21 Декември, 2019 19:12 3 468 7

Неминуем Брекзит: ефектът на британското "освобождаване"

  • великобритания-
  • брекзит-
  • борис джонсън

Пътят към излизане на Великобритания от ЕС вече е свободен

Неминуем Брекзит: ефектът на британското "освобождаване" - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Пътят към излизане на Великобритания от ЕС е свободен: британският парламент одобри с голямо мнозинство споразумението за Брекзит. Оттеглянето от единния блок е неминуемо. Но едва ли ще протече бързо и гладко.

Коментар от Барбара Везел

Гръмкият му призив "Спрете Брекзит" се бе превърнал в постоянен фон за всички журналисти пред парламента, докато в Камарата на общините течаха безкрайни и ожесточени дебати. И в студ, и в пек, повече от година Стив Брей и неговите съмишленици развяваха европейските знамена пред камерите на международните телевизионни екипи и протестираха срещу Брекзит. В този съдбовен петък обаче Брей сам застана край загражденията, въоръжен само със син чадър с 12 златни звезди. Съпротивата в и извън парламента се срина. „Днес е мрачен ден за Великобритания“, промълви Брей, който стана известен със своя неотстъпен протест срещу Брекзит.

Краят на една тъжна история

Борис Джонсън впрегна всичките си ораторски умения, за да постави още в края на тази седмица отново на гласуване проектозакона за излизане от Европейския съюз. Законопроектът предвижда нови моменти - например изключва се възможността за удължаване на преходния период и се намалява ролята на парламента в бъдещите отношения с единния блок. Гласуването премина този път гладко, проектозаконът беше одобрен с 358 на 234 гласа. Премиерът има зад гърба си солидно мнозинство от верни поддръжници, които дължат изборната победа и мандатите си именно на него. Вече нямаше кой да му противоречи. Затова пък брекзитърите изразиха своя триумф над все още останалите противници на Брекзит със заядливи закачки от рода на: Merry Brexmas и „Всичко, което искам за Коледа, не е ЕС“.

Премиерът настоя от тук нататък страната да гледа напред. "Тъжната история от последните три години и половина завърши", а етикети от сорта на "римейнъри" и "брекзитъри" остават в миналото, заяви Джонсън. Той каза, че не би искал да чува повече думата "Брекзит", а министерството за Брекзит и бездруго ще бъде разпуснато. В трогателно слово премиерът за пореден път възхвали славното бъдеще и независимостта на Великобритания след „освобождаването“ ѝ от ЕС и заяви, че сега пред нея ще се разкрие „океан от възможности“.

Борис Джонсън остана непоколебим в позицията си по същество. Според него, краткият срок за преговори с ЕС ще укрепи позицията на британската страна в преговорите с Брюксел. Освен това Джонсън не желае никакво бъдещо привеждане в съответствие с регламентите и правилата на ЕС. Което показва, че всички високопарни приказки за близките отношения с европейските „партньори и приятели“ в бъдеще опират единствено до споразумението за свободна търговия.

Опозицията е на дъното

След гласуването в петък Камарата на общините ще трябва отново да се заеме с подробностите около закона за излизането от ЕС в началото на идущата година - но това ще са вече само формални процедури. Същото се отнася и за предстоящото гласуване в Камарата на лордовете - вече не съществуват никакви пречки за оттеглянето на Кралството от ЕС в края на януари. След като гласуванията в Лондон приключат, Европейският парламент ще трябва да даде своето одобрение, но това също е просто формалност.

Единствено от опозиционната лейбъристка партия, която все още е в шок след тежкото поражение на изборите, отново бяха отправени предупреждения. Според нейни представители, проектозаконът е лош, независимо че Камарата на общините го прие с голямо мнозинство. Проблемите, които ще възникнат след Брекзит тепърва предстоят, предупреди Киър Стамър, който е сред фаворитите за приемник на лидера на лейбъристите Джереми Корбин. Много от колегите му обаче не се солидаризират с неговото мнение: шестима депутати от лейбъристите този път гласуваха за правителството, 32 се въздържаха.

