"Ние сме германско-руска двойка, живеем в селцето Средна Олекма насред тайгата, на около 1700 км от езерото Байкал", пише на сайта си Карин Хас. От 2006 година германката живее предимно в Сибир, заснела е няколко филма и е написала няколко книги за живота си там. Сега заради пандемията е дошла в Германия, но смята скоро да се върне в селото си. Пред ДВ тя разказва за селския делник, за феминизма и за отношенията си с руснаците.
Как решихте да останете в Сибир?
Карин Хас: По време на първото ми пътуване до Сибир бях на обиколка с лодки с други жени. Плавахме по притоците на Енисей. Веднага ме привлече природата: тя е впечатляваща, а сибирските пейзажи са толкова красиви. Разбира се, и хората, които бяха много любезни. Била съм в редица северни страни - Канада, Финландия, Аляска. Но Сибир е нещо особено - беше любов от пръв поглед.
Знаех малко руски от училище, а щом се върнах в Германия след първото пътуване, тръгнах на езикови курсове, защото възнамерявах отново да посетя Русия. Научих езика добре едва тогава, когато се преместих в селото и се запознах с бъдещия си мъж Слава, който е евенк. Запознах се с него при поредното ми плаване в Русия, по река Олекма. Отбих се в едно село, което ме впечатли с уединението, в което живееха местните хора - отглеждаха си сами зеленчуците и ходеха на лов, осигурявайки си всичко необходимо. Животът на 300 км от цивилизацията ме порази. И когато реших да се пенсионирам преждевременно, започнах да разпитвам има ли свободни къщи в селото. Наех си жилище и се запознах със Слава.
Какво е да си заедно със Слава?
Карин Хас: Руснаците са много по-емоционални от германците. Докато дочакаш германец да ти каже "Обичам те", ще минат 20 години, при това не е сигурно, че непременно ще се случи. А руснакът може да се обясни в любов още на втория ден след запознанството. Мисля, че жените предпочитат мъжът да споделя чувствата си. Когато пристигнах в сибирското село, нямах намерение да завързвам сериозни отношения, още по-малко - да се омъжвам. Не очаквах да ме обхванат такива силни чувства.
Сега мъжът ми ми звъни на всеки три дни по сателитния телефон. Всеки път му казвам - скъпо е, недей да ми звъниш толкова често, а той отговаря - не ми е жал за никакви пари, когато става дума за жена ми. Никой германец няма да ти каже подобно нещо.
Как живеехте в тайгата?
Карин Хас: Там всичко си осигуряваш сам. Всяко семейство има парцел, където отглежда картофи и други зеленчуци. Хората събират различни видове горски плодове, ловят риба в реките и в езерата. Ходят на лов за дивеч, а водата се взима от реката. Веднъж в годината с камион по леда пресичат реката и купуват от най-близкото населено място брашно, макарони и масло за цялата година.
Това, което ме спечели в този начин на живот, са природата и чистотата. Нашето село е много чисто - жителите са малко и няма промишленост. На един квадратен километър се падат по 0,3 жители. Въздухът и водата са кристални.
Все пак вероятно се сблъсквате и с трудности?
Карин Хас: Не ми е трудно да живея в тайгата - обичам физическата работа. Липсват ми само контактите с дъщеря ми, внуците и приятелите в Германия - нямаме връзка със заобикалящия ни свят. Сателитният телефон върши работа, но разговорите с него са много скъпи - няма как да се бърбори дълго.
Междувременно научих езика дотолкова, че да мога да говоря със съседите, с които обсъждаме кой какво е отгледал в градината или пък кога ще падне сланата. Добре се разбираме със съседите, но не сме се сприятелили.
А в селото кой се грижи за домакинствата - жените или мъжете?
Карин Хас: Задълженията на мъжа и на жената тук са разграничени, защото от това има смисъл. В Европа това разграничение изчезва едва тогава, когато намаляват дейностите, изискващи големи физически усилия. В селото не е така: тук и до днес всичко се прави със собствените две ръце. За жените е опасно да ходят на лов в снега, а у дома жената и така има достатъчно задължения: да отгледа зеленчуците, да приготви яденето, до натрупа запаси, да опече хляб. Не става дума за полово неравенство, а за практичност. В списание "Шпигел" написаха за мен, че съм се превърнала от феминистка в домакиня, но това не е така. Ако вършиш определена работа, това не значи, че вече не си феминистка.
Коментиран от #15
-14 +90
Коментиран от #8, #53
-27 +127
Коментиран от #12, #29, #47
-209 +35
Коментиран от #16
-24 +164
Коментиран от #9
-15 +55
-3 +166
Коментиран от #43
-7 +161
До коментар #2 от "Знайко":
Добре де, тогава как да го наричаме Обама, американец или не. А Канала Харис?
Коментиран от #11
-5 +85
До коментар #5 от "Карин":
Сега Марс е с приоритет, Карин има няколко години поне.
-7 +20
-9 +136
До коментар #8 от "РЕАЛИСТ":
А може ли Слава да е потомък на ариец ??!
-27 +16
До коментар #3 от "червеногъзест":
Не се притеснявай , утре ДВ ще ти сервират поредната помия , наздраве !
-5 +46
-12 +27
-3 +52
До коментар #1 от "Верно ли":
заключения от преживяванията на една нереализирала се гдр-ейка... Аз не мога да накарам жена ми да купим къща на 40-50 км от Рим, където да ходим от време на време през уикенда (на час с кола от центъра), камо ли в пустошта. Ходим при приятели, които живеят основно на село, защото са производители на олио и вино, но само на обяд (много рядко оставаме да преспим). Който е израснал в централната част на голям град, много трудно ще се раздели с удобствата, които той предлага за работа и живот.
