1 Февруари, 2022 16:25 5 332 22

Адв. Величков за ФАКТИ: Промяна няма да има, ако този състав на ВСС избира нов главен прокурор по тези правила

  • адв. велислав величков-
  • инициатива правосъдие за всеки-
  • всс-
  • висш съдебен съвет-
  • главен прокурор-
  • съдебна реформа-
  • правосъдие

“Вече има хронограма за начало на избора на нов ВСС, процедурата започва от април. Законопроектът, който ще преформатира ВСС, трябва да бъде внесен доста преди това, ако искаме съдебна реформа да се случи реално”, поясни председателят на Инициатива “Правосъдие за всеки”

Адв. Величков за ФАКТИ: Промяна няма да има, ако този състав на ВСС избира нов главен прокурор по тези правила - 1
Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“Ако управляващите не разберат, че главата на Хидрата в съдебната система е заложена в нейния управляващ орган - във Висшия съдебен съвет, който се намира под почти пълния контрол на главния прокурор и съответно на олигарсите, които винаги стоят зад неговия избор, това означава, че няма да има правосъдна реформа и почти нищо в прокуратурата и в стила на работа на ВСС няма да се промени”.

Това каза адв. Велислав Величков, председател на Инициатива “Правосъдие за всеки” в интервю за ФАКТИ.

“Това, с което в момента може би се изостава е от една страна, изборът на нов състав на Инспектората към ВСС. Другото, с което може би се изостава, е преформатирането на ВСС, така че да не се даде възможност този ВСС да избира и следващия главен прокурор, след като г-н Гешев сдаде поста - нещо, което рано или късно със сигурност ще се случи”, посочи още той.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Адв. Величков, какво смятате за подхвърлената идея журналистите да носят наказателна отговорност?

- Нека не се смесват вметките с реалната законодателна дейност. Имам чувството, че много хора от новите депутати - тези, които са в парламента за първи път и никога преди не са се занимавали с политика, са доста наивни, неопитни в изказванията си и говорят преди да мислят, а това е опасно.

Въвеждането на нови състави на престъпление, на видове наказателна отговорност става след дълги обществени обсъждания и при всяко положение не може да касае свободата на словото и правото на изразяване на мнение. Още повече, че журналистическата дейност има и друг тип закрила. Мисля, че ако това е инцидентно изказване, е някаква моментна хрумка. Разбира се, изключително неподходяща хрумка, която никой няма намерение да обсъжда сериозно. Има смисъл да говорим, ако някой предложи конкретен текст в конкретен законопроект. Не мисля, че това, което се е случило, е плод на обсъждане или политическа позиция, на която и да е партия или коалиция.

- Тази неопитност, която споменахте, пролича ли си в изслушването на Сотир Цацаров в парламентарната Комисия по превенция и противодействие на корупцията?

- Разбира се, че си пролича и то по много неприятен начин. Това, което се случи с изслушването на Гешев в 46-тото НС, се повтори още по-гротескно при изслушването на Цацаров. Добре е народните представители, когато поемат подобна инициатива, да се подготвят. Тоест да прочетат отчетите, да се запознаят с данните, с числата на приходите, разходи на една агенция като КПКОНПИ и да поставят много конкретни и много смислени въпроси, от които не може да се бяга с разходки по Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс, както направи г-н Цацаров. Депутатите много улесниха тази негова задача.

Не ми направи добро впечатление още фактът, че водещите лидери по темата съдебна реформа - имам предвид от “Демократична България”, отсъстваха от това изслушване. Дори да не са членове на тази комисия, мисля, че г-н Иванов и г-н Атанасов бяха длъжни да бъдат там и да поставят точните въпроси.

- Кои бяха точните въпроси?

- Според мен трябваше много силно да се задълбочи във въпроса и отговора какви са били приходите на КПКОНПИ в последните не две, а повече години, но нека да се съсредоточим в последните две и какви са били разходите, както и защо разходната част значително надвишава приходната.

Знаем мнението на г-н Цацаров, той го каза в отговор на наш въпрос при неговия избор - че КПКОНПИ не е търговско дружество. Да, само че, ако една агенция съществува само за да харчи от държавния бюджет, без да извършва реални конфискации и да връща пари в държавния бюджет, още повече, че тя към момента няма разследващи функции, нейното съществуване е абсолютно излишно. Няма причина да се създава една държавна хранилка само за да се режисират политически спектакли, от които няма краен резултат.

