7 Август, 2020 21:30 4 699 22

Възходът и падението на Аржентина

  • аржентина-
  • песо-
  • хуан доминго перон

До средата на 20-и век упадъкът изглежда немислим: докато в целия свят бушуват световни войни, аржентинската висша класа живее охолно

Възходът и падението на Аржентина - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Една от най-богатите държави в света - такава е навремето Аржентина. Но от това не е останало нищо след осем държавни фалита, довели до безподобен провал.

 

В края на 19-ти век икономистите вещаят бляскаво бъдеще на Аржентина. Тя е изключително благосъстоятелна държава, а "богат като аржентинец" става често споменаван израз. Но от елитния клуб на най-богатите Аржентина стигна до безпрецедентно икономическо дъно. Какви са причините?

Оазис в свят на войни и несигурност

До средата на 20-и век упадъкът изглежда немислим: докато в целия свят бушуват световни войни, аржентинската висша класа живее охолно. Строят се бляскави вили и големи фабрики, богаташите яздят породисти коне и прекарват летата в Париж, за да са в крак с последния писък на модата. Икономиката на Аржентина расте с по 5 процента годишно. Страната постига най-високите доходи на глава от населението в света, а запасите от природни богатства като вода, газ и нефт изглеждат безкрайни. Допълнителен двигател за икономиката е продажбата на месо, зърнени култури и кожи в раздираната от кризи Европа.

В края на Втората световна война песото е най-стабилната валута редом с долара и паунда. Аржентина е най-богатата и най-влиятелната страна в региона, далеч пред Бразилия. Тя се превръща в магнит за търсещите работа италианци и испанци. През 50-те години средният доход на човек е значително по-висок, отколкото в Германия. 

Упадъкът започва при Перон

Но зад бляскавите фасади сривът вече е започнал. И той е дълбоко свързан с един политик, който печели президентските избори през 1946-а година - Хуан Доминго Перон. Бившият генерал обещава нов път, различен и от капитализма, и от социализма, но всъщност полага основите на бъдещата мизерия.

Основният принцип на Перон, следван и от всички негови наследници на поста гласи: харчи повече, отколкото печелиш. И ако това вече е невъзможно, прави дългове, печатай пари и накрая остави инфлацията да галопира. До 1949-а година държавните разходи се утрояват, а до 1955-а се удвоява броят на държавните служители.

Съпругата му Евита - "ангелът на бедните", пръска с лека ръка постъпленията от продажбата на говеждо месо и на зърнени култури: средствата за социалните помощи, за които Евита и Перон и до днес са на почит в страната си, не са обезпечени, а корупцията заема трайно място в обществото.

Мотото е "Аржентина на първо място": слабата местна промишленост е защитена с митнически бариери, плащат се по-високи заплати и социални помощи, колкото е възможно повече се произвежда в самата Аржентина. Инвестира се в газопроводи, електрическите компании и телефонната мрежа. Основан е огромен брой неефективни държавни предприятия. Перон решава и да национализира държавните железници, които изкупува от Великобритания. 150 милиона паунда се дават за скъп скрап и разбита железопътна мрежа с дължина 43 хиляди километра. Като национален триумф се празнува решение, което вкарва страната в първата ѝ тежка икономическа криза.

Под натиска на хиперинфлацията

По време на военната диктатура между 1976-а и 1983-а външният дълг достига рекордни размери, включително заради нелепата война на Фолклендските острови, която Аржентина губи през 1982-а и която събаря хунтата. След това в новата вълшебна дума в Аржентина се превръща хиперинфлацията, поради което президентът Раул Алфонсин се разделя с поста си.

Неолибералът-перонист Карлос Менем поема властта с обещанието за период на "пица и шампанско". Следва приватизационна вълна, печалбите от която потъват в неизвестни посоки. Хиперинфлацията е заменена от валутен борд - песото е обвързано с американския долар и се търгува 1:1. Като по чудо аржентинците вече разполагат с долари, наслаждават се на ваканции в Маями и си позволяват автомобили, произведени в Германия. Менем съкращава социалните разходи и реприватизира железниците. Между 1992-а  и 1999-а държавните разходи нарастват с цели 50 процента. През 2001-а дългът достига зашеметяващите 160 милиарда долара, което води до държавен фалит през декември 2001-а година.

Оттогава насам Аржентина така и не се възстановява. Рецептите на Международния валутен фонд нанасят повече вреда, отколкото полза. Буенос Айрес е изоставен от инвеститорите, които са възпрени от липсата на сигурност. Страната продължава да е управлявана от президенти, които от фискална гледна точка правят точно обратното на това, което са предприемали техните предшественици. И е населявана от хора, които често гледат на държавата само като на дойна крава - страната, която всъщност има всичко необходимо, за да просперира, и която беше споменавана преди век редом със САЩ. Днес тя има невероятните дългове от 323 милиарда долара.

