20 Декември, 2020 13:05 2 660 18

БВП и растежът му са ненадеждно мерило

  • икономика-
  • българия-
  • коронавирус

COVID-19 снижи световния БВП, но кризата ни дава сериозен повод да преосмислим икономическия мит за „все повече и повече“

БВП и растежът му са ненадеждно мерило - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Брутният вътрешен продукт (БВП) и растежът му са тъй насъщни за днешното икономическо мислене, че е трудно да повярваме, че БВП е съвсем скорошно изобретение на икономисти като Саймън Кузнец и Джон Кейнс. Първият се опитва в 1932 г. да калкулира загубите на САЩ от Голямата депресия, а вторият в 1940 г. оценява производствения капацитет на британската икономика при мобилизация за война с Германия.

БВП е дете на депресията и войната. Създателите му не го абсолютизират като универсална мярка за икономическо развитие и още по-малко – за жизненото равнище на народа. Кузнец ясно пише, че „националното благосъстояние едва ли може да се изведе от националния доход, определен от БВП... и целите за „повече“ растеж трябва да конкретизират – растеж на какво и за какво“. Робърт Кенеди през бурната 1968 г. повтаря, че БВП „накратко е мярка за всичко, освен за това, за което си струва да се живее“.

Но след Втората световна война растежът на БВП постепенно стана универсално заклинание на прогреса и щастието. Колкото повече, толкова повече! В 1943 г. националната планова комисия на САЩ отчита триумфално пред Ф. Рузвелт, че най-сетне са оставили депресията зад гърба си и че „разширяващата ни се икономика изглежда ще надмине и най-смелите ни очаквания отпреди няколко години и ще донесе на целия ни народ свобода, сигурност и въодушевление в по-богата мяра от когато и да било в историята“. Растежът, увеличаването на пазарния дял, става и алфата и омегата на фирмената стратегия. А също и на домакинството, на отделния индивид.

Същото и в България – и при социализма, дето все ни говореха за „качествено нов растеж“, и сега. И най-сериозният критик на съвременния капитализъм, френският икономист Тома Пикети, изведе закона за растящото неравенство със съотношението на възвръщаемостта на капитала към растежа на БВП.

В продължение на хилядолетия стандартът на живот на обикновения човек не се променя осезаемо. Ускорение настъпва едва с промишлената революция в XVIII в. с изобретяването на модерната парна машина, а особено бурно – с появата на електричеството в края на XIX в. Идеята за икономическия растеж е връстница на промишлената революция и има за икономиката почти същото значение, каквото парната машина и електричеството – за техниката.

В „Богатството на народите“ (1776 г.) класикът Адам Смит пише, че „не действителната величина на националното богатство, а неговото неспирно увеличаване“ вдига надниците на работниците. В началото на ХХ в. ефективността в развитите страни е същински бог и главен резерв на растежа. Експерти с хронометри дебнат най-малката неефективност на фабричния работник – това е „потосмукачната система“ на Тейлър. Не само фабричното производство, но и домакинството, образованието и всички други области на живота се подчиняват на диктата на „все повече и повече“.

Наистина, икономическият растеж през последните 70 години повиши в небивала степен жизненото равнище в много, ако не и всички, страни по света. И това поне доскоро замъгляваше в масовото съзнание факта, че БВП е абстрактна мярка на размерите на пазарната икономика, а съвсем не конкретна мярка на общественото благоденствие.

Не всичко, което се продава, е полезно за общественото благоденствие, и не всичко, което е полезно, намира пазарен израз. Според американския икономист Марк Аниелски идеалният БВП-герой е пушещият цигара от цигара раков пациент, ядящ готова бърза храна, който, на път от химиотерапията към скъпия си бракоразводен адвокат, говорейки по телефона, разбива колата си.

Според американските застрахователни принципи цената на разбитата кола е по-висока от тази на още неразбитата, тъй че като катастрофира, говорещият по телефона водач добавя БВП! Изпушените цигари добавят, и то много БВП, тъй като тютюневите изделия имат най-висока добавена стойност, много по-висока от електрониката. Без ни най-малка идея за здравната и икономическа вреда от пушенето.

Цените на здравните услуги в САЩ са безбожни и не отразяват никаква икономическа логика, освен тази на гигантско преразпределение от джобовете на пациентите, данъкоплатците и работодателите към здравно-индустриалния комплекс. Бързата индустриално преработена храна и захарните напитки добавят към БВП, без да се отчита огромната вреда за здравето на хората и многомилиардните загуби – да вземем само от затлъстяването и ендемичния диабет. Но нали готвенето у дома не добавя БВП! Както и всеки друг домашен труд. Както и гледането и възпитаването на децата у дома. Но затова пък частните уроци добавят!