Освен това трябваше да се потърси отговор на въпроса има ли хора, които са много влиятелни, много проверявани, да, за тях няма досъдебни производства и присъди, но никога не са били предмет на проверка от КПКОПНИ и защо точно по върховете на властта КПКОНПИ е много мълчалива, а се занимава с кметовете на места - преди тези на БСП, сега тези на ГЕРБ, в зависимост от това кой е на власт. Тоест каква е тази избирателност в дейността на КПКОНПИ и кой я определя. Това са част от въпросите, които можеха да бъдат поставени.

- В тази връзка - смятате ли, че осъществяването на съдебната реформа се забавя?

- Мисля, че съдебната реформа тръгна със започналото общественото обсъждане на промените в съдебната власт, закриването на специализираните съдилища и прокуратура, премахването на кариерните бонуси. Ние обаче очакваме по-сериозния пакет промени - тези, които ще касаят структурата и състава на Висшия съдебен съвет, съдебния контрол върху отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства и, разбира се, митичния закон - доста обществено обсъждан, чийто проект още не сме видели, с който ще бъде преструктурирана комисията на г-н Цацаров.

Това, с което в момента може би се изостава е от една страна, изборът на нов състав на Инспектората към ВСС, при бездействието на настоящия състав, който е с изтекъл мандат преди близо две години. Другото, с което може би се изостава, е преформатирането на ВСС, така че да не се даде възможност този ВСС да избира и следващия главен прокурор, след като г-н Гешев сдаде поста - нещо, което рано или късно със сигурност ще се случи. Най-лошото, което може да се случи, е този ВСС, в този състав и по тези правила, да избира новия главен прокурор. Тогава промяна няма да има.

- Мислите ли, че е възможно съставът на ВСС да не се промени - ето видяхме как избраха съдия Галина Захарова за председател на ВКС, тоест може би се опитват да се “спасят”?

- Да, играе се позитивен театър, показва се овча кожа, но отдолу вълчият нрав продължава да личи. Това беше една заигравка с управляващите - “ето, ние можем да бъде конструктивни, диалогични”. Това обаче е една съшита с бели конци лъжа. Ако управляващите не разберат, че главата на Хидрата в съдебната система е заложена в нейния управляващ орган - във Висшия съдебен съвет, който се намира под почти пълния контрол на главния прокурор и съответно на олигарсите, които винаги стоят зад неговия избор, това означава, че няма да има правосъдна реформа и почти нищо в прокуратурата и в стила на работа на ВСС няма да се промени.

Тук време за изчакване просто няма. Вече има хронограма за начало на избора на нов ВСС, процедурата започва от април. Законопроектът, който ще преформатира ВСС, трябва да бъде внесен доста преди това, ако искаме съдебна реформа да се случи реално, което ние очакваме.

Мислим, че все пак специализираните съдилища и прокуратури вече няма как да не бъдат закрити от третия опит, защото това ще бъде гигантски провал. Това обаче не е съдебната реформа, а малка част от нея - едно връщане към нормалността, доколкото до 2012 година такива структури нямаше. Със закриването им просто се връщаме към едно предишно, по-нормално положение спрямо върховенството на правото, но това не е същинската съдебна реформа.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 33 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Абсолютно

    16 9 Отговор
    точно попадение !
  • 2 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    13 9 Отговор
    ВЪВ ВСС
    ПРОКУРАТУРАТА
    всичко
    е корупция
    а
    ИВАН ГЕШЕВ е мутра

    Коментиран от #18

  • 3 Българка

    13 10 Отговор
    Управляващите нямат време да се помайват с анализи и стиковане. Гражданското общество е достатъчно изнервено от липсата все още на адекватни и радикални реформи, които обещаваха предизборно. Колко още ще мъдруват? ВСС трябва да се преоснове. Името му е съдийски съвет , което значи че мнозинството например 2/3 трябва да са съдии, избрани от съдии. Останалата квота може да са прокурори, адвоката и научни работници/експерти. Не може този ВСС да потърси отговорност за безобразията на Главния Каскет, нито да избира/назначава следващ Главен.

    Коментиран от #7

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Възраждане=ГЕРБ=ДПС

    12 7 Отговор
    Пария Възраждане-новата патерица на ГЕРБ и ДПС!
  • 7 Ти да видиш

    8 5 Отговор

    До коментар #3 от "Българка":

    Винаги съм си мислел, че името е "СЪДЕБЕН СЪВЕТ", а не "съдийски". Но, каквито са изпълнителите на "реформата" - т. нар. депутати от "промяната", "чалгата" и т.н., които нямат представа къде се намират, такива и нейните доброжелатели - мераклиите за реформата, списващи по форумите.