 


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 20 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 kvy

    53 8 Отговор
    От цялата статия разбрах, че трябва се стои далеч от МВФ. Другото, което забелязах е, че при валутен борд е имало стабилност. Като гледам ние правим точно това, което не трябва. За всичко се съветваме с МВФ и Световната банка, и се разделихме с борда!

    Коментиран от #12

  • 3 селтак

    28 2 Отговор
    Тоо филм съм го гледал!
  • 4 Избягал от чифутите

    21 28 Отговор
    Аржентина е била добре,докато не са я налазили комунистите от еврейския интернационал!.....Не случайно Адолф-велики е избягал там след края на втората световна.
  • 5 Маке от Северот

    24 19 Отговор
    Смех...Гръция имаше 360 милиарда...и кво...па живеят по добре от татарите

    Коментиран от #6

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Пламен

    10 2 Отговор
    Ха сега ДойВелето да велне на сменника кранист Улрих, че от утре децата му спират да ходят на кино, защото е пандемия и на ГЕРПерската мафиотска схема и трябват свежи дойчемарки. А Банкоматът на Мафията е кой, мили Улрих - Европейският съюз. И коя баба зарежда редовно машинката?! Ха позна Улрих. Кажи сега: Честит сбор Улрих.
  • 8 дядо ви от бг

    25 4 Отговор
    да, знаем коя е била тази" висша класа" и после кой им направи банкрутите, като Венецуела/ значи малка Венеция/, след Венецуела и на нас ни направиха банкрут 1996- 1997 год.понеже не можаха да направят този номер и после започна югославия, украина, слабите места в европа !
  • 9 и нас така

    17 1 Отговор
    Защо ли ми напомня за България ?
  • 10 Батката - баш майстора

    4 9 Отговор
    При 520 милиарда БВП, 320 дълг бе би трябвали да ги съборят. Корупцията и социалистическите глупости им рязказват играта.
  • 11 Батката - баш майстора

    2 5 Отговор
    При 520 милиарда БВП, 320 дълг бе би трябвали да ги съборят. Корупцията и социалистическите глупости им рязказват играта.
  • 12 Чукча писател ...

    10 12 Отговор

    До коментар #2 от "kvy":

    Нищо не си разбрал. Трябва да се стои далеч от социалисти, комунисти и популисти . Обещава ли ти висока заплата, безплатни чудесии, без точен разчет от къде ще дойдат парите, гони го със сопа.

    Коментиран от #17

  • 13 следваща е турция

    8 2 Отговор
    краварите не искат да има други силни държави още повече с валута равна на тяхната. Целия свят ще изровят само и само те да си печатат зелените гущери. Сега наред е Турция , която вървеше по тоя път.
  • 14 наблюдател

    7 0 Отговор
    Бъдещето е на Аржентина.
  • 15 Чонкин

    0 4 Отговор
    Ше давате подслин на нацисти а? Ей ся ше ви обадим!
  • 16 Аржентина е пример

    4 0 Отговор
    как с малко корупция отвътре и много "помищ" отвън нещата винаги ще са зле.

    Коментиран от #18

  • 17 Bsndn

    4 1 Отговор

    До коментар #12 от "Чукча писател ...":

    Тези които си изброил заедно с всякакви други "строеве" имат едно и също сатанистко задкулисие...
  • 18 Ха ха

    9 0 Отговор

    До коментар #16 от "Аржентина е пример":

    Не е точно така, корупцията в Аржентина е сериозна, достатъчна за да затънат дълбоко, а ролята на МВФ И Световната банка е веднъж затънали, никога да не изплуват...
  • 19 Аржентина

    6 0 Отговор
    В буквален превод- сребърна земя.
  • 20 ДА ИЗМЕТЕМ крадливата пасмина ГЕРБ

    15 0 Отговор
    Венецуела е държавата с най-големите нефтени залежи в света. Понеже не ги подари на хАмериканците, те я фалираха. Подобно нещо се случи с България, когато Жан Виденов отказа на Сорос...

    Коментиран от #21

  • 21 ДА ИЗМЕТЕМ крадливата пасмина ГЕРБ

    7 0 Отговор

    До коментар #20 от "ДА ИЗМЕТЕМ крадливата пасмина ГЕРБ":

    Допълнение - После сложиха Иван КРАДЕЦА Костов, в резултат на което той и неговите приятели бързо забогатяха.
    Всички помним т. нар. "американски централи" ТЕЦ "Марица Изток" 1 и ТЕЦ "Марица Изток" 3, БГА "Балкан", "Кремиковци", т.н. "масова приватизация", фондациите "Сапио", "Бъдеще за България" и още много много други. Кой не скача, е червен...
  • 22 йокин

    1 0 Отговор
    ...И ние бяхме,на три морета.