Цените на адвокатските услуги и правораздаването в САЩ са астрономически, а големият им дял в БВП е предмет на гордост. Още преди четвърт век помня, че в САЩ имаше 900 хиляди адвокати, създаващи безумно много БВП. Тук може да добавим и затъпяващата телевизия, кино, реклама и другите медийни продукти, в това число военните игри и порнографията. А и цените на хапчетата за забрава и щастие – успокоителните, приспивателните, антидепресантите и другите наркотици, на психоаналитичните услуги или масажите в спа комплекси и у дома – компенсиращи липсата на нормални, сърдечни взаимоотношения, на здрави семейства и приятелства, от които полза за БВП няма.

Индуцираната кома, в която пандемията вкара големи части от световната икономика, покрай многото проблеми, ни дава и шанс да осъзнаем крехкостта на мита за „все повече и повече“.

На първо място, растежът на БВП, дори когато е реален, не носи в еднаква степен блага на всички членове на обществото. Напротив, редица авторитетни икономически изследвания през последните десетилетия показват, че почти всички придобивки на растежа на БВП отиват само у най-богатите, а грамадното мнозинство и в развитите страни обеднява относително, пък и абсолютно.

На второ място, ясно е, че – независимо дали приемаме или не всички твърдения на зелените активисти относно промяната на климата, замърсяването и изчерпването на природните ресурси на Земята – ако днешното равнище на материално потребление на „златния милиард“ бъде поне частично достигнато в близко бъдеще от мнозинството от останалите примерно 10 или 12 милиарда жители на планетата, това би имало катастрофални последици за всички ни.

На трето място, очевидно е, че придобиването на материални блага отвъд разумните граници на нашите потребности не ни прави щастливи – напротив! Щастието на човека зависи най-вече от състоянието на отношенията му с другите хора. В които отношения материалните блага, разбира се, също имат място, но в никакъв случай не като самоцел в живота.

Разбира се, рекламата не е глупава и се стреми да маскира купуването на ненужни и скъпи вещи като някаква инвестиция в качеството на отношенията ни с другите хора. Рекламата ме агитира да вярвам, че ако си купя ненужен и скъп комплект кухненски ножове, никоя жена няма да устои на чара ми, щом ѝ покажа колко мълниеносно и тънко режа лук. Или че грамадното, скъпо, гълтащо тонове бензин спортно возило, което рядко ще ми се случи да подкарам извън асфалтови пътища, ще ме направи по-мъжествен и ще ми дари щастливи мигове с буйни приятели или игриви дечица. В действителност придобиването на вещи като самоцел ни заробва, вкарва ни в безкрайно „надбягване на плъхове“, което не можем да спечелим, отчуждава ни от истинските стойности в живота, пък ни вкарва и в дългово робство към банките.

Разбирам, че отчаяната бедност, в която живеят сега много българи, не е най-подходящ фон за размишления за вредата от растежа и потребителството. Знам също, че човек не вярва в искреността на проповедите за самоограничаване на материалното потребление, докато сам не си насмогне на харча и не си засити първоначалния глад за притежаване на престижни стоки. Консумирането на все повече материални блага главно за сметка на достъпен евтин кредит е нещо като официална религия на днешното ни общество, представя ни се и като мяра на свободата ни.

Дано днешната криза помогне да осъзнаем колко пясъчни са основите на тази вяра и да опитаме да направим нещо, преди ножът да стигне до кокала.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 20 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 111

    14 5 Отговор
    БВП са мерило колко може да открадне Герб.
  • 2 zeus

    31 4 Отговор
    2/3 от БВП на България се дължи на услугите, ха се сетете сами дали имаме реална икономика и дали ръста не е просто отражение на покачването на цените ;)
  • 3 БВП

    24 0 Отговор
    е най-голямата заблуда- расте право пропорционално на инфлацията и не отразява реалното количество произведена продукция или услуги.Заедно с него расте и ДДС , затова му радват тези които живеят от данъците на останалите.
  • 4 БВП

    14 0 Отговор
    расте , а борчовете още повече!
  • 5 хахаха

    18 1 Отговор
    добрутру, Пенке ле! сега се сетили, че БВП не измерва реално икономиката на една страна...и за да не бъда голословен, ще дам прост пример...с какво...например с подстригването. В България мъжко подстригване е някъде 5 лв..., в Германия - 20 евро или 40 лв... за една година ако един немец се подстригва всеки месец то той "вкарва" в БВП 480 лв, един българин - 60 лв...вече оттук немския БВП е 8 пъти по-голям от българския...като сложим и това, че Германия е 11 пъти по-голяма по население...смятайте.. защото БВП отчита ПРОДАДЕНИТЕ стоки и услуги...