    Коментиран от #9

  • 8 мдаааа

    10 4 Отговор
    Що да няма промяна бе .. Кражбите на коли , битовата престъпност , цените на всичко нарастнаха , а новите са заети с чегрътанйе ...
  • 9 Tя на

    7 8 Отговор

    До коментар #7 от "Ти да видиш":

    тази кака понятията са и объркани изначално, ама нека си драска. Как така се получава, че все адвокати, знайни и незнайни, дори и такива дето съдебна зала не са виждали, се изпотрошиха да оправят прокуратурата и да философстват на тема прокуратура. В едно дело те са опоненти, не може единия да кадрува в отбора на другия, тогава и делото и самия съд стават излишни. И като как определихте Гешев като прокурор на олигарсите!? Нещо не се сещам, друг прокурор до сега да се осмелил да подгони толкова олигарси. Май за това стана неудобен,а адв. Величков?
  • 10 НИЕ

    5 5 Отговор
    Естествено че нищо няма да се промени с този ВСС - основни защитници на кражбите и корупцията в България! Не случайно упорито закрилят Главния каскет ! Поне 2/3 от тях начело с него са направо за затвор!
  • 11 SDEЧЕВ

    10 5 Отговор
    В КАЧЕСТВОТО НА КАКЪВ МУ ВЗИМАТЕ ИНТЕРВЮ НА ТОЗИ БИМБАЕЦ. ЛЮБОПИТНА ПРАКТИКА НА ФАКТИ ВЗИМА СЕ ИНТЕРВЮ ОТ НЯКАКЪВ КЛОУН И ИНТЕРВЮТО СЕ ЦИТИРА КАТО НЯКАКВА НОВИНА . КАКВА НИЗОСТ УВАЖАЕМИ ЖУРНАЛЯ.
  • 12 оня с коня

    7 5 Отговор
    Адвокат Хаджигенов,адвокат Величков ,адвокат Едикойсиев ...все Редници незнайни ,опитващи се да се ОТТЛАСНАТ от Мизерията до която ги води единствено гледането на Бракоразводни дела и хъса им да се облажат малсо от малко покрай Политиката.пък дали това ще е чрез Протести/Хаджигенов/ или чрез "Инициативи" разни като "Правосъдие за всеки" - няма Значение- човек не знае оде ше излезе Заека!И така:ЗАЩО ЧАК СЕГА казва тоя Адвокат че Промяна няма да има ,ако тоя Състав на ВСС избира Гл.Прокурор по тези правила,а не когато Радевата Партия "ПП" се биеше в Гърдите че ГАРАНТИРА Промяна БЕЗ ДА Е СПОСОБНА да наложи промени във ВСС?
  • 13 ВЕРНО ЛИ

    8 0 Отговор
    АМИ ДА СИ ГИ НАЗНАЧИ РАДЕВ И ГОТОВО А РАДЕВИЦА ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ А ПЪК БОБОКОВ БОЖКОВ И БАНКЕРЧЕТО ЗА СЪВЕТНИЦИ

    Коментиран от #16

  • 14 Анонимен

    8 2 Отговор
    Споко Величков, няма никаква опасност този ВСС да избира главен прокурор, защото настоящия няма да подава оставка. Разумеш? И никакви ГМО като ръководената от теб няма да го накарат. Прокуратурата не се поддава на мафиотски натиск.
  • 15 ДОБРЕ ДЕ

    3 0 Отговор
    От обикновенният човек какво зависи,... той да избира отново, има ли тези права...
    Нали този избор е ваша компетенция,...може да внесете нови правила за избор.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Огорчен

    4 1 Отговор
    Освен това трябва да се вълне предишния срок - мандат 4 години. Какви са тия 7 години?!
  • 18 Огорчен

    3 5 Отговор

    До коментар #2 от "ГРАД КОЗЛОДУЙ":

    Иван Гешев е смотан селянин и подметка. Без елементарни обноски. Поведение на глашатай.
  • 19 Демократ

    3 1 Отговор
    Името го видяхме,че е гола вода като министър,набута си нищо не ставащата секретарка,да му разчисти стола на Гешев. Погледни си партийката за която ходихме по площади колко останахте.
  • 20 Разследващ

    3 1 Отговор
    Тоя какъв е, като какъв се явява? Треторазрядно адвокатче с боядисана коса....
  • 21 Ами да

    1 0 Отговор
    Всяка държавна структура трябва да има функционална характеристика , правилник, отчетност и отговорност! И разделение на властите! В НС повечето са корумпирани лаици! Борисов ги води за носа 13 години!
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.