Преговори за ново споразумение - от февруари

Когато на 31 януари в 23:00 ч. британско време Брекзит официално приключи, дискусиите в Брюксел за бъдещите отношения ще могат да започнат - и то още на 3 февруари. Преговарящ от страна на ЕС ще е отново Мишел Барние, а позицията на Лондон най-вероятно ще защитава Майкъл Гоув.

След вота в Обединеното кралство председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел приветства факта, че сега вече има някаква яснота за бъдещето. От друга страна, той посочи, че ЕС настоява за принципа на "равнопоставеност", което означава, че Великобритания ще може да има достъп до вътрешния пазар само ако се придържа към европейските регулации и стандарти.

В Брюксел важи принципът „достъп до пазара срещу спазване на правилата". Но ако Борис Джонсън не желае да се съобразява с това, всичко ще се сведе до едно безплодно споразумение за свободна търговия със стоки. ЕС сключва подобни споразумения само с трети страни, които не са особено близки до съюза и не са готови на допълнителни отстъпки. Мнозина все още не искат да повярват, че една страна като Великобритания, която до неотдавна е била член на ЕС, всъщност ще се окаже толкова далеч от останалата част на Европа.

Във всеки случай след вчерашния вот в Лондон и абсолютната победа на привържениците на Брекзит е ясно, че преговорите вероятно ще са трудни и горчиви. Сега вече ще става въпрос главно за защита на вътрешния пазар, както държавните ръководители на ЕС многократно подчертаваха през последните седмици и месеци. В следващия кръг от драмата за Брекзит държавните ръководители ще трябва отново да демонстрират единство, за да се защитят срещу британско правителство, което заплашва от партньор да се превърне в конкурент.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 розово

    20 3 Отговор
    Е С в момента прилича на българското здравеопазване.За това британците ги разбирам.
  • 2 Това е началото на края!

    8 1 Отговор
    Не,не на Англия!Не ме разбрахте правилно!
  • 3 Някой

    8 2 Отговор
    Ако икономиката на Англия "дръпне" още през първата година,това наистина ще бъде края на ЕС,понеже много бързо и други ще обяват "екзит" от тъпата политика на Брюкселските чиновници.
  • 4 Антисоциалист

    9 4 Отговор
    Господа, в една твърде обща за Великобритания и уважавана там Песен се казва:"..англичанинът никога няма да е роб" и тя не е променяна досега. Но Брекзитът стана, не само защото там си помнят националната песен, а защото смисълът й е техният смисъл в живота им.
    Нашата Песен бе променяна няколко пъти. Не че текстовете на великите ни автори са лоши, а защото се избират за Песен не според смисъла вложен от авторите им, а според мераците на управляващите ни за да спекулират те с текстовете на вликите ни поети. "Българио мила, земя на герои... "? бе неподходяща някому на власт - не са му нужни борби и герои, а му е нужно "ти си земен рай". Не заради Родината и Народът й, а за да ни внуши, че "райско" му е управлението, агентът на Гешев бай Ви господар Тошо и слугите му - наши господари използваха текста на Великия Иван Вазов за да ни внушават, че сме в рая им.
    Не само тук е така.
    Евроимперците използваха "Прегърнете се, народи" на Великана на музиката за да поробят европейските народи.
    Плащаха за естрадни песнички "Юнайт, юнайт Юроп" та да стане "роб", та и "питекантроп" подчиненият им Ччовек.
    Нямаше поне допитване до народите за "влизане". т.е. робство в Европейския съюз, т.е. в Евроимперията - мечта на Хитлер.
    Смисълът на песните на творците е велик, използвачеството им е гнусно.
    Оказа се, че във Великобритания помнят и знаят смисъла на химна си и че робството е гнусно.

    Коментиран от #6, #7

  • 5 onq s konq

    2 3 Отговор
    Рошавият клоун нагази в блатото. Този ентусиазъм, плод на пропагандата бързо яе се разсее от грубата действителност и загубите за кралството
  • 6 преди

    4 0 Отговор

    До коментар #4 от "Антисоциалист":

    няколко дни гледах различните редакции на нашият химн и тогава осъзнах че България дори и след освобождението не е била свободна.
  • 7 Казуар

    0 0 Отговор

    До коментар #4 от "Антисоциалист":

    Вероятно искаш робство в Евразийския съюз.