега е взето'', уточни той.
''Ако видим и кои реагираха по начин осъждащ индийската държава за действията ѝ, разбира се, че на първо място е Пакистан, а на второ място видяхме нашия съсед Ердоган, който призова индийското правителство да преразгледа тази своя политика. За съжаление това, което се случва между Индия и Пакистан е част от десетилетната битка между две държави, които имат взаимоизключващо се съдържание. То е заложено още от времето на Британската империя, така че Perpetuum mobile.. (вечно движение), един кръг, който се върти и има различни измерения'', заяви още Владимир Чуков.
''Трябва да се добави и фактът, че за съжаление и двете държави са част от клуба на ядрените държави, което хвърля още по-голяма сянка на тревога, не само в регионален, а и в международен план. Не случайно международната общност, САЩ нееднократно са обръщали внимание, че напрежението между двете държави не е рутинно, а носи в себе си потенциала да се превърне в нещо много разрушително. Това, което ние в момента наблюдаваме е с потенциал на много по-сериозен конфликт, отколкото тези, които виждаме в Близкия Изток или Африка, защото там няма ядрени оръжия'', завърши коментара си той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Сиромаха
10:35 10.08.2019
2 отегчен
Коментиран от #12
10:35 10.08.2019
3 kimi
10:46 10.08.2019
4 онзи
11:08 10.08.2019
5 Винаги
Винаги!
11:24 10.08.2019
6 Лекар БГ
Британско отмъщение и подлост-това е днешното положение в Индия,Пакистан,Бангладеш и Кашмир.Както и в щата Пенджаб.Все етнически и генетични индийци,разделени на религиозен принцип. "Разделяй и владей"никога не е бил мъртъв принцип.
Двама души провалят британското владичество в"Перлата на Короната".Дж.Неру-брамин,От най-високо каста и един завършил право в Лондон,адвокат,Махатма Ганди.
По същият начин и принцип,след краят на ПСВ,разделят арабския свят.За да има бъдещи конфликти,където те да се намесват в ролята на "добрите".За да сме свидетели на днешното положение.
11:35 10.08.2019
7 www
Коментиран от #9
11:57 10.08.2019
8 тоя
11:58 10.08.2019
9 IYI
До коментар #7 от "www":
Да се намали населението на Земята с няколко стотин милиона или милиард-два хич няма да е зле. Жалкото е, че при един потенциален ядрен конфликт пораженията върху флората и фауната ще бъдат необратими, а ефектът върху всички нас - опустошителен.12:06 10.08.2019
10 Стефан
12:12 10.08.2019
11 Марко
И ние сме патили от тези високомерни подлеци, но в Кашмир е заровена една много близка възможност за Трета световна война!
12:37 10.08.2019
12 плевен
До коментар #2 от "отегчен":
Моите уважения за Вл. Чуков- най- интересният коментатор в медийното ни пространство. Но за колониалното разделение на Индия използва едно не особено вярно клише. На практика страната получава независимост като една цяла държава. Но започват кървави сблъсъци между религиозните фанатици.Убити са хиляди. Тогава под натиска на Неру, и със съгласието на Ганди, Индия е разделена по религиозен признак. Започва масова размяна на население, причакват се влакове, и отново хиляди убити. Къде виждате ролята на лошите колониалисти, освен че са ги извадили от първобитното състояние?Коментиран от #15, #20
12:45 10.08.2019
13 Голям прос
Коментиран от #14
12:46 10.08.2019
14 Лекар БГ
До коментар #13 от "Голям прос":
Абсолютно.И то в в най-лошият смисъл "дупе и гащи "с ЦРУ.Територия за мръсни операции.А иначе,генетично е доказано,че скъпите ни сънародници с вроден тен,са с произход Бангладеш./бивш Южен Пакистан,по британските разделения/.
13:03 10.08.2019
15 отегчен
До коментар #12 от "плевен":
Знаем как започват тези "кървави сблъсъци", по технологията на "пролетите". То си е цяла наука. Наука за злоупотреба с простотията на хората. Както съм писал: разделяй, НАСЪСКВАЙ едни срещу други...13:23 10.08.2019
16 Важното ече са симпатични на дъртата
14:52 10.08.2019
17 NikNay
15:34 10.08.2019
18 1122
Коментиран от #19
15:37 10.08.2019
19 Хасан
До коментар #18 от "1122":
Ами англичаните по такъв начин владееха света и след края на ВСВ са изместени от Сащ...загубиха влияние за сметка на Сащ..19:11 10.08.2019
20 Марко
До коментар #12 от "плевен":
Кратък, но много старателен препис на твърденията на официалната английска историография. Без споменаване на Маунтбатън и Радклиф, за да не се разсейва публиката излишно. Разбира се, няма и разкази за "раздаване на понички" и прочее инструменти на задкулисната дипломация, така любима на поданиците на английската кралица. Просто национална особеност у англичаните. Налична и у някои българи, склонни към ибрикчийство.21:14 10.08.2019