    Коментиран от #9

  • 6 Баста

    2 0 Отговор
    Несе плашете хора никой неможе да ни задмине Всичко е наред казва баце

    Коментиран от #18

  • 7 данъкоплатец

    1 0 Отговор
    закон за българската икономика:гербава глава алчна и празна, не пълни хазна празна!
  • 8 ГЕРБ=БСП

    8 0 Отговор
    Има икономисти, които вярват, че банковите услуги не трябва да се включват при изчисляване на БВП. Може би и адвокатските хонорари... Вероятно би трябва да се обръща повече внимание на други индикатори като: жилищна площ, потребени храни, горива, електричество, обувки, хладилници, перални, печки ...
  • 9 българин

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "хахаха":

    БВП също дава някаква представа за икономиката - малко или много завишена, но за по-точна оценка трябва и други параметри да се вземат под внимание, по-важните като напр. са внос, износ, дългове, инвестиции, трудова заетост при това на глава от населението. Конкретно за услугите и банковите операции и те трябва да се отчитат към БВП, защото отразяват извършена дейност и плащане за нея.

    Коментиран от #15

  • 10 Йо Несбьо

    3 0 Отговор
    БВП не измервал реалното благосъстояние на една страна... Някой да твърди, че го прави?! Това е просто приемлив критерий за изменението на икономическата активност в една страна в период от една година. Благосъстоянието също е доста условна величина - един немец с €3000 месечен доход може да живее по-зле от българин с 1500 лв на месец. Или да измерват броя автомобили в отделни 2 развити икономики и да кажат: "Ха, тази с 5 млн автомобила е по-развита!", а реално в другата се ползва главно обществен транспорт и велосипеди... Нивата на благосъстояние, според мен, следва да се определят на база годишен среден доход на глава от населението, среден разход за година като стандарт на живот и равнища на собственост.
  • 11 Йо Несбьо

    3 1 Отговор
    А статията е по-скоро с философско звучене, явно с цел човек да се замисли по въпроса за консумацията и реалните ценности. Съмнявам се да трогне обаче някой, защото всеки има нужда да се чувства важен, успял, печеливш, а мерилото за това са скъпите вещи, луксозните преживявания, интересните дестинации и почивки, известността и популярността на хората, с които общуваш, личното богатство и т.н. И винаги е било така!
  • 12 Сър Пичук

    8 0 Отговор
    Високият БВП е необходимо, но не и достатъчно условие за висок стандарт.
    С други думи, няма начин без висок БВП да има висок стандарт, но високия БВП не гарантира високи доходи и висок стандарт, защото парите може да потъват на други места и да не стигат до хората.
  • 13 БАЙ Х@Й

    2 0 Отговор
    ❗Ръст на БВП или как 0 може да е 10%❗
  • 14 БАЙ Х@Й

    5 0 Отговор
    ❗Ако миналата година 100 болта при цена 1 лв са били БВП 100 лв , то тази година при цена 1,10лв същите 100 болта са вече БВП от 110лв ❗така инфлацията се отчита като ръст ❗
  • 15 хахаха

    0 0 Отговор

    До коментар #9 от "българин":

    БВП не включва в себе си внос-износ...
  • 16 Анонимен

    3 0 Отговор
    Въпреки че в статията се посочват коректни неща , общото звучене е по скоро като успокоение за предстоящото принудително обедняване и спад в стандарта на живот които световните елити ни готвят . За справка вижте какви теми се обсъждат в Давос под общото название " The Great Reset" . Със сигурност времето прекарано със семейството е най-ценно за всеки , но все пак пералнята , миялната машина и прочее "консуматорски" удобства хич не са ни излишни и да ги притежаваме не пречи на горепосоченото както скоро ще започнат да ни убеждават.
  • 17 казах

    3 0 Отговор
    Докато печатницата на САЩ не спре да работи, никакви икономически закони няма да са валидни.
  • 18 кроки

    0 0 Отговор

    До коментар #6 от "Баста":

    Никой не може да ни задмине , защото сме ПОСЛЕДНИ по всичко хубаво ! А по лошите неща сме първи !