Коментиран от #17
-61 +12
До коментар #4 от "Браво на немцойката":
как се ходи? Щото руснаците където отидат "за малко", после се налага да ги гонят с шутове, защото си мислят, че са у тях си и се опитват да превърнат Рая в подобие на тяхната си кочина.
Коментиран от #59, #61
-82 +20
До коментар #15 от "Не прави":
И къде са тия удобства за работа и живот от една година в центъра на Рим и къде ще бъдат за бъдеще. Преди две седмици в неделя ходих до Албано. На връщане мислех да ядем нещо в Арича. Всички ресторанти тъмни, видях на едно място светлина, помислих си ето тук. Наближаваме, на витрината пише AGENZIA FUNEBRE
Коментиран от #20
-7 +32
Коментиран от #40, #60
-13 +49
Коментиран от #42, #46, #48
-67 +19
До коментар #17 от "Диверсант":
две седмици (14.02), обядвахме в Гетото (rione Sant'Angelo). Не само беше отворено, но и всичко беше резервирано. След обяд взехме аперитив в една винарна на Banchi Vecchi. Беше много студено. Вчера с един приятел бяхме по работа в Rieti и след това прескочихме на обяд в Terni.
Коментиран от #22, #25
-22 +4
Коментиран от #24, #26, #30, #33, #36
-8 +84
До коментар #20 от "Точно преди":
Комплименти, на простите живеещи с кокошките не ни остава нищо освен тайно да завиждаме на българите живеещи в лукс и удобства в центъра на Рим и имащи работа. Отивайки на работа вечер и после връщайки се да обядват по ресторантите 😁😁😁
-9 +24
-8 +24
До коментар #21 от "Стефан Петров":
Тъй де, какви по- големи ценности от окичените със злато кагебейци, които пазят православните традиции, носят ролекси, живеят в дворци и отмарят по скъпи яхти и внасят безмитно цигари и алкохол от пропадналия Запад: всички добродетели на куп: скромност, честност, интегритета, милосърдие, лишения, служба на нищите!
-38 +11
До коментар #21 от "Стефан Петров":
А, дано, всички рублофили идете в земния рай на късия и бъдете много щастливи там.... 😂😂😂😏😏😏
-46 +8
Коментиран от #37
-3 +84
Коментиран от #31, #44, #45
-45 +3
До коментар #3 от "червеногъзест":
Ау....не мога да повярвам че си ........толкова ......прост
-2 +15
До коментар #28 от "един българин":
Ма те джендовците не ги трият бе...
-1 +24
-1 +18
-0 +1
До коментар #21 от "Стефан Петров":
Човече, руснаците в Щатите са 403 670 - родени на територията на Русия, това към 2017 година през 2000 година са 340 175... Както забелязваш има ръст. В същото време официално в Русия работят 82-ма американеца, статистика за американски имигранти не съществува, тъй като такова явление не съществува. Но официално през 2017 година в Русия са работили 82 американци, но не повече от 100, според думите на руския министър на труда.
Не знам къде си намерил статистика на завръщащите се, но такава не съм срещал още.
Дълго ще си на страната, обратната на реалността, ако разсъждаваш с понятия от руската преса, вместо с факти..
-21 +7
До коментар #27 от "Везнев":
Да напишеш че и той е бил с рено канго и затова джантата е паснала. То в Сибир основно карат рено канго съм чувал
Коментиран от #64
-15 +6
-15 +6
-15 +2
До коментар #18 от "Харесва ми":
Нареди се на опашката!
-1 +5
-1 +18
До коментар #7 от "Диверсант":
Ако настъпят някакви смутни времена ще оцелее не онзи, който сам си изкарва прехраната . А онзи, който е в състояние да запази реколтата си от бандитските групировки,които неминуемо ще се появят.
-1 +19
До коментар #28 от "един българин":
Много насериозно се взимаш. Отпусни се малко.Дали според теб мюсюлманските емигранти са по-близо цивилизационно до немците, отколкото руснаците? Един руснак и един немец като изпият по една бира и различията им ще понамалеят. Ще обсъдят любимите си футболни отбори. Или музиката, която слушат.А за какво би си говорил немеца с някой чиляк от Афганистан, който никога не е ходил на училище, понятие си нямам.
-1 +30
До коментар #19 от "Русия":
Ти ни пращаш на чист въздух в Сибир.
На теб ти предлагам да се преселиш
в щатите и тъй като нямаш възмож
носите да ги шашнеш с интелект, ще
заживееш в покрайнините на някой
полис в изоставена каравана, приятни съседи от незнайна нацио
налност, ще си стре ляте на воля пу
шейки фалшива марихуана и щастие
то ще ти е върховно!
-1 +18
Коментиран от #56
-0 +5
Коментиран от #51, #54
-1 +5
До коментар #50 от "Германката, е редно да, хареса,":
Видях ги, Слава малко. се различава от тях...!
-2 +2
-2 +8
До коментар #2 от "Знайко":
То и вие не сте съвсем българи ама се мислите за такива.
-8 +5
-0 +10
До коментар #49 от "Седесарят.":
И аз също имам ЗЕМЛЯНКА ТАМ,на брега на Балтийско море,идеално е.
-4 +4
-0 +10
До коментар #18 от "Харесва ми":
Продават се. Явно не го искаш достатъчно и само говориш, смешник
-0 +1
Коментиран от #63
-0 +7
До коментар #62 от "хмм":
Екскурзийка малко? Тоя път къде ще паркират танковете?
-2 +1
До коментар #37 от "Забрави":
На голфа съм слагал джанти и от Лада и от Конго. Вероятно поне 10 различни марки ще паснат на Конго.
-0 +1
-0 +0