22 Юни, 2021 10:00 5 310 24

Ливан колабира

  • ливан-
  • бейрут-
  • хизбула

Много ливанци сега използват автомобилите си само при спешни случаи, за да пестят гориво

Ливан колабира - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ливан върви стремглаво към фалит. Ливанската лира е изгубила 90% от стойността си, 40% от ливанците са безработни, все повече фирми фалират, има остър недостиг на бензин и електричество. И работещо правителство няма.

Все повече класни стаи в Ливан остават празни. И това не се дължи непременно на пандемията. Родители и учители просто не могат да си позволят да стигнат до учебните заведения. "С всеки изминал ден става все по-трудно да ходим на работа, не можем да се снабдим с бензин", казва Тагрид Таки. Тя е учителка в държавно училище в град Рашая в Ливан. "Не е лесно за мен да вляза в клас и да видя, че учениците ми не са могли да дойдат, защото родителите им нямат пари, за да заредят с гориво или да платят автобуса до училището."

Извън столицата Бейрут обществен транспорт почти няма. Онези, които искат да се придвижат нанякъде, имат само една възможност: да ползват споделени таксита.

Ливан върви към фалит

Дефицитът на горива е само един от симптомите на икономическата криза, обхванала Ливан. Днес близкоизточната страна върви стремглаво към фалит. Ливанската лира е изгубила 90 процента от стойността си, а в последния си доклад за Ливан Световната банка говори за една от най-големите икономически кризи в най-новата история в световен мащаб.

Пандемията и тежките експлозии на пристанището в Бейрут през август 2020 година допълнително влошиха тежкото положение. Днес четирима от всеки десет ливанци са безработни, а все повече бизнеси затварят врати. Освен това от близо година Ливан е без правителство. Номинираният за премиер от октомври насам не успява да сформира кабинет.

Ливан трябва да внася горива, но не разполага със средствата за това. Почти всички резерви са изчерпани, а без горива електроцентралите не могат да работят. Затова и все по-често се стига до прекъсвания на електроснабдяването. По този начин онлайн образованието по време на пандемията се превърна в истинско предизвикателство. "Всичко е свързано", обобщава Тагрид Таки. "Това е порочен кръг."

Образованието е в колапс

Училището, в което тя преподава, е добре оборудвано. Но това далеч не важи за всички държавни учебни заведения. Въпреки това все повече ливанци отписват децата си от частните училища и ги прехвърлят в държавни - те просто вече не могат да си позволят да плащат таксите, обяснява Дияна Менхем от организацията "Kulluna Irada".

Университетите също са засегнати от кризата. И проблемът не е само в това, че хартията за изпитите свършва, защото Ливан вече не може да я внася. Същевременно все повече студенти се завръщат от чужбина, защото родителите им вече не могат да си позволят разходите за обучение там, казва университетският преподавател Дауд Ибрахим. А тези, които все още могат да си позволят таксите, срещат друг проблем: "Банките нямат право да превеждат суми в долари в чужбина и все още не е ясно дали това ще бъде разрешено в близко бъдеще", казва той. Наблюдава се и обратният процес - все повече квалифицирани кадри напускат страната, защото не могат да си намерят работа и адекватни доходи.

Бензинът и субсидиите

В много отношения Ливан разчита на вноса. Затова много продукти са субсидирани - сред които брашното, лекарствата и бензинът. Субсидиите струват на правителството шест милиарда долара годишно. Около половината досега са дадени за субсидии за горива, пресмята Дияна Менхем. "Така цената на безнина беше достъпна за хората", казва тя.

Сега властите предупреждават, че субсидиите скоро може да отпаднат и призовават гражданите да търсят алтернативни методи за придвижване. Какви точно - не става ясно. Факт е, че пред малкото останали бензиностанции се извиват дълги опашки. Хората чакат с часове, за да заредят.

Много ливанци сега използват автомобилите си само при спешни случаи, за да пестят гориво. Ако субсиидите обаче наистина отпаднат, много малко хора ще могат да си позволят да пълнят резервоарите и все по-малко ученици ще стигат до училищата.

Директорът на училището в Рашая Рабих Ходр се опасява, че много млади ливанци вече не виждат смисъл в завършване на образование. Защото то няма да създаде кариерни възможности. Освен това той казва, че има и друг повод за притеснение: "Все повече ученици ще започнат да работят, за да могат да издържат семействата си и верятно някои ще спрат да посещават учебните часове."


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 БАЙ Х@Й ‼️

    26 1 Отговор
    А от какво бяха тежките експлозии на пристанището в Бейрут през август 2020 година ???????

    Коментиран от #15

  • 2 Антимилиционер

    27 12 Отговор
    Още еврейски жълти новини от Еврейското Веле, т.е. еврейското ЦРУ.
  • 3 Промитите

    28 4 Отговор
    Да викат Ал... Акб...и нещата ще се оправят..
  • 4 Дърт пее..раст...

    44 15 Отговор
    Ливан ,перлата на Средиземноморието....Фалираха го безславно..И с гражданска война..Там дето пипне ЦРУ,,е само разруха и бедност. В САЩ ,обаче си напечатват 2 трЛн. тази година..
  • 5 Познато до болка

    28 4 Отговор
    Тр не бяха ли цру притекторат особено банките? Както ние 1997 и се случи същото. Подозирам че са се опънали на цру диреч израел я за пристанището или др ресурс, както Ж Виденов на СБ и К Георгиева за списъка за приватизация, който И Костов изпълни...
  • 6 доган

    19 9 Отговор
    Тка е с исляма, бавно но сигурно си отива с вярващите му!

    Коментиран от #22

  • 7 ТаУмВзе

    6 0 Отговор
    Черния лебед на Талеб ли!
  • 8 1234

    21 8 Отговор
    100 пр работа на цру и Израел, просто евеите виждат ливанския бряг като естествено продължение на Израел, направо ще си удвоят територията. Ако ги държат 20 г гладни и бедни половината население ще емигрира а др половина по пътя на Палестина. Израел вече 75 г се справят чудесно с разширението си за сметка на арабите. Но ще си го получат, сигурен съм'

    Коментиран от #9

  • 9 честен ционист

    1 8 Отговор

    До коментар #8 от "1234":

    От Тигър до Нил, Кочинката компенсация за кюрдите.
  • 10 Д-р. Ливайн

    16 3 Отговор
    Също като тикволандия миналата година, със "здравните" мЯрки на ЩАБа, кражбите от ББР и глупотевините на Сачева.
  • 11 истинко

    26 6 Отговор
    Пак плачем на чужд гроб! Гледайте в какъв батак ни натресоха нашите ГЕРБерасти! Убийства, корупция, кражби, подслушване, лъжи..... Това е България която е от години член на ЕС.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 1234

    9 5 Отговор
    Ще стане гражданска война, опозиционери ще избягат в Израел, ще има ракети по Израел, той ще им помогне, хаос от групировки и тероризъм, и точно като в Сирия, половин Ливан към Израел, след 50 г и др половина. Това чи фу тите вече са го отработили

    Коментиран от #18

  • 14 Миро

    14 3 Отговор
    Китай ще им отпусне много пари и ще настани там стабилно!!! Вкл. и огромна военна база - летище и пристанище!
  • 15 веселяк

    6 1 Отговор

    До коментар #1 от "БАЙ Х@Й ‼️":

    От едно нещо дето се използва в селското стопанство, но ако нямаш такова можеш да си правиш бомбички от него!

    Коментиран от #16, #17

  • 16 БАЙ Х@Й ‼️

    1 2 Отговор

    До коментар #15 от "веселяк":

    СЪС него можеш да направиш бомба , но ТО САМОТО не е бомба!
  • 17 БАЙ Х@Й ‼️

    2 2 Отговор

    До коментар #15 от "веселяк":

    WWW::: Видеа от експлозията, споделяни в социалните мрежи, показват издигащ се дим от пристанището, последван от огромен взрив, образувал бял облак във формата на гъба. !!!!!! ГЪБА е характерна за ......🤔
  • 18 В.В.П.

    0 2 Отговор

    До коментар #13 от "1234":

    И филм ,ще стане!!!.ГОЛЯЯЯМ ОПОЗИЦИОНЕР,БЯГА В ИСРСЕЛ!!.Тъпа лупа,.И Ливан,е на кръстопът!!!.Да бъде или Не??!
  • 19 А Ми

    2 7 Отговор
    След другаря Радеф и тук ще стане така,няма правителство ,спрени еврофондове
  • 20 Калмук

    4 0 Отговор
    Така става, когато икономиката ти е основно търговия и услуги ...
  • 21 зелю зелев

    5 2 Отговор
    Чета заглавието "Ливан колабира.." и си викам ,,че няма как статията да не е на дойчевеле или на денис джамбазов.
    Отварям страницата и се оказва, че съм познал.
    Само те, двамата (а може и да са едно и също) са Световните Оплаквачки.
    Ела па ако има и кво да пишат за Русия.... Ехеее, тогава голям кеф.
  • 22 Да ама не

    4 0 Отговор

    До коментар #6 от "доган":

    В Ливан има мюсулмани , но не са крайни ислямисти, половината ливанци са християни даже, това една светска държава с френско влияние,култура или поне беше светска държава, явно сега са я съсипали!
  • 23 Да живеят

    3 2 Отговор
    ливанско-иранската и ливанско-палестинската дружба! До изтеглянето на Франция през 1946 г. и малко след това държавата Ливан е била перлата на Близкия изток. През 1948 г. страната приема повече от 110 хиляди бежанци от Палестина, което води до редица проблеми за ливанското правителство и общество и започва противоборството между християни и мюсюлмани, в което християните са против приемането на палестинските бежанци. През 1967 г. следва втора голяма вълна на палестински бежанци, а когато през 1970 г. палестинския лидер Ясер Арафат намира убежище в Ливан броят на палестинците там вече надхвърля 300 хиляди души. Към средата на 70-те години на миналия век Организацията за освобождение на Палестина (ООП) вече е успяла да създаде своеобразна държава в Ливан, в резултат на което през 1975 г. избухва гражданска война, продължила до 1990 г. и държавата се превръща в арена на вмешателство на чужди сили. ООП и по-късно Хамас, обявена за терористична организация, появила се на бял свят през 1987 г., действаща в Ливан и Палестина, още от 60-те години (ООП) са мощно подкрепяни от Иран, СССР и бившия социалистически лагер. Всеки сам за себе си може да си направи заключение защо Ливан от перла се превърна в разтрошено евтино стъкло.
  • 24 Балъка BG

    2 0 Отговор
    Там Боко къта краденото. Кво